Čitalački maraton: Irvin D. Jalom
Čitalački maraton: Irvin D. Jalom

Čitalački maraton: Irvin D. Jalom

Irvin D. Jalom čuveni je psihijatar i psihoterapeut. On je i počasni profesor psihijatrije na Univerzitetu Stanford – i književnik. Svoje znanje iz oblasti psihijatrije Jalom je pretočio u istinski književni talenat. Stoga, ovaj čitalački maraton posećen je delima Irvina D. Jaloma.

Njegova dela, obavezno su štivo svakog ljubitelja mešavine fikcije i stvarnosti. U nastavku, izdvajamo njegove knjige koje – ukoliko još niste – treba da pročitate.

citalacki maraton irvin d jalom

Čitalački maraton – Irvin D. Jalom


Lečenje Šopenhaureom

Knjiga Lečenje Šopenhaureom objavljena je 2005. godine i jedna je od najpopularnijih američkog književnika. Ovo delo govori, pre svega, o grupnoj terapiji i načinima na koji ona pomaže ljudima. Glavni junak knjige, psihoterapeut Džulijus Hercfeld, saznaje da ima rak. Nakon saznanja da mu je preostala još jedna godina života, nedeljnim seansama sa pacijentima od svoje poslednje godine pravi poslednju volju i testament.

Kad je Niče plakao

Knjiga Kad je Niče plakao lansirala je Irvina D. Jaloma u sam vrh uspešnih književnika i njegov je prvi hit (u dugom nizu istih). Objavljena 1992. godine, knjiga je oduševila književnu scenu. Reč je o romanu o opsesiji, odnosno priči o istaknutim intektualcima s kraja 19. veka.

Protagonisti romana su stvarne ličnosti – lekar Jozef Brojer, filozof Fridrih Niče, njegova ljubavnica Lu Salome. Takođe i Ničeova sestra Elizabet, Brojerova pacijentkinja Berta Papenhajm, poznatija kao Ana O. i tvorac psihoanalize – Sigmund Frojd. Radnja se dešava u Beču i Italiji. Ovo delo romanofikcije zanimljivo je i edukativno – idealno za čitanje iznova i iznova.

citalacki maraton irvin d jalom

Ležanje na kauču

Nakon knjige Kad je Niče plakao, Jalom je 1996. godine objavio Ležanje na kauču. Do danas, ovo je jedno od najčitanijih Irvina D. Jaloma. U ovoj knjizi, književnik govori o neobičnom odnosu koje tri terapeuta ostvaruju sa svojim pacijentima. Sejmor je terapeut stare škole koji probija granice seksualne prikladnosti sa jednom svojom klijentkinjom. Maršala, koji i sam pati od opsesivno-kompulsivnog ponašanja, muči uloga koju novac igra u njegovim odnosima sa pacijentima. Najzad, tu je Ernest Laš. Vođen iskrenom željom da pomogne i verom u psihoanalizu, izmislio je nov i radikalan pristup terapiji – totalno otvoren i iskren odnos sa pacijentom koji preti da dovede do razarajućih posledica.

Ova knjiga odličan je behind-the-scenes sadržaj koji prosečnom čoveku omogućava da zaviri u misli koje terapeuti zaista imaju tokom seasnsi.

Smisao života

Knjiga Smisao života napisana je 1999. godine. Ipak, tek je nedavno prevedena na srpski jezik – a mi smo je brzo ubacili na čitalačku listu. Ona je priča o nalaženju unutrašnje snage uz pomoć psihoterapije. Neka pitanja koja knjiga postavlja jesu – Kako ponovo pronaći smisao života kroz psihoterapiju prožetu filozofijom? Zašto svi u sebi nosimo ljudsku dramu? Zašto su priče o njima u stvari priče o nama? Može li se prevazići strah od bolesti i smrti? I naposletku – Kada klijent postaje učitelj terapeutu?

Ovu knjigu preporučujemo svakome ko traži odgovore na ova – i mnoga druga pitanja. Čitalački maraton i Irvin D. Jalom su match made in heaven i preporučujemo da avgustovske dane provedete uživajući u njegovim delima.

citalacki maraton irvin d jalom gif

Foto: Privatna arhiva / Vulkan / Delfi / Psihopolis / Instagram (@irvindyalom /@kristinacita)

Učitati još
Zatvori