Februar je mesec ljubavi – a mi izdvajamo 15 najboljih ljubavnih filmova koje bi svako trebalo da pogleda
Februar je mesec ljubavi – a mi izdvajamo 15 najboljih ljubavnih filmova koje bi svako trebalo da pogleda

Februar je mesec ljubavi – a mi izdvajamo 15 najboljih ljubavnih filmova koje bi svako trebalo da pogleda

Bilo da ste single ili u vezi, ponekad nema ničeg boljeg od uživanja u ljubavnoj priči prikazanoj na velikom ekranu. Ljudska, romantična konekcija je inspirisala brojne filmove. Bilo da su u pitanju romantične komedije, drame, ili ljubavne priče sa tužnim krajem, mi smo veliki ljubitelji ovog žanra – koji je ponekad nepravedno potcenjen. Romantični, ljubavni filmovi (when done right) su nešto što motiviše i inspiriše – a i sam feel good element gledanja istih nije za baciti. U ovom tekstu, izdvojili smo 15 (nama) najboljih ljubavnih filmova 20. i 21. veka – koje ponovo gledamo tokom celog Meseca ljubavi.

Casablanca (1942)

Here’s looking at you, kid. Dovoljno je čuti ovu rečenicu i setiti se ovog ikoničnog filma iz 1942. godine. Kada su ljubavni filmovi u pitanju, sa Casablancom naprosto moramo početi. Smešten u vreme Drugog svetskog rata, film prati ciničnog Amerikanca, njegovu bivšu ljubavnicu i njenog supruga.

 

Film je pravi dokaz toga kako ljubav može biti komplikovana – a nešto je u njemu što nas tera da mu se uvek vraćamo. Klasik sa razlogom – bez obzira na to da li tražite dramu, ljubavnu, ili priču o prijateljstvu.

Roman Holiday (1953)

Baš kao i Casablanca – i Roman Holiday je dobro poznata (ljubavna) priča. Ista prati princezu Ann (Audrey Hepburn) koja u potrazi za promenom i begom od svakodnevice beži – u Rim.
Njen odmor u Rimu postaje utoliko bolji kada upozna Joea (Gregory Peck), šarmantnog američkog novinara. Ovaj romantični film pravi je primer eskapizma – uvek ćemo ga voleti.

The Way We Were (1973)

Ako ste gledali seriju Sex and the City, sigurno vam je poznata scena u kojoj četiri protagonistkinje pričaju o savršenom ljubavnom filmu sa kovrdžavom Katie u glavnoj ulozi, pevajući Could it be that it was all so simple then?

Reč je upravo o filmu The Way We Were, nekonvencionalnoj ljubavnoj priči sa Barbrom Streisand i Robertom Redfordom u glavnim ulogama. Katie (Barbra) i Hubbell (Robert) su studenti koji tokom 1937. godine žive potpuno drugačijim životima. Katie se žustro zauzima kada je anti-ratni pokret u pitanju, dok je Hubbell privilegovani mladić bez političkih stavova. Ipak, privlačnost postoji i uzajmna je. Kada im se putevi ponovo ukrste nakon Drugog svetskog rata, započinju vezu – ali ista nije bez problema. Ono što ih je razdvajalo od samog početka biće i ono što će ih sprečiti da ostanu zajedno. Rezultat je prava ljubavna priča o onom čuvenom right person, wrong time.

Moonstruck (1987)

Film Moonstruck je onaj koji veoma uspešno koketira između linija romantične komedije i romantične drame. Smešten u Njujork 80-ih, film je priča o Loretti (Cher) i Ronnyju (Nicolas Cage), ženi i muškarcu koji se zaljubljuju despite all odds.
Stroge porodice, različite želje i očekivanja i mnoge druge prepreke su nebitne kada je zaljubljenost u pitanju – Moonstruck dokazuje.

When Harry Met Sally (1989)

O filmu When Harry Met Sally pisali smo detaljno, budući da je to ostvarenje za koje smatramo da je blueprint kada su ljubavni filmovi u pitanju. Da li muškarac i žena mogu biti samo prijatelji, ili će privlačnost uvek postojati, makar u nekom smislu? Da li je tajming sve kada su u pitanju ljubavni odnosi? Da li je potrebno pogrešiti (više puta) pre nego što konačno upoznamo the one?

Sve ovo su pitanja koje postavlja When Harry met Sally. U velikoj meri možemo se zahvaliti ovom filmu što je praktično kreirao romcom žanr kakav danas znamo. Komplikovani odnosi, brojne prepreke – i ono čuveno happily ever after?

Ghost (1990)

Film Ghost je proslavio Demi Moore, glumicu za koju smo gotovo sigurni da ove godine osvaja svog prvog Oskara.

Kadrove u filmu Ghost Moore je delila sa slavnim Patrickom Swayzejem, hearthrob glumcem 80-ih i 90-ih. Ako ste ga pogledali, znate zašto je scena grnčarije i dalje ona sa titulom iconic.

True Romance (1993)

U režiji Tonyja Scotta, a po scenariju Quentina Tarantina, film True Romance je onaj za koji mnogi ni danas ne znaju, a koji definitivno vredi pogledati. U glavnim ulogama su Patricia Arquette i Christian Slater, dok su i glumci u sporednim ulogama apsolutno noteworthy. Brad Pitt, Dennis Hopper, Val Kilmer, Gary Oldman, Samuel L. Jackson i Christopher Walken samo su neka od imena.

Prava ljubavna avantura, film True Romance onaj je koji uvek možemo da gledamo – nekako je još bolji na svako sledeće gledanje.

Sleepless in Seattle (1993)

Kada smo pisali o filmovima 20. veka koji su smešteni u Njujork, nismo mogli a da ne spomenemo ni ovaj ljubavni, Sleepless in Seattle. Priča prati Sama (Tom Hanks) i Jonaha (Ross Malinger), samohranog oca i njegovog sina. Jonah očajnički želi da pronađe devojku svom ocu, te se okreće radio stanici u potrazi za savršenom ženom za njega. Jedna od slušateljki radija je Annie (Meg Ryan), žena koja je verena za muškarca kog zapravo ne voli.

Put Sama i Annie do konačnog upoznavanja je dug, duhovit i emotivan, a film je pravi izbor za cosy veče. Dovoljno je reći da je, kao i prethodni, ovaj film napisala legendarna Nora Ephron.

Before Sunrise (1995)

Film koji je gotovo definisao kako ljubavna priča na velikom ekranu treba da izgleda jeste Before Sunrise. Reditelj Richard Linklater kreirao je neverovatno romantičnu, a opet jednostavnu priču. Protagonisti Ethan Hawke i Julie Delpy tumače Jesseja i Celine, par koji se upoznaje u vozu i odlučuje da provede dan zajedno u Beču.

Šetnja kroz ulice glavnog grada Austrije, inteligentni razgovori i neverovatna hemija – elementi dovoljni da kreiraju jedan od najboljih ljubavnih filmova svih vremena.

Titanic (1997)

Nemoguće je napraviti listu najboljih ljubavnih filmova, a ne spomenuti Titanic. Ovaj film je zaista bio revolucionarni kada su ljubavne priče u pitanju – pre svega zbog toga što je glavna priča zapravo o potonuću čuvenog Titanika 1912. godine.

U režiji Jamesa Camerona, a sa Leonardom DiCapriom i Kate Winslet u glavnim ulogama, Titanic je zaista film koji je klasa sam za sebe. Uvek možemo da ga gledamo – i plačemo.

Notting Hill (1999)

Kada su ljubavni filmovi u pitanju, još jedan film iz 90-ih ima titulu cult classic-a. To je Notting Hill, verovatno jedan od najboljih romantičnih filmova ikada snimljenih.

Notting Hill je ljubavna priča o poznatoj glumici koja se zaljubljuje u skromnog trgovca. Julia Roberts i Hugh Grant imaju neverovatnu hemiju – a film ima i odlične side plots kada su prijateljstvo, ali i životni i karijerni izbori u pitanju.

The Notebook (2004)

Još jedan ljubavni film zbog kog uvek plačemo jeste The Notebook. Ovaj film iz 2004. godine proslavio je Rachel McAdams i Ryana Goslinga, a režiju potpisuje Nick Cassavetes.

Ako tražite film koji je zaista celovit, a priča neverovatno dobro zaokružena, The Notebook bi svakako trebalo da bude vaš izbor. Skokovi između rezova gde gledamo jedan mlađi i jedan stariji par dobijaju pun smisao na kraju filma – i snažne emocije kod gledalaca su zagarantovane.

Before Sunset (2004)

Nastavak gorepomenutog filma Before Sunrise usledio je 2004. godine, sa filmom Before Sunset. Ako ste gledali prvi deo, naravno da znate koje pitanje je ostalo na kraju – da li su, ili ne?

Sa Before Sunset dobijamo odgovor na to, ali i brojna druga pitanja, a priča je smeštena u savršeno romantični Pariz. Treći deo ove filmske trilogije, Before Midnight, takođe je vredan gledanja.

Brokeback Mountain (2005)

Ljubavna priča koja vas neće ostaviti ravnodušnima svakako je ona ispričana u filmu Brokeback Mountain. Smeštena u divljine Vajominga, ovo je priča o Jacku i Ennisu i njihovim (tajnim) životima.

Za uloge kauboja koji započinju ljubavnu aferu, Jake Gyllenhaal i Heath Ledger nominovani su za Oskara. Iako nisu nagrađeni, film je osvojio tri Oskara – i to za Najbolju režiju, scenario i muziku.

About Time (2013)

Iako mnogi film About Time vezuju za period božićnih i novogodišnjih praznika, on je mnogo više od toga. On je unikatna priča o Timu (Domhall Gleeson), mladiću koji otkriva da ima moć da putuje kroz vreme (i ponovi, ili izmeni prošlost). Zahvaljujući tome, Tim menja odluke koje je donosio kada je u pitanju njegov brak sa Mary (Rachel McAdams), njegov odnos sa sestrom Kit Kat (Lydia Wilson) i ocem Jamesom (Bill Nighy), koji takođe poseduje ovu moć.

Iako ne mogu da promene istoriju, oni mogu da izmene sopstvene živote. Poruka filma je da cenimo život – takav kakav jeste – a posebno bliske ljude koji su u njemu. Zbog toga je About Time idealan film koji treba pogledati.

Side note: reditelj Richard Curtis stoji i iza filma Love, Actually, a napisao je i Four Weddings and a Funeral, Notting Hill i Bridget Jones’s Diary.

Foto: IMDb

Učitati još
Zatvori