Tri filma koji su Journal favoriti sa Sarajevo Film Festivala čiji se kraj bliži a nagrade će biti dodeljene večeras na svečanoj ceremoniji. Takmičarski programi Sarajevo Film Festivala podeljeni su u više kategorija. Na 29. Sarajevo Film Festivalu nagrade će se dodeljivati u čak četiri kategorije večeras od 21:30 časova u Narodnom pozorištu. To su igrani film, kratki film, dokumentarni film i studenstki film. Atmosfera je na festivalu pred usijanjem.
Već se uveliko govori o favoritima tako da smo i mi za Journal izdvojili svoje. Oni će svakako biti naša preporuka za gledanje u narednom periodu a vi možete potražiti nove. U toku trajanja SFF moguće je sve filmove iz selekcije gledati u online bioskopu od 12. do 24. augusta. Nadamo da će naši favoriti ubrzo biti dostupni i na platformama MojOff i sličnim. Ukoliko ne stignete da pogledate ova tri izuzetna ostvarenja, ne brinite. Vidimo se na Festivalu autorskog filma u Beogradu gde ćemo biti jedan od medijskih pokrovitelja ili na nekom od filmskih festivala koji tek predstoje.
Lost Country – Vladimir Perišić
Iako se bavi temom devedesetih, Lost Country je pre svega film o odrastanju koji je namenjen celoj porodici. Zašto to kažemo? Generacija roditelja će videti jedno važno podsećanje na događaje kojima su svedočili dok će generacija mladih imati jedno svedočanstvo o problemima koji se nikada ne prevazilaze. Postoji veoma puno univerzalnih tema unutar ovog ostvarenja i zato je ovaj film naša prva preporuka.
Pored rediteljskog umeća Vladimira Perišića i glumačkih veličina Jasne Đuričić i Borisa Isakovića publici po prvi put na filmu predstavljena je plejada mladih koje predvodi Jovan Ginić. Nakon svetske premijere na Kanskom festivalu u Nedelji kritike – kada je upravo Jovan Ginić osvojio prestižnu nagradu „Otkrovenje“ koju najboljem mladom glumcu festivala dodeljuje fondacija „Luj Roderer“.
Tigrica – Andrei Tanase
Tigrica ili The Day of the Tiger je najnovije ostvarenje rumunskog reditelja Andrei Tanase koji je od malena bio fasciniran životnjama. Otuda priča počinje zapletom u kome tigrica beži iz zoološkog vrta u jednom malom transilvanijskom gradiću. Glavna protagonistkinja ipak nije tigrica Rihanna već veterinarka Vera. Vera se posvećuje poslu da bi pobegla od problema u privatnom životu – krize u braku izazvanom gubitkom tek rođene bebe.
Iako govori o veoma teškim životnim situacijama film Tigrica vrca od specifičnog balkanskog humora. U potrazi za odbeglom tigricom ceo grad se daje u potragu kao što je to bio slučaj crnog pantera (ili panterice) u Srbiji. Kroz prizmu potrage za tigricom prelamaju se svi segmenti savremenog rumunskog društva. Pred nama je galerija pitoresknih likova i predela kao i važnih društvenih pitanja. Zbog neverovatne kombinacije humora i društvene kritike – ovaj film zavređuje ponovna gledanja.
Kos kos kupina – Elene Naveriani
Kos kos kupina je film koji je svetsku premijeru i slavu započeo na ovogodišnjem Kanskom festivalu gde je premijerno prikazan. Iako sama tema ne deluje kao da je zanimljiva svima – rediteljka Elene Naveriani je toliko fenomenalna da je posle premijere na SFF cela publika dugo stajala na nogama i aplaudirala.
Film prati seoski ustaljeni život usamljene Etero u kasnim četrdesetim koja ima prodavnicu šampona, uživa u šetnjama prirodom i drčna je žena. Kos kos kupina je oda neobičnim životnim izborima i kada bude prikazivana na servisima uz ovaj film će stajati feel good oznaka.
Pregršt humora i ljubavi za žitelje ruralne Gruzije čine ovaj film nežnim i voljivim iako se bavi ozbiljnim temama kao što su egzistencijalne krize i krupne životne odluke. U njima smo svi usamljeni, ali uz ovaj film mnogo, mnogo manje. Glavna glumica Eka Chavleishvili je najozbiljnija kandidatkinja za Srce Sarajeva, bar sudeći po reakcijama publike.
Foto: IMDB, youtube, produkcije filmova Lost Country, Tigru, Blackbird Blackbird Blackberry, SFF