Razgovarali sa Mihailom Ilićem – producentom prve audio-serije „Opsesija“
Razgovarali sa Mihailom Ilićem – producentom prve audio-serije „Opsesija“

Razgovarali sa Mihailom Ilićem – producentom prve audio-serije „Opsesija“

Da mladi talentovani umetnici vizionarskim inicijativama i bezkompromisnim delanjem unutar svojih profesija podižu svest jednog društvenog poretka i svojim ostvarenjima pokazuju da “svet“ nije toliko daleko od nas, dokazali su nam studenti Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu koji su kreirali kriminalističku audio-seriju Opsesija. Audio-serija je svojevrsna radio drama koja na specifičan način oslikava atmosferu slušaocima i prenosi radnju koja u ovom slučaju prikazuje junakinju Lunu u trenucima dok istražuje okolnosti neobjašnjene smrti devojke Ane. Shodno tome, razovarali smo se producentom Mihailom Ilićem koji je predvodio projekat.

Kako dolazite na ideju da snimite audio seriju?

Sama ideja je nastala kroz razgovor sa kolegama o nedostatku audio formata, ne samo u Srbiji, već u čitavom regionu. Tokom poslednjih godina, podkasti u našoj zemlji su dobili veću pažnju, pa je i to bio podstrek da se ova ideja ostvari.
Kako je život sve ubrzaniji, audio serija pruža mogućnost obavljanja drugih aktivnosti istovremeno,

Ukoliko je audio serija novi popularni format, da li postoje dela koja su poslužila kao inspiracija? Ukoliko postoje, koja su to dela i zašto baš ta?

Jedan deo inspiracije je preuzet od popularnih serija na streaming platformama Netflix i HBO s obzirom da je sama tematika života mladih najviše zastupljena upravo tamo, dok smo sa druge strane želeli da tema i tekst bude relevantni mladim ljudi u Srbiji nego i u regionu.

Koje su to prednosti – šta zvuk može, a slika ne?

Zvuk pomaže mašti, jer likove slušaoci zamišljaju. Pored toga zvuk moze nekad bolje da opiše atmosferu nego slika. Zvuci prolaze kroz svaki ključni centar mozga – utičući na emocionalne i memorijske centre. Smatram da su mlađe generacije, sve više okrenute audio formatima (muzika i podkasti) nego televiziji.

Pomalo sugestivno pitanje – da li odsustvo slike doprinosi većoj neizvesnosti i misteriji s obzirom da je upravo to žanr u koji spada tvoje ostvarenje? Ukoliko da, na koje sve načine?

Naravno, to je i bila ideja kao, kao i cilj. Naša audio serija i jeste puna misterija, odnosno u svetu poznatija kao: Who done it?

Pored toga, kako je ovo potpuno novo i drugačije iskustvo, napravili smo strategiju za društvene mreže gde smo opisali likove kroz slike. Ono što moram dodati jeste da je sve upotpunila originalna muzika koju smo pravili za seriju, tako da svaki lik ima svoju pesmu pored glavne teme. Reči i muzika su više nego dovoljni za potpuno uživanje.

Na šta sve publika treba da obrati pažnju prilikom konzumiranja ove vrste serijskog formata – koji je tvoj savet budućim slušaocima?

Savet, koji bi mogli da damo jeste da se prepuste slušanju i puste mašti na volju. To i jeste čar naše serije, da svaki slušalac može zamisliti priču na svoj način i povezati je sa svojim životom. Za sam kraj ,jedna od replika iz serijie koji je mozda i najbolji savet buducim slusaocima 

“Ovo nije san, jer iz sna možeš da se probudiš. Ovo je moj život, moj grad i moja škola“.

Producent: Mihailo Ilić

Autorka teksta: Milica Radojčić

Muzika: Luka Trutin

Snimatelji i dizajneri zvuka: Bojana Ruvidić, Nikola Mihailović, Ljubica Petković, Ana Matavulj, Lazar Ciganović

Uloge: Teodora Miklušev, Anja Ćurčić, Nađa Dulić, Mihajlo Đorović, Aleksa Arsenović i Arsenije Berić

Serija će biti dostupna na svim vodećim striming platformama od sutra, 23. februara.

Učitati još
Zatvori