

Produženi vikend je pred nama – i sada je pravo vreme za filmski maraton. Od laganih komedija, preko dramedija, sve do onih filmova koje gledamo po deseti (okej, dvadeseti) put, ova lista filmova je idealna za dane kada ne znate šta da gledate. Istovremeno, ovo su filmovi koji su savršeni za opuštanje i uživanje. Izdvajamo 20 naslova koje obavezno (ponovo) pogledajte.
Annie Hall (1977)
Ne samo jedan od najpoznatijih filmova reditelja Woodyja Allena, već i jedna od najčuvenijih i najvoljenijih komedija svih vremena jeste Annie Hall. Ovaj film iz 1977. godine je možda i najVudiAlenovski od svih VudiAlenovskih filmova – urnebesan, neurotičan i pun sarkazma, cinizma i nihilizma.
Allen tumači Alvyja Singera, koji se osvrće na vezu sa Annie Hall (Diane Keaton, koja je i bila rediteljeva inspiracija za film). Anatomija jedne veze prikazana je na romantičan, komičan i apsolutno šarmantan način. Do danas, film Annie Hall nalazi se na našoj listi omiljenih komedija.
Airplane! (1980)
U režiji Jima Abrahamsa, Davida i Jerry Zuckera gledamo jednu od najboljih komedija svih vremena – film Airplane! Ovaj film je parodija na katastrofične filmove iz 70-ih i simbol je komedije pune brzih, doslovnih šala i neverovatnih situacija. Priča prati Teda Strikera, bivšeg pilota koji mora da preuzme kontrolu nad avionom nakon što posada postane onesposobljena. Leslie Nielsen se nalazi u ulozi ozbiljnog, ali urnebesnog doktora- Airplane! je primer filma koji ne prestaje da zabavlja, bez obzira na to koliko puta ga gledate. U ulogama su se istakli i Robert Hays i Julie Hagerty.
Ferris Bueller’s Day Off (1986)
Ferris Bueller’s Day Off je definitivno jedan od najvoljenijih, kultnih filmova 80-ih. U režiji Johna Hughesa, a sa Matthewom Broderickom, Alanom Ruckom i Miom Sarom u glavnim ulogama, ovo je prava bezbrižna, tinejdžerska komedija. Priča o Ferrisu, srednjoškolcu koji odlučuje da dan provede u Čikagu umesto u školi, odiše šarmom i mladalačkom drskošću. Njegova avantura s prijateljima simbolizuje duh slobode i podseća nas koliko je važno s vremena na vreme pustiti stvari i uživati u trenutku. Kada su filmovi za uživanje i opuštanje u pitanju, ovo je definitivno must-watch.
Moonstruck (1987)
The Breakfast Club (1985)
Iako uživamo u produženom vikendu, film smešten u školu je daleko od lošeg izbora. The Breakfast Club je još jedan iz 80-ih koji ima status kultnog. Petoro srednjoškolaca, potpuno različitih senzibiliteta i stila života, dobilo je kaznu od profesora. Tako, subotnje jutro moraju provesti u školi, pišući esej o tome kako vide sami sebe. Ipak, kroz slučajno započet razgovor, naizgled potpuno drukčija, ekipa shvata da ima mnogo toga zajedničkog. Tako njihov zadatak – to kako vide sami sebe – postaje u stvari povod za priču i druženje.
Zaključiće da su, šta god da napišu, oni u nečijoj glavi već okarakterisani na ovaj ili onaj način. Neko je školska princeza, neko šaljivdžija, neko pametnjaković. Ponovo u režiji Johna Hugesa, a sa Molly Ringwald, Juddom Nelsonom, Ally Sheedy, Anthonyjem Michaelom Hallom i Emiliom Estevezom u glavnim ulogama, film je idealna kombinacija zabave i lekcija.
Baby Boom (1987)
Još jedna odlična komedija iz 80-ih jeste Baby Boom. Radnja prati J.C. Wiatt, ženu koja je zaokupljena napretkom u karijeri. Zaplet nastaje kada u njen život, sasvim neočekivano, uđe mala devojčica čiji su roditelji nedavno preminuli. Ubrzo, glavna junakinja (Diane Keaton) preuzima novu uloga, dok istovremeno ostaje bez partnera i posla. Kako bi rešila finansijsku situaciju, J.C. odlučuje da osmisli sopstveni recept za kašu od jabuke. Ukoliko ste ljubitelji feel good filmskih ostvarenja, preporučujemo da u repertoar neizostavno ubacite Baby Boom. Scenario je napisala čuvena Nancy Meyers.
When Harry Met Sally (1989)
O filmu When Harry Met Sally pisali smo detaljno, budući da je to ostvarenje za koje smatramo da je blueprint kada su ljubavni filmovi u pitanju. Da li muškarac i žena mogu biti samo prijatelji, ili će privlačnost uvek postojati, makar u nekom smislu? Da li je tajming sve kada su u pitanju ljubavni odnosi? Da li je potrebno pogrešiti (više puta) pre nego što konačno upoznamo the one?
Sve ovo su pitanja koje postavlja When Harry met Sally. U velikoj meri možemo se zahvaliti ovom filmu što je praktično kreirao romcom žanr kakav danas znamo. Komplikovani odnosi, brojne prepreke – i ono čuveno happily ever after?
Notting Hill (1999)
Film koji uvek možemo da gledamo – Notting Hill, verovatno jedan od najboljih romantičnih filmova ikada snimljenih. Notting Hill je ljubavna priča o poznatoj glumici koja se zaljubljuje u skromnog trgovca. Julia Roberts i Hugh Grant imaju neverovatnu hemiju – a film ima i odlične side plots kada su prijateljstvo, ali i životni i karijerni izbori u pitanju. Bilo da ste ga pogledali jednom, ili to činite redovno, sa filmom Notting Hill nema greške. Uvek otkrijemo nešto novo što nam se dopada u njemu.
Bridget Jones’s Diary (2001)
Jedan od najvoljenijih likova na filmu sigurno je Bridget Jones. Bridget se prvi put pojavila na filmskim ekranima 2001. godine u filmu Bridget Jones’s Diary koji nas je sve šarmirao. Dupla Oskarovka Renée Zellweger je u potpunosti je prihvatila lik nesavršene Bridget, čiji su ljubavni, privatni i poslovni problemi prikazani duhovito i iskreno. Uspeh prvog filma podrazumevao je i nastavke. Tako smo 2004. godine gledali Bridget Jones: The Edge of Reason, a nakon duže pauze, 2016. se pojavio treći deo, Bridget Jones’s Baby. Ove godine smo uživali u poslednjem nastavku, filmu Bridžet Džouns: Luda za njim (engl. Bridget Jones: Mad About the Boy). Saga je upotpunjena – a mi prvi, kao i sve sledeće nastavke gledamo on repeat.
Catch Me If You Can (2002)
Kada je u pitanju film Catch Me If You Can, on donosi spoj dva mnogima omiljena glumca. U pitanju su Tom Hanks i Leonardo DiCaprio. Pored toga, zapaženu ulogu imao je i Christopher Walken. U ovom filmskom ostvarenju, koje je okarakterisano kao biografska drama, Tom Hanks našao se u ulozi FBI agenta. Sa druge strane, Leonardo DiCaprio tumači ulogu Franka čiji život je zasnovan na lažima i prevarama. Film, koji je utemeljen na istoimenoj knjizi, režirao je Steven Spielberg – i pravi je izbor kada su filmovi za opuštanje i uživanje u pitanju.
How to Lose a Guy in 10 Days (2003)
Kada je pesma You’re So Vain postala viralna na Tik Toku, pažnja se ponovo preusmerila na film iz 2003. godine. Glavne uloge u komediji How to Lose a Guy in 10 Daystumače Kate Hudson i Matthew McConaughey, a kroz film su predstavljene dve strane iste priče. Na jednom kraju nalazi se opklada, a na drugom zadatak u formi novinskog teksta. Ipak, likovi koje ovi glumci tumače, Andie i Benjamin, ne slute da su oboje na tajnom zadatku. A kada dođu do tog saznanja, priča dobija zaplet.
13 Going on 30 (2004)
Film 13 Going on 30 jedan je od najpopularnijih iz perioda ranih dvehiljaditih. Premisa istog je veoma originalna. Jenna Rink (Jennifer Garner), trinaestogodišnja devojčica koja mašta o tome da odraste, se na jutro svog rođendana budi – u telu tridesetogodišnjakinje. Nekada nepopularna devojčica je sada uspešna žena. Zaposlena je u popularnom magazinu Sparkle i ima stan na Petoj aveniji. Duhovita i ohrabrujuća priča o odrastanju, samopouzdanju, nostalgiji, ali i prijateljstvu i ljubavi kreirala je od ovog filma box office hit.
Ratatouille (2007)
Ukoliko mislite da niste ljubitelj animiranih filmova, možda samo niste pogledali Ratatouille. Kada sticajem okolnosti završi u Parizu, ambiciozni pacov-kuvar Remy formira prijateljstvo sa radnikom u restoranu, Linguinijem. Uz njegovu pomoć i ljudske veštine, Remy stremi ka uspehu u surovom svetu fine dininga Pariza. Recept za uspeh (filma) je tu – ambicija, kvalitet, talenat i, čuveni tajni sastojak, ljubav.
Confessions of a Shopaholic (2009)
Confessions of a Shopaholic je pomalo potcenjen film u svetu komedija i dramedija ranih 2000-ih godina. Nastao je po bestseleru spisateljice Sophie Kinselle, a ako volite Njujork, novinarstvo i modu – volećete i ovaj film. Glavne uloge igraju Isla Fisher i Hugh Dancy, a režiju potpisuje P.J. Hogan.
Bride Wars, 2009
Bride Wars je još jedna komedija iz dvehiljaditih koja savršeno oslikava to doba kinematografije. Romantična priča sa dozom rivalstva, akcije i drame pokazala se kao dobitna kombinacija za brojna tadašnja ostvarenja. To je slučaj i sa ovim filmom. Priča prati dve najbolje drugarice, Liv (Kate Hudson) i Emmu (Anne Hathaway), čije prijateljstvo biva postavljeno pred izazov kada saznaju da su im venčanja zakazana za isti dan.
Budući da su celo detinjstvo maštale o Velikom danu, Liv i Emma ne mogu da podnesu činjenicu da sav fokus tog dana neće biti na (samo) jednoj od njih. U pokušaju da se izbore za termin venčanja u njujorškom hotelu Plaza, Liv i Emma učiniće sve da pobede. Ova lagana komedija odličan je izbor za produženi vikend.
Crazy, Stupid, Love (2011)
Poznata romantična komedija Crazy, Stupid, Love i dalje je omiljena među publikom. Prati život sredovečnog muža (Steve Carell) koji se dramatično menja kada njegova žena (Moore) od njega zatraži razvod. Nastoji ponovno da otkrije svoju muškost uz pomoć novostečenog prijatelja Jacoba (Ryan Gosling), koji ga uči da šarmira devojke u barovima. Zaplet nastane kada se otkrije da Jacob izlazi s njegovom kćerkom (Emma Stone).
The Other Woman, 2014
Film koji je okupio Cameron Diaz, Nicki Minaj, Leslie Mann i Kate Upton jeste The Other Woman iz 2014. godine. Ova komedija prati Carly (Mann) koja, nakon što sazna da je muž vara, zajedno sa njegove dve ljubavnice pokrene plan osvete.
Moderna verzija filma John Tucker Must Die, film The Other Woman pravi je pokazatelj snage ženskog prijateljstva – i toga da su naspram istog muškarci nemoćni. Režiju potpisuje Nick Cassavetes.
A Man Called Ove (2015)
Film nastao po planetarno popularnoj knjizi Čovek zvani Uve jeste delo švedske kinematografije, koje je posle interpretirao i Holivud, sa Tomom Hanksom u glavnoj ulozi – u filmu A Man Called Otto.
Uve je namćorasti čovek u penziji koji živi u svom malom svetu u švedskom gradiću. Nakon smrti supruge, on postaje nezainteresovan za svet oko sebe i retko šta može da mu izmami osmeh. On živi po pravilima i istima uči sve ljude oko sebe, koje, neiznenađujuće, smatra nesposobnima i nemarnima. U više navrata, Uve će pokušati sebi da oduzme život. Ipak, u tome će ga uvek sprečiti komšije iz Irana koje su nedavno emigrirale u Švedsku. Sticajem izvrsnih okolnosti, Uve i komšinica Parvaneh izgradiće divno prijateljstvo koje će Uveu povratiti prekopotrebni osmeh. Ova dirljiva priča oduševiće vas kako u književnoj, tako i u filmskoj interpretaciji.
Am I OK?, 2022
Film Am I OK? se letos pojavio na streaming platformi MAX – a mi smo ga odmah pogledali. Reč je o (romantičnoj) dramediji sa Dakotom Johnson u glavnoj ulozi – koja je ovim filmom dokazala da je nedovoljno zaposlena kada je o komedijama reč.
Lucy (Dakota) i Jane (Sonoya Mizuno) su ceo život prijateljice. Ipak, njihova povezanost biva testirana kada Jane objavi da se seli u London. Suočena da se sama nosi sa iznenadnim prilivom emocija, Lucy detektuje još poneka osećanja koja je dugo krila od drugih, a najviše od sebe. Pitanja identiteta, seksualnosti, te sveopšte pripadnosti postavlja film Am I OK?
Perfect Days (2023)
Filmsko ostvarenje koje je izašlo prošle godine prati čistača javnih toaleta u elitnom delu Tokija. Hirayama svaki dan odigrava repetitivu rutinu, a slobodno vreme posvećuje svojoj ljubavi prema muzičkim kasetama. Ovo je spora priča o svakodnevnim trenucima i slučajnim poznastvima i neznanstvima. Film tera da razmislimo o načinu na koji provodimo naše dane, ali i o različitim formama eskapizma kojima smo skloni.
Foto: IMDb