Muzika i film su u fundamentalnoj i vanvremenskoj sinergiji. U prilog tome govori i podatak da su čak i početne projekcije nemih filmova bile praćene zvučnim podlogama. Ponekad su podlogu činili pravi orkestri, u drugim slučajevima klavir – a upravo se u takvim primerima vidi kako je zapravo muzika igrala važnu ulogu u najranijoj kinematografiji. Period nemog filma okončan je 1927. godine, nakon premijere prvog zvučnog ostvarenja – The Jazz Singer. Svojevrsnu improvizaciju smenile su jasno određene muzičke partiture. Kroz naredne decenije, sve do današnjih dana, odnos muzike i filma neprestano se usavršavao.
Sledstveno tome, u nastavku beležimo filmska ostvarenja koja su ispunjena nezaboravnim kompozicijama.
Muzika i film #1
Le grand bleu (1988)
Slavni francuski sineasta, Luc Besson, režirao je brojna ostvarenja koja danas zauzimaju kultno mesto u svetskoj kinematografiji. Jedan od njegovih najupečatljivijih filmova svakako jeste Le grand bleu iz 1988. godine.
Pored nesvakidašnje premise, nezaboravnih scena i jedinstvenog estetskog ugođaja, Le grand bleu je ostao nadaleko upamćen po originalnim kompozicijama koje su pratile. U ovom ostvarenju muzika je skladno involvirana kroz scene, živo prenosi emocije protagonista i čini da gledaoci, dugo nakon završetka, plivaju beskrajnim plavetnilom u društvu delfina. Sve numere komponovao je Éric Serra. Francuski kompozitor nadaleko je poznat po čestim saradnjama s Bessonom – dok se ova iz 1988. godine smatra najuspešnijom. U slučaju da ste propustili strastvenu priču, o ronjenju i prijateljstvu, koja se odvija na bajkovitim mediteranskim lokacijama – preporučujemo da je neizostavno upišete na must-watch listu.
Muzika i film #2
The Hours (2002)
Jedan od najuticajnijih kompozitora današnjice jeste Philip Glass. Tokom dugogodišnje i plodonosne karijere napisao je petnaest opera, četrnaest simfonija, dvanaest koncerata i brojne originalne filmske kompozicije.
S tim u vezi, ističu se tri ostvarenja: Mishima, Kundun i The Hours. Muzika iz filma The Hours zauzima posebno mesto, a Glass je nominovan čak i za Oskara. Osim što produbljuju atmosferu iz različitih vremenskih perioda, kompozicije iz ovog nagrađivanog filma prenose i iskonske emocije glavnih junakinja. Režiju potpisuje Stephen Daldry. Film je adaptiran na osnovu istoimenog romana američkog književnika Michaela Cunninghama.
Muzika i film #3
A Single Man (2009), W.E. (2012), The Watchers (2024)
Tri filmska ostvarenja, koja na prvi pogled nemaju ništa zajedničko, spaja Abel Korzeniowski. Poljski kompozitor aktivan je od 1997. godine. Postao je zapažen zahvaljujući komopzicijama koje je osmislio za, A Single Man, debitanski film modnog maga Toma Forda.
Potom je i Madonna angažovala poljskog kompozitora za svoj debitanski film W. E. iz 2012. godine. Originalna muzika iz ovog ostvarenja pokupila je brojne nagrade i pozitivne kritike. U središtu radnje nalazi se ljubavna afera između kralja Edwarda VIII i fatalne Wallis Simpson. Dok kompozicije koje su prožete kroz film simbolizuju strepnju, strast i vanvremensku ljubav.
Nedavno je premijerno prikazan prvi film Ishane Shyamalan – The Watchers. U ovoj misteriji s natprirodnim elementima mogu se čuti vrhunske kompozicije koje je osmislio upravo Abel Korzeniowski.