Journal izdvaja tri TV adaptacije romana epske fantastike koje ste možda propustili
Journal izdvaja tri TV adaptacije romana epske fantastike koje ste možda propustili

Journal izdvaja tri TV adaptacije romana epske fantastike koje ste možda propustili

Vreli letnji dani su nam uveliko stigli. Sigurno je dosta vas već pohrlilo na letovališta i izletišta, dok neki odbrojavaju dane do odmora. Bilo da iščekujete dobro zasluženi odmor ili se polako uhodavate u vaš svakodnevni ritam – jedno nam je svima zajedničko – a to je potreba za malim begom od obaveza i nekada naporne realnosti.  Šta je bolji beg od realnosti nego skok u dubine nekih od najplodnijih umova kada je u pitanju žanr epske fantastike? S tim u vezi, a u duhu modernog doba, predstavićemo vam par TV serija adaptiranih po najčitanijim romanima.

Fokusiraćemo se na neke naslove za koje smatramo da su prošle ispod radara, jer pretpostavljamo da je većina vas pogledala Game of Thrones, kao i njenju mlađu sestru House of the Dragon. Ipak, ukoliko to nije slučaj, prekinite sa daljim čitanjem ovog teksta i vratite nam se nakon što ih obe pogledate. One su ipak nesumnjivo generacijska ostvarenja i male su šanse da vam neće držati pažnju.

Ali, pređimo sada na naše izdvojene bisere iz blata:

Rings of Power

Amazonova adaptacija Tolkien-ovog stvaralaštva bi, po samom magnitudu koje ovo nosi, trebalo da bude na samom vrhu ove liste. Da ne pričamo o planiranom budžetu od 150 miliona dolara i njegovim rastom na neverovatnih 465 miliona. Uprkos svemu tome, naše viđenje nalaže da je ova serija prošla donekle nezapaženo. Toj tvrdnji u prilog ide činjenica da produkcija jeste načinila par samoinicijativnih varijacija u odnosu na originalna književna dela. Okoreli fanovi će takve poteze uvek teško prihvatiti, što je lako razumljivo. I premda nemate osećaj kao da se radi o nekom Lord of the rings naslovu, izvestan osećaj verodostojnosti uspeva da preživi.

Zapravo, unutra ćete naći jedan kompletan opus komercijalnog projekta kakav je od počtka i trebalo da bude. Tu su vrhunski kostimi, valjani tekstovi i osnovni elementi drame kao vezivno tkivo svega. Pažnja će vam biti okupirana tokom čitavih deset sati materijala prve sezone i posadiće u vama seme nestrpljenja dok iščekujete drugu sezonu. Jedna loša vest je to da za nju nije dat tačan datum izlaska, što znači da ćemo verovatno čekati poznu 2024. kako bismo ponovo videli očaravajuću prirodu Rivendella.

 A Discovery of Witches

Istoimeni naslov nam oživljava reči Deborah-e Harkness i uvlači nas u večitu dilemu zabranjene ljubavi. Od prve epizode, suočavamo se sa neobjašnjivim fenomenima i zajedno sa protagonistom Dianaom pokušavamo da racionališemo neracionalno. Kao i romani, serija verodostojno prikazuje komplikovane odnose među mističnim likovima i uvlači nas u svaku dilemu. Bez previše otkrivanja, mislimo da ovaj naslov zaslužuje više pažnje. Uostalom, posebnost jedne žene, večna ljubav jednog čoveka i njihov balans među talasima eksternih okolnosti – šta je za ne voleti?

 The Wheel of Time

Serijal koji je možda imao i najveći zadatak kada je u pitanju pretapanje reči na ekran jeste The Wheel of Time.  A samim tim podvigom zaslužuje mesto na ovoj listi. S obzirom da je, od 14 sastavnih delova, onaj najkraći ispisan na 687 strana – veličina tog podviga vam je jasna. Ono što ovaj serijal ima zajedničko sa ostalima, ali i ono u čemu se nadvija nad njima jeste njegova osobina pitkosti. I zaista, iako niste ljubitelj magije, mačeva i ostalih fantastičnih pojmova, ovaj serijal će privući vašu pažnju. Bogata pozadina po čijem je reljefu Amazon gradio prvi stub svog hit serijala ima toliko dubine i raznolikosti da je prosto nemoguće ne biti očaran barem jednim njenim delom. Centralna tema jeste ona sveprisutna u ljudskoj prirodi i u unutar svakoga od nas – borba za prevlast između dobra i zla.

Foto: Youtube

Učitati još
Zatvori