Koja je veza između domaćeg filma „78 dana” i inicijative Muzej 78?
Koja je veza između domaćeg filma „78 dana” i inicijative Muzej 78?

Koja je veza između domaćeg filma „78
dana” i inicijative Muzej 78?

Film 78 dana letos je oduševio publiku kada se pojavio u bioskopima. Pre nego što se pojavio u bioskopima, film je već osvojio brojne nagrade, počevši od priznanja na TOFIFEST festivalu u Poljskoj, sve do nagrade na Cinema Jove festivalu u Valensiji. Glavne uloge poverene su Pavlu Čemerikiću, Jeleni Đokić, Goranu Bogdanu, Viktoriji Vasiljević, Tamari Gajović, Milici Gicić i Maši Ćirović. Tematika filma ono je što je mnogo privuklo da pogledaju film – i istim se oduševe. 78 dana smešta nas u 1999. godinu, u malo mesto u Srbiji u vreme bombardovanja. Kroz kadrove snimljene na hi-8 kasetama posmatramo jednu porodicu i njihova nova prijateljstva, razočaranja, prve poljupce i prve strahove. Šta zajedničko imaju film 78 dana i Muzej 78? Otkrivamo sve o tome.

78 dana film 2
78 dana

Film 78 dana i Muzej 78

Muzej 78 je inicijativa koju je pokrenulo udruženje Pruži korak. Pruži korak je formalno osnovan 2021. godine, dok kao neformalna grupa postoji još od 2011. godine (tada pod nazivom Pokaži malo da ti je stalo). Inicijativa Muzej 78 osvrće se na period bombardovanja 1999. godine, koje je trajalo toliko dana. Inicijativa je pokrenuta sa idejom da svim sećanjima, pričama i uspomenama, koje imamo kao deca koja su deo svog odrastanja provela u ratu, damo važnost kakvu zaslužuju.

Kampanja ima cilj da neguje kulturu sećanja na dostojanstven način. Da otvori i slobodno govori o temi prevazilaženja trauma na ličnom i kolektivnom nivou. Takođe, tu je i kao podsetnik svima da budućnost mora biti takva da nijedno dete više nema ratne uspomene iz detinjstva.

Simultano otkriće

Dok je 78 dana bio u procesu stvaranja, paralelno se pojavila ideja za inicijativu, odnosno za Muzej 78 koji bi bio posvećen odrastanju tokom bombardovanja 1999. godine. Pojava u kojoj se dve potpuno odvojene, a slične ideje realizuju u istom periodu najpre je uočena u svetu nauke. U njemu se već na neki način tradicionalno dešava da različiti istraživači dođu do istog ili sličnog otkrića.

Ova pojava naziva se simultano otkriće. Nešto slično se poslednjih decenija sve češće dešava i u svetu kulture i umetnosti. Upravo to je poveznica između filma 78 dana i Muzeja 78. Pored očigledne veze u vidu teme, ono što povezuje ovaj film i inicijativu jeste povratak jedne generacije u svoje detinjstvo i sećanje na odrastanje u periodu kakvo je bilo bombardovanje.

78 dana film

Ovo je poruka Muzeja 78.

U godinama zrelosti prirodno imamo potrebu da malo premotamo film unazad i na drugačiji način sagledamo šta nas je sve to oblikovalo u ljude kakvi smo danas. Kada na tom putovanju u sebe naiđemo na toliko snažne i velike događaje, shvatimo koliko su samo uticaja imali na naše odrastanje, a koliko smo se malo time bavili u godinama koje su usledile. I na emotivno-psihološkom individualnom planu, i u pogledu kolektivne kulture sećanja. Tada se pojavi neki unutrašnji glas koji kaže Hej, pa mi ovo moramo sačuvati od zaborava.

Foto: MegaComFilm / Instagram (@78danafilm / @muzej78)

Učitati još
Zatvori