Počela je 19. Turneja Slobodne zone – ovo su nagrađivani filmovi koje besplatno gledamo
Počela je 19. Turneja Slobodne zone – ovo su nagrađivani filmovi koje besplatno gledamo

Počela je 19. Turneja Slobodne zone – ovo su nagrađivani filmovi koje besplatno gledamo

Filmski festival Slobodna zona kreće na 19. po redu turneju i u okviru ovogodišnjeg izbora filmova donosi najnovija dokumentarna i igrana ostvarenja koja su bila izuzetno zapažena na globalnoj angažovanoj filmskoj sceni. Pažljivom selekcijom tima festivala prikazaće se filmovi koji su osvajali najveće nagrade i pokazali izuzetan potencijal kod publike i kritike od Berlina do Kana i drugih velikih svetskih filmskih manifestacija.

19. Turneja Slobodne zone na programu ima šest najbolje ocenjenih ostvarenja sa prošlogodišnjeg Filmskog festivala Slobodna zona. Oni će biti besplatno prikazano ovog proleća na tradicionalnoj Turneji širom Srbije, od Subotice do Surdulice. Otkrivamo sve detalje.

Film "Uvek postoji sutra"

19. Turneja Slobodne zone biće organizovana od sredine marta do početka juna u preko 50 gradova i opština u Srbiji.

Ove godine, pored ukazanog poverenja starih partnera, ostvarena je saradnja i sa značajnim brojem novi lokalnih partnera. Zbog toga će se u mnogim delovima Srbije filmovi sa festivala Slobodna zona prikazati po prvi put.

U saradnji sa lokalnim kulturnim centrima, domovima kulutre, bibliotekama i drugim institucijama, u preko 50 gradova, opština i mesta naše zemlje, do 20. juna pred publikom će se naći četiri igrana i dva dokumentarna filma. To su Oskarovac Mi nemamo drugu zemlju iz Palestine, nagrađivani Uvek postoji sutra iz Italije, Moj najdraži kolač iz Irana, Simon s planine iz Argentine, Lars je LOL iz Norveške i Maga 1909 iz Srbije.

Turneja je počela krajem marta projekcijama u Zaječaru, Požegi i Kraljevu. Nastavlja se u Boru, Zaječaru, Rumi, Vrnjačkoj Banji, Opovu, Prijepolju, Guči.

film "Mi nemamo drugu zemlju"

Na programu su naslovi koji koji donose snažne i dirljive priče o ljubavi, identitetu, društvenim nepravdama i političko-društvenim (ne)prilikama.

Sveže ovečan Oskarom za najbolji dokumentarni film, Mi nemamo drugu zemlju je debitantsko ostvarenje četvoročlanog Palestinsko-izraelskog kolektiva. Film prati Bazela Adru, mladog palestinskog aktivistu iz Masafer Jate na Zapadnoj obali koji se od detinjstva bori protiv sistemskog rušenja kuća i masovnog proterivanja njegove zajednice od strane izraelskih vlasti.

Njemu se u toj borbi pridružuje i vršnjak, izraelski novinar Juval Abraham, koji pokušava da svojim sunarodnicima prenese realnu situaciju sa lica mesta. Veliki uspeh koji je ovaj dokumentarac doživeo širom sveta, osvojivši skoro 70 raznih nagrada, krunisan je priznanjem Američke akademije za filmsku umetnost i nauku na 97. dodeli Oskara početkom marta.

film "Moj najdraži kolač"

Gledaoci će imati priliku da pogledaju i crnohumornu hit dramu Uvek postoji sutra.

Ovaj film je u Italiji bio gledaniji čak i od Barbie i Oppenheimer-a. Režiju i scenario potpisuje Paola Cortellesi – koja takođe tumači glavnu ulogu. Ona igra Deliju, domaćicu u posleratnom Rimu koju verbalno i fizički zlostavljaju suprug i svekar. Iako smešten u prošlost, film je pokrenuo javnu diskusiju u Italiji o porodičnom nasilju, femicidu i pravima žena. Ukazao je i to da se, po ovim pitanjima, malo toga promenilo. Na dodeli Donatelovog Davida (italijanskog ekvivalenta Oskaru), film je osvojio šest priznanja.

19. Turneja Slobodne zone na repertoaru ima i film Moj najdraži kolač.

Ovo je jedan od najbolje ocenjenih filmova u zvaničnoj konkurenciji 74. Berlinskog festivala. Režirali su ga Iranci Bentaš Sanaiha i Marjam Mogadam. Reč je o nežnoj drami o usamljenoj udovici koja poziva taksistu u stan, s namerom da prekine svoje samotne dane. Ovo je jedan od prvih filmova koji prikazuje ženu bez hidžaba od dolaska na vlast tvrdokornog islamskog režima 1979. godine. U filmu su retko viđane scene u kojima žene piju alkohol, puše cigarete ili ljube muškarce. Zbog svega toga, reditelji se nalaze u kućnom pritvoru i čekaju suđenje, dok im stižu anonimne pretnje smrću.

Film je u Berlinu dobio Nagradu ekumenskog žirija i priznanje Udruženja filmskih kritičara FIPRESCI. Nagrađen je i na festivalima u Čikagu, Kalgariju, Barseloni i Beogradu. Tako je na 20. Slobodnoj zoni poneo Posebno priznanje Međunarodne selekcije.

film "Maga 1909"

Prva novinarka u Srbiji, feministkinja, aktivistkinja i pionirka moderne igre, Marija Maga Magazinović (1882 – 1968) posetila je Berlin 1909. godine gde je, između ostalog, pohađala i školu Isidore Dankan. Ta poseta zauvek je promenila njen život i istoriju moderne igre u Srbiji.

Video umetnica i montažerka Branka Pavlović snimila je eksperimentalni dokumentarac Maga 1909 u kojem je dočarala ovu izuzetnu ženu kroz koreografiju u izvođenju igrača iz Beograda i Berlina, na originalnim lokacijama gde je Maga radila, studirala i nastupala.

film "Lars je LOL"

Mladi i inkluzija u srži su narativa dva filma.

Lars je LOL Ajrika Setera Štordala je priča o devojčici Amandi koja dobija zadatak da bude mentor novom drugu iz razreda, Larsu, koji ima Daunov sindrom. Užasnuta idejom da bude u centru pažnje, Amanda ovaj zadatak smatra za društvenu katastrofu, ubeđena da će je Lars izblamirati, ali, na njeno veliko iznenađenje, njih dvoje postaće dobri prijatelji.

Na 75. Berlinskom filmskom festivalu prošlog meseca filmu je dodeljena nagrada za najbolji igrani film za decu po izboru Evropskog udruženja dečjeg filma (ECFA), jedina koju dodeljuju profesionalci iz filmske industrije. Na 20. Slobodnoj zoni proglašen je za najbolji film selekcije za tinejdžere (EU Teen Zone).

Simon s planine je još jedan film koji vredi pogledati.

Ovaj film Federika Luisa Tačele prati mladića Simona koji, kroz iskustvo sa decom sa posebnim potrebama, menja svoj pogled na svet jer ga ona uče kako da se opusti i prigrli životna zadovoljstva. Film je dobio Veliku nagradu pratećeg programa Nedelja kritike na 77. Kanskom festivalu.

FIlm "simon sa planine"

Turneja Slobodne zone predstavlja jedan od najznačajnijih projekata decentralizacije kvalitetnog filmskog sadržaja u našoj zemlji. Kroz ovaj jedinstven poduhvat, Slobodna zona teži da izgradi i obrazuje filmsku publiku u manjim sredinama gde su kulturni događaji ovog tipa često nedostupni.

Inicijativa postoji gotovo od samih početaka festivala, koji već dve decenije u novembru okuplja ljubitelje filma u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. Njen cilj je da, besplatnim projekcijama odabranih ostvarenja iz glavnog programa, upriliči filmski doživljaj u bioskopskom ambijentu i gledaocima u manjim mestima.

Ceo program nalazi se na oficijelnom sajtu festivala.

Foto: Slobodna zona

Učitati još
Zatvori