Najbolji svih vremena? Ovo su filmski klasici koje volimo – i gledamo iznova i iznova
Najbolji svih vremena? Ovo su filmski klasici koje volimo – i gledamo iznova i iznova

Najbolji svih vremena? Ovo su filmski klasici koje volimo – i gledamo iznova i iznova

Iako se radujemo novim filmovima – i premijere istih verno pratimo – ponekad nema ničeg boljeg nego pustiti neko od ostvarenja koje se nalazi u kategoriji filmski klasici. Uživanje u kvalitetnom scenariju i glumi nikada ne može dosaditi, a svaki put kada pogledamo neki od ovih starijih filmova primećujemo nove detalje i razloge zbog kojih ih volimo.

Ovoga puta, osvrćemo se na period od kraja 1930-ih do kraja 70-ih godina 20. veka, koji je, po mišljenju mnogih, bio zlatni period svetske kinematografije. Iako sumnjamo da neke od ovih (ili sve njih) filmova niste već pogledali – podsetnik nije na odmet, a rewatch – neophodan.

Filmski klasici koje volimo


Gone with the Wind (1939)

Kada su filmski klasici u pitanju, film Gone with the Wind iz 1939. jedan je od najpoznatijih (ljubavnih). Nastao je po istoimenom romanu Margaret Mitchell, a u režiji Victora Fleminga. U glavnim ulogama su čuveni Clark Gable i Vivien Leigh.

Film je priča o Scarlett O’Hari, razmaženoj ćerki bogatog vlasnika plantaže u američkoj državi Džordžiji. Film prati njenu turbulentu ljubavnu vezu, odnosno potragu za Ashleyem Wilkesom (Leslie Howard), koji treba da se oženi za svoju – rođaku. U jeku rata, ljubavne drame su neprekidne – a ovaj film klasik je (doduše kontroverzni) sa razlogom.

Goldfinger (1964)

The name’s Bond, James Bond. Film Goldfinger treći je po redu u dugačkoj sagi o tajnom agentu, Jamesu Bondu. Upravo je on, prema mišljenju mnogih, najboljih od svih filmova o Bondu. U glavnoj ulozi gledamo Seana Conneryja, koji je titularnog lika tumačio u sedam filmova. Zbog čega Goldfinger smatraju najboljim filmom u ovoj sagi? Najviše zbog toga što je sve ono što ove filmove čini voljenim – u ovom filmu urađeno u pravoj meri. Humor, akcija, egzotične destinacije, atraktivni ljudi, dobra priča i moda… Šta je još potrebno za dobar film?

Rosemary’s Baby (1968)

Jedan od najčuvenijih horora svih vremena, film koji je proslavio ne samo Miu Farrow, Romana Polanskog, već i zgradu Dakota u Njujorku. Rosemary’s Baby prati Rosemary (Mia Farrow), koja se sa suprugom Guyem (John Cassavetes) useljava u misterioznu zgradu kod Central Parka. Okruženi čudnim, misterioznim komšijama, Rosemary i Guy navigiraju život u novoj zgradi.

Čudne stvari ubrzo počinju da se dešavaju, a nekada brižni Guy sve je udaljeniji od Rosemary. Kada ona zatrudni, situacija u njihovom braku, kao i u zgradi, brzo i dramatično postaje neprijatna i strašna. Čudne komšije i još čudnije, iznenadne promene koje primećuje u suprugu Rosemary dovode do ivica razuma. Ovaj film ostaviće vas bez daha – prava je filmska lekcija reditelja Romana Polanskog.

A Clockwork Orange (1971)

Još jedan horor film, ovoga puta nastao u režiji maestralnog Stanleya Kubricka, jeste A Clockwork Orange. Ovaj horor, crna komedija, distopijski sci-fi… je film koji je definitivno uznemirujuć, ali i fascinantan. Nominovan je za čak četiri Oskara, od kojih su tri nominacije pripale Kubricku.

Film je snimljen po istoimenom romanu Anthonyja Burgessa i prati grupu delikvenata, predvođenim Alexom (Malcolm McDowell). Premijeru filma ispratile su brojne kontroverze – u Velikoj Britaniji je povučen iz distribucije zbog medijske hajke. Ipak, danas se A Clockwork Orange nalazi na listi zvanoj filmski klasici. Ako niste, savetujemo da ga pogledate (makar jednom).

Chinatown (1974)

Još jedan film Romana Polanskog koji je definitivno klasik sa razlogom jeste Chinatown. Priča prati privatnog detektiva J.J.Gitesa (Jack Nicholson) koji dobija zadatak da otkrije afteru muža prelepe žene Evelyn (Faye Dunaway). U čudnoj moralnoj klimi Kalifornije pre Drugog svetskog rata, ništa nije onako kako se čini. Dok Gittes istražuje ljubavnu aferu, upliće se u smrtonosnu priču političkih – i ličnih – skandala.

CHINATOWN / Courtesy Everett Collection / Everett / Profimedia

All the President’s Men (1976)

Film koji je nagrađen sa četiri Oskara, a koji je pravo vreme da pogledate sada, nakon izbora u Americi – jeste All the President’s Men. Film je nastao po istinitoj priči o dva novinara, Bobu Woodwardu (Robert Redford) i Carlu Bernsteinu (Dustin Hoffman) koji otkrivaju sve detalje o Watergate skandalu koji je doveo do ostavke predsednika Richarda Nixona. O ulozi novinarske kuće The Washington Post i njenih novinara u svetskim političkim dešavanjima i danas se prepričava. Film je dobio četiri Oskara.

Rocky (1976)

Jedna od najčuvenijh sportskih drama, film koji je proslavio Sylvestera Stallonea – Rocky. Sylvester je napisao, režirao i igra u filmu o bokseru Rockyju, koji dobija nesvakidašnju priliku da se bori protiv svetskog šampiona. Njegova priča rezonovala je sa mnogima jer je priča o ambiciji, trudu i radu – ne čudi nas da je i dan-danas film toliko voljen. Pored priče, kultna je i muzika iz ovog filma – i scena kada Rocky trči uz stepenice sa pogledom na Filadelfiju koja se budi.

Apocalypse Now (1979)

Sedamdesete godine bile su veoma uzbudljive za reditelja Francisa Forda Coppolu, koji je, snimajući Apocalypse Now, uživao u uspehu prva dva dela filma The Godfather. Ipak, ukoliko mu je Kum doneo slavu i novac, Apocalypse Now pretio je da mu sve to oduzme. Naime, Coppola se sa glumačkom ekipom uputio na Filipine – iako su postojala upozorenja o teškoj sezoni monsuna i tajfuna.

Produkcija je više puta odlagala snimanje – a to je bio samo jedan u nizu problema. Glumci su se borili sa ličnim krizama, izolacijom – a reditelj sa njihovim egom. U priči su se našle i tropske bolesti i druge katastrofe – ali svi problemi su ispali vredni toga, na kraju. Film je osvojio dva Oskara, a glumačka postavka predvođena Martinom Sheenom i Marlonom Brandom je brilijilara. Ukoliko ste zainteresovani da pogledate behind the scenes sadržaj snimanju ovog filma, preporučujemo i dokumentarni film Hearts of Darkness iz 1991. godine.

Foto: Courtesy Everett Collection / Everett / Profimedia / IMDb

Učitati još
Zatvori