Možda smo tek ušli u decembar, ali je ovo idealno vreme da se podvuče linija, posveti introspekciji, ali i dosadašnjim uspesima (ili neuspesima). Godina koja se privodi kraju je bila prepuna izazova i teških događaja na globalnom nivou. Zato je razumljivo ako samo želite da se ušuškate u svom domu, isključite notifikacije i odgledate film koji će vam pomoći da se dobro isplačete. Vođeni ovim sentimentom, danas se u centru pažnje nalaze utešni azijski filmovi. Ovi filmska ostvarenja prikazuju prolazne mikro trenutke koji čine život. Upravo zbog toga teraju na razmišljanje i reevaluaciju momenata koje često ne cenimo dovoljno.
Koji su se to utešni azijski filmovi našli na našoj listi?
Perfect days
Filmsko ostvarenje koje je izašlo prošle godine prati čistača javnih toaleta u elitnom delu Tokija. Hirayama svaki dan odigrava repetitivu rutinu, a slobodno vreme posvećuje svojoj ljubavi prema muzičkim kasetama. Ovo je spora priča o svakodnevnim trenucima i slučajnim poznastvima i neznanstvima. Film tera da razmislimo o načinu na koji provodimo naše dane, ali i o različitim formama eskapizma kojima smo skloni.
Tampopo
Japanska komedija iz 1985. godine je kao stvorena za sve one koji obožavaju hranu, a naročito ramen. Govori o načinima na koji nas hrana povezuje, kao i o njenoj višestrukoj simbolici. Osim toga, kroz film se provlače i teme poput pružanja utočišta, ali i o potrebi za deljenjem u međuljudskim odnosima. Ovaj film ima toplinu i sastoji se iz cele sekvence scena koji odišu nostalgijom i bliskošću.
Shoplifters
Shoplifters je japanska drama iz 2018. godine koja prati porodicu na rubu egzistencije. Kako bi preživeli, oni imaju razrađene hustle metode krađe, a svaki član na neki način doprinosi preživljavanju domaćinstva. Osim toga, u jednom trenutku porodica usvaja komšinicu nakon što su primetili znakove zlostavljanja na njoj. Scenario je fokusiran na život ljudi na margini koji uprkos izazovima ipak uspevaju da crpe snagu iz svojih komplikovanih odnosa.
Eat Drink Man Woman
Ovu kinesku dramediju iz 1994. godine je režirao Ang Lee. Film prati odnose polupenzionisanog kuvara i udovca Zhua sa njegove tri ćerke. Svako od njih ima svoje svakodnevne probleme i kompleksne relacije sa kojima se nosi. Osim toga, Zhu ostvaruje nenadano prijateljstvo sa ćerkom njihove kućne prijateljice za koju počinje da sprema hranu za školu. Još jedan film za sve ljubitelje hrane i filmova koji na pomalo romantizovan način diseciraju međuljudske relacije.
Minari
Minari je američka drama koja je u svojoj osnovi bilingvalna. Iako se koristi engleski jezik, korejski je dominantan s obzirom na to da radnja prati četvoročlanu imigrantsku korejsku porodicu. Familija se 1983. godine seli iz Kalifornije u Arkanzas. Otac porodice, Jacob, veruje da je naišao na plodno tlo koje će mu omogućiti da proizvede korejsko povrće i njegovom prodajom obezbedi svoju familiju. Međutim, njegova žena Monica nije zadovoljna sitacijom u kojoj se nalaze. Zbog toga se porodici pridružuje njena majka koja dolazi iz Južne Koreje kako bi im pomogla. Ova drama oslikava upetljane socijalno-eknomske faktore, generacijske traume, ali i nadu koju njeni protagonisti moraju da čuvaju u teškim trenucima.
Foto: IMDb