Televizijska nostalgija je u vazduhu – ovo su serije ranih 2000-ih koje ponovo gledamo
Televizijska nostalgija je u vazduhu – ovo su serije ranih 2000-ih koje ponovo gledamo

Televizijska nostalgija je u vazduhu – ovo su serije ranih 2000-ih koje ponovo gledamo

Iako nostalgija za 90-im godinama 20. veka, nešto je u vazduhu – i sve više se priča o Y2K nostalgiji. To je slučaj u mnogim sferama – počevši sa modnom. Barbiecore je i dalje tu – u tragovima – a krznene čizme sve su popularniji, a nostalgični trend. Ponovna popularnost bundi, posebno onih u leopard printu, vrišti Y2K. Nostalgija za ranim 2000-im je vidljiva i kada je beauty industrija u pitanju. Tako je srebrna, metalik senka za oči retro stil šminkanja koji smo ponovo zavoleli. Ipak, ova nostalgija je najvidljivija kada je (popularna) kultura u pitanju. Iako pomno pratimo sve filmske i televizijske premijere, sve češće razmišljamo o favoritima od pre 20-ak godina – i to sa razlogom. Ove serije dokazale su da su i danas relevantne – o kome god žanru govorili. Neke od njih su i bile pravi pioniri kada je o tematici reč. Zbog toga, u ovom tekstu izdvajamo omiljene serije ranih 2000-ih, a koje volimo i ponovo gledamo.

The Sopranos

Serija sa čak 21. Emmy nagradom, serija koja je stvorila jedan potpuno novi žanr – The Sopranos. Ako do sada niste verovali da možete navijati za šefa mafijaške porodice, upoznajte Tonyja Soprana (James Gandolfini). Ova serija je pionir u tome da je za glavnog lika postavila pravog anti-heroja (kog nekako ipak volimo). Pre nje, najbitnije je bilo da je glavni lik pravi oličenje dobrote – a onda se pojavio David Chase i promenio igricu. Ova gangstersko-porodična drama je među najbolje ocenjenim – i najvoljenijim – serijama svih vremena. Kao i mnoga kvalitetna ostvarenja, još je bolja na drugo (treće, četvrto…) gledanje.

Breaking Bad

Kreator serije Breaking Bad je izjavio da ista ne bi postojala da nije bilo serije The Sopranos. Ta izjava je hrabra – ali i činjenična. Pre Waltera Whitea (Bryan Cranston) bio je Tony Soprano. Obojica potpuno nedopadljivi, ali likovi za koje nekako, ipak, navijamo (priznajte – i vi). U seriji Breaking Bad gledamo Waltera, profesora hemije koji saznaje da ima rak. Kako bi novčanu opskrbio porodicu, odlučuje da svoje znanje iz hemije upotrebi u nešto manje legalno – i obraća se svom đaku, Jesseju (Aaron Paul). Ovaj glumački duo i dan-danas sarađuje (imaju sopstveni brend mezcala) – i tim prijateljstvom smo opsednuti.

Mad Men

Serija Mad Men prava ja workplace drama kojoj se uvek vraćamo. Ono što je posebno kod nje jeste neverovatna posvećenost detaljima kada su istorijske činjenice u pitanju. Od međuljudskih odnosa, preko mode i šminke, sve do poslovne dinamike – ova serija je odlično prikazala 60-te godine 20. veka u Americi. Bez Mad Men, ne bi bilo serije Suits, a ni mnogih drugih. Bonus points: još je bolja na svako sledeće gledanje (notice the pattern?)

Gilmore Girls

Serija Gilmore Girls jedna je od najcosy serija koju gledamo iznova i iznova. Iako je apsolutni must u jesenjim mesecima, uvek možemo da je gledamo. Porodični odnosi Lorelai i Rory, ušuškane noći uz junk food i filmove, šetnje kroz hladne ulice Stars Hollow-a i beskonačne šoljice kafe. Atmosfera i moda u ovoj seriji pravi su epitom estetike ranih 2000-ih i tako je ona uvek na našoj watchlisti – ne pitajte po koji put.

Učitati još
Zatvori