Serija „Baby Reindeer” je na Zlatnim globusima proglašena za jednu od najboljih – i nismo iznenađeni
Na platformi Netflix se u aprilu 2024. godine pojavila serija pod nazivom Baby Reindeer, a sve što smo znali na samom početku jeste da je ona snimljena po istinitom događaju. Ipak, vrlo brzo smo zaključila da je ova serija sasvim drugačija u odnosu na ostale koje smo gledali. U današnje vreme, kada nam je sve dostupno i kada praktično svaki dan stižu nove serije, teško je napraviti nešto originalno. Međutim, Netflixova miniserija postala je fenomen – a njen kvalitet potvrdila je i nagrada Zlatni globus u kategoriji Najbolja miniserija ili televizijski film. Štaviše, ukoliko već niste, predlažemo da je već sada dodate na must-watch listu – a evo i zbog čega.
O čemu je reč?
Stand-up komičar sedi na pozornici i svojoj publici kaže: Ne znam kako će se ovo završiti. Mislim da će neko od nas morati da umre. Komičar je Donny Dunn (Richard Gadd). Ono o čemu priča je veza između njega i Marthe (Jessica Gunning), žene koja ga uhodi. Međutim, ovo nije klasična stalkerska priča.
Prva interakcija između njih dvoje poprilično je nevina. Donny povremeno radi kao šanker, a na poslu upoznaje Marthu – očigledno ranjivu ženu. Kada napravi dobro delo, ne zna da će ga to koštati. Njihova čudna i slojevita veza kreće da se razvija u sasvim pogrešnom smeru nakon što Martha počinje da uhodi Donnyja.
Baby Reindeer dolazi od autora hit serije The End of the F***ing World, a temeljena je na istoimenoj one man predstavi Richarda Gadda koji u seriji glumi zapravo samog sebe. Naime, cela priča je istinito iskustvo kroz koje je Gadd prošao, ali je odlučio da ga za male ekrane prikaže sasvim drugačije.
Istinita priča
Serija Baby Reindeer je zasnovana na Gaddovoj nagrađivanoj predstavi koju je prvi put izveo na poznatom Edinburgh Festival Fringe. Žena koja ga je uhodila poslala mu je sveukupno 41,071 e-mail poruka, 350 sati glasovnih poruka, 744 tvitova, 46 poruka na Facebook-u, 106 stranica pisama, tablete za spavanje, novi par bokserica i plišanog irvasa. Međutim, Gadd Marthu nije hteo da prikaže onako kako se stalkeri inače prikazuju u filmovima i serijama. Pored toga, on je uhođenje prikazao kao mentalnu bolest.
Cela priča zapravo je stalker troupe – okrenuta naglavačke – a prikazana je ljudskost i slojevitost celog slučaja. Miniserija je celokupnu situaciju obradila s dozom humora, jer celi slučaj Donnyja navodi da se nosi s traumom koju je duboko zakopao, a humor je upravo način s kojim se nosi sa posledicama zlostavljanja i uhođenja.
Kada gledamo ovu seriju, ne možemo, a da ne primetimo sličnost s još jednim hitom – Fleabag. Ta serija je proizašla iz one woman predstave koja je – takođe – bila izvedena na Edinburgh Festival Fringe-u. Obe prikazuju život kao dramediju u čijoj je osnovi trauma, a Baby Reindeer postala je Netflixov veliki hit. Kritičari su je vrlo brzo nazvali genijalno jezivom, napetom serijom koja ostaje s vama i satima nakon gledanja. Britanski The Guardian je čak rekao da Baby Reindeer ima najeziviju epizodu godine, a njen uspeh krunisala su dva Zlatna globusa.
Foto: Youtube (@Netflix), IMDb
*Članak je preuzet s portala Journal.hr.