Da li ste odlučili kojim redosledom ćete gledati popularnu Netflix seriju? Kako gledati Kaleidoscope je naizgled neobično pitanje. Ali nov koncept koji je startovao 1. januara 2023. godine nudi posebno iskustvo gledanja – postoji čak 40.320 kombinacija 8 epizoda ove kratke serije. Ako ste voleli serije Black Mirror, Orange is the New Black ili La Casa de Papel pripremite se za kombinaciju hit serija – Kaleidoscope je priča o pljački veka sa interaktivnim gledanjem. Kako je svaka epizoda nezavisna, odličan je izbor za filmski maraton uz ostvarenja kojima se vraćamo, filmove ženskih autorki, one o moći novca ili kraće od 90 minuta.
Priča se vrti oko pljačke najvećeg sefa u Njujorku „a možda i na svetu“ za vreme ogromne nepogode. Inspirisana je stvarnim događajima – velikom poplavom za vreme uragana Sandy u Njujorku, kada je u privatnom trezoru zamalo uništeno 70 milijardi dolara u menicama. Glavne uloge tumače Giancarlo Esposito (Mandalorian, Breaking Bad, Ghost Whisperer), Rufus Sewell (The Man in High Castle), Paz Vega (Spanglish, Sex and Lucia) i Tati Gabrielle (Uncharted, You). Autor serije Eric Garcia, sada već legendarno je preporučio da se, kako god gledali, poslednja gleda epizoda pljačke. Ali mi ga nismo slušali i istražili smo i sve druge mogućnosti koje preporučuju publika i kritika.
Kako najbolje gledati Kaleidoscope
Odmah da kažemo – najbolji način ne postoji. Autori su izračunali da Kaleidoscope ima 40.320 kombinacija na koje je moguće pogledati ovu seriju. Šta to znači – možete krenuti bilo kojim redosledom, serija će biti drugačija ali jednako (?) zanimljiva. Kako su neki načini zanimljivi, neki tužni a neki napeti – svako može izabrati najbolji, za sebe. Svaka epizoda je obeležena bojom – bela, žuta, narandžasta, crvena, roze, ljubičasta, plava i zelena. Na početku je crna epizoda koja objašnjava logiku serije, a onda slede“šarene“. Pored toga, na svakom od delova priče piše o kom trenutku govori pa ih je moguće poređati i hronološki.
Hronološki redosled
Kako serija zahvata period od 25 godina, veoma je zanimljivo odmah na početku znati predpriču, odnose između glavnih junaka i njihova prava imena. Da li je glavni junak Leo ili Rey? Niko tek tako ne postaje pljačkaš banke i emotivne motivacije su u ovoj verziji narativa date već na početku. Prema mišljenju mnogih gledalaca – hronološki niz je i najtužniji jer kako kaže jedan od najpoznatijih francuskih reditelja današnjice Gaspar Noe – vreme sve uništi. Da li je baš tako, morate sami proveriti gledajući ovim redom:
- ljubičasta
- zelena
- žuta
- narandžasta
- plava
- bela
- crvena
- roze
„Alternativni narativi uključuju različite zaplete od kojih neke preporučuju kritičari, neki podsećaju na seriju Orange is the New Black, i dok su jedni eksperiment gledanja po bojama, drugi menjaju žanr priče iz misterije u porodičnu dramu“
Netflix preporuka kako gledati Kaleidoscope
Netflix naravno ima neki svoj red, ali to je samo nasumični raspored i namenjen je za one koji najviše vole funkciju automatskog nastavljanja epizoda. Možda je važno napomenuti da je kod svakoga različit ovaj raspored, kada smo mi gledali bio je sledeći:
- zelena
- žuta
- plava
- ljubičasta
- narandžasta
- crvena
- roze
- bela
Tarantinov film
Tarantino je najpoznatiji filmski geek među rediteljima, i uvek demonstrira koliko voli film. Već smo pisali o filmovima sličnim Tarantinovim, ali i o inspiraciji koju je imao slavni reditelj. Kaleidoscope bismo mogli uporediti sa nelinearnim krimićima Reservoir Dogs (Ulični psi) i Pulp Fiction (Petparačke priče). Njegov način građenja priče postao je inspiracija za neke od gledaoca. Tako na samom početku filma imamo plavu epizodu – događaje koji se dešavaju neposredno pred pljačku. Slično Uličnim psima, pitamo se ko je krtica, odnosno ko je izdajica a ko ostaje glavni junak. Tarantinov redosled se završava velikim finalom – pljačkom i obaveznim odloženim krajem – jutrom posle. Preporuka bi bila da se podsetite velike pljačke dijamanata u filmu Ulični psi a potom pogledate ovim redosledom:
- plava
- zelena
- žuta
- narandžasta
- ljubičasta
- roze
- bela
- crvena
„Da li želite da Kaleidoscope podseća na Tarantinov film, Dežurne krivce ili preferirate neizvesnost nasumičnog rasporeda?“
Ko su dežurni krivci?
Jedan od kultnih klasika trilera jeste film Usual Suspects (Dežurni krivci) iz daleke 1995. godine. Pamtimo ga kao priču prepunu obrta u kojoj je glavni zadatak saznati ko stoji iza svega. inspiraciju za ovaj niz možemo naći i u činjenici da glavni lik Giancarlo Esposito tumači ulogu u Dežurnim krivcima. Kaleidoscope redosled koji se oslanja na ideju filma Dežurni krivci donosi nam kraj odmah na početku. Ovaj način gledanja je dobar samo za one kojima ne smeta ni jedan spoiler ali ipak žele da se iznenade. Dve najdinamičnije epizode su na početku i kraju, a imeđu je ceo svet.
- roze
- ljubičasta
- zelena
- žuta
- narandžasta
- plava
- bela
- crvena
„U popularnoj Netflix seriji Kaleidoscope moguće je birati redosled epizoda i time uticati na početak i kraj priče. Dok je za jedne to dugo očekivano iskustvo posebnosti, drugima ruši zajedničko uživanje u televizijskom programu. Svakako serija osvaja društvene mreže i provocira razgovor.“
Kako je Journal gledao i zašto?
Dok smo tragali za originalnim načinom za gledanje na društvenim mrežama, pojavio se naslov „Kako bismo voleli da smo pogledali“. Ova verzija je pomalo buntovnička jer se ne oslanja na savet autora – da se obavezno završi epizodom pljačke (bela). Journal redosled počinje trenutkom kad se sve već desilo (crvena) a završava se hronološki poslednjim nastavkom (roze). Dve epizode sa najviše otkrivanja su na početku i kraju, poput apetisera i dezerta dok se između nalazi kombinacija vremenskih skokova. Po našem mišljenju najemotivnija epizoda (ljubičasta) se nalazi u središtu narativa. Dok je plavo – belo – roze završetak prilično vremenski kontinuiran i omogućava zadovoljstvo hronološkog reda i osećaja ispunjenosti na kraju. Evo i detaljnog spiska koji možete slediti ako se odlučite za Journal redosled:
- crvena
- žuta
- zelena
- narandžasta
- ljubičasta
- plava
- bela
- roze