Norveška kinematografija poslednjih godina uživa veliki (globalni) uspeh. Norveški filmovi, ali i serije, se prema mišljenju brojnih kritičara izdvajaju po originalnosti i zanimljivim scenarijima. Od kandidata za Oskara, do filmova snimljenih u Oslu, prestonici Norveške – ovo su norveški filmovi koje morate pogledati.
Elling (2001)
Priča o Ellingu (Per Christian Ellefsen), piscu poezije koji sanja o uspehu (početna) je tema ovog filma. Elling, koji je 40 godina živeo izolovan od sveta zbog majčine kontrole, odlazi da živi u instituciji nakon njene smrti. Tamo upoznaje Kjell (Sven Nordin), nežnog diva i čoveka opsednutim ženama.
Nakon dve godine boravka u instituciji, dvojica muškaraca odlaze da žive u realnom svetu. Zajedno, boriće se sa nelagodom koju isti donosi i usput otkriti brojne važne životne lekcije. Ovaj šarmantni, duhoviti norveški film zagantovano je feel good filmsko ostvarenje.
Oslo, August 31st (2011)
Drugi film u Oslo trilogiji Joachima Triera jeste Oslo, August 31. iz 2011. godine. Film je baziran na knjizi Pierrea Drieua La Rochellea iz 1931, Will O’ the Wisp. Prvi u Oslo trilogiji je film Reprise iz 2006. godine. Film prati priču Andersa (Anders Danielsen Lie), čoveka koji na 24 sata izlazi iz institucije za odvikavanje od opijata.
U 24 sata po izlasku, Anders odlazi na razgovor za posao i susreće brojne ljude. Upoznaje nove, ali sreće i stare poznanike i posmatra život u Oslu van zidova institucije. U srednjim tridesetim, Anders smatra da je suviše kasno da preokrene svoj život – te je ova drama odličan uvid u um milenijalaca.
The Worst Person in the World (2021)
Još jedan film o brigama i radostima milenijalaca jeste The Worst Person in the World, treći deo Oslo trilogije. Priča prati Julie (Renate Reinsve), izgubljenu ženu na pragu tridesete. Julie se nosi sa pritiscima okoline da zasnuje porodicu i pronađe stabilan posao, ali ona samo želi nešto drugo. Šta je to – ni sama ne zna. Julie ne preza od toga da menja poslove bez plana za budućnost, niti da napusti naizgled idealnu ljubavnu vezu zbog osećaja da želi više.
Prativši život Julie gledaoci se definitivno poistovećuju sa njenim problemima. Stoga, ovaj film je prava životna drama. Sama Renate izjavila je kako je ljudi na ulici zaustavljaju da pričaju o ovom filmu zbog snažnog utiska koji je na njih ostavio. Fantastična gluma Reinsve donela joj je i nagradu za Najbolju žensku ulogu na Kanskom filmskom festivalu. Norveški filmovi dokazali su da su i odličan kandidat za Oskara, budući da je ovaj film nominovan u dve kategorije za Zlatnu statuu. Glavnu mušku ulogu, kao i u prethodna dva filma ove trilogije, igra Anders Danielsen Lie.
The Innocents (2021)
The Innocents je norveški film koji je uzburkao javnost. Film je okarakterisan kao paranormalni triler-horor. Ipak, zbog možda i ključnih elemenata psihološke drame, svrstali bismo ga i u taj žanr – i stavili na vrh liste. Radnja filma smeštena je u stambeni kompleks zgrada i igrališta i šumice koje ih okružuju.
Jednog letnjeg dana, usamljena devojčica Ida odlazi u potragu za društvom, zanemarena od strane roditelja fokusiranih na njenu stariju, autističnu sestru Annu. Ida ubrzo pronalazi prijatelja u komšiji Benu, dok njena sestra Anna iznenada uspostavlja konekciju sa drugom komšinicom, Aishom. Da deca zaista imaju svoj sopstveni, skriveni svet dokazao je film The Innocents koji odiše nelagodom i tihom napetošću.
Sick of Myself (2022)
Sick of Myself je neobičan film o Signe, devojci koja zbog toga što se čitavog života oseća zapostavljeno i u senci svog dečka umetnika, odluči da isproba novi lek koji ostavlja dramatične posledice na izgled kože lica. Ovaj body horror sa elementima komedije je originalna studija, ne samo o ljudskom karakteru, već i o društvu u kom živimo danas.
Neke scene je malo teže gledati, ali ova priča držaće vas prikovanim za ekran do samog kraja. Nimalo suptilan i apsolutno šokantan, Sick of Myself govori o bukvalnim i metaforičnim maskama koje koristimo kako bismo bili prihvaćeni u društvu.
Foto: IMDb / Instagram (@cinemasolace)