Margaret Atvud jedno je od najčuvenijih imena u književnom svetu – i ovaj čitalački maraton posvećen je upravo njoj. Margaret je rođena 1939. godine u Kanadi i sa pisanjem je počela veoma mlada, već u tinejdžerskom dobu. U srednjoj školi objavljivala je pesme, a zahvaljujući podršci profesora (i književnog kritičara) Northropa Fryea, objavila je i prvu zbirku pesama, Double Persephone.
Po diplomiranju, objavila je knjigu The Circle Game. Za Margaret, uspeh je ubrzo došao – a njenu bogatu karijeru krasi čak 18 knjiga poezije, isto toliko romana – i 11 kraćih dela. Takođe, Margaret je napisala i osam knjiga za decu i brojne novinarske članke. Brojne su ikonične knjige koje je Atvud napisala, a kritičari i čitaoci je vole zbog hrabrog stila pisanja i zbog toga što govori o temama politike, muško-ženskih odnosa, patriotizma, ali i ekologije i stanja u društvu. U ovom čitalačkom maratonu, izdvajamo tri (nama omiljena) romana kanadske spisateljice – saznajte koji su, u nastavku teksta.
Čitalački maraton – Margaret Atvud
#1 Mačje oko
Roman Mačje oko Margaret Atvud napisala je 1988. godine – i on je priča o Elejn Rizli, slikarki koja se priseća svog detinjstva i perioda odrastanja. Najviše, ona razmišlja o Kordeliji, devojčici koja je Elejn primorala da odraste – možda i previše brzo. Sećanja na Kordeliju je proganjaju i njen uticaj je vidljiv i sada, u odraslom dobu. Elejn mora da nauči kako da se izbori sa istima – i izleči odnose sa ljudima koji su tu sada, u odraslom dobu. Ovaj roman zanimljiv je iz mnogo razloga – a najviše zbog toga što je obavijen velom misterije. Na momente je čak strašan i potresan, a na momente duhovit. Margaret Atvud je ovim romanom dokazala je da je izvrsni poznavalac ljudskih emocija.
#2 Alijas Grejs
Roman Alijas Grejs Margaret Atvud napisala je inspirisana istinitom pričom o Grejs Marks. Grejs je 1843. godine bila optužena za ubistvo šefa, njegove kućne pomoćnice i ljubavnice. Dok su neki verovali da je nevina, drugi su tvrdili da je Grejs zla ili luda. U zatvoru, Grejs tvrdi da se ne seća ubistava. Da li je ona žrtva ili su oni koji je se plaše u pravu? Margaret Atvud je inspirisana tom pričom kreirala misterioznu priču o seksualnosti i okrutnosti. Ova priča osvaja vas od prvih stranica – i ne pušta ni nakon što ste ga završili.
#3 Sluškinjina priča
Možda i najčuveniji roman Margaret Atvud jeste Sluškinjina priča. Isti je kanadska autorka napisala 1984. godine i ono je delo naučne fantastike, ali i strašne budućnosti koja nas, vrlo verovatno, očekuje. Roman je smešten u fiktivnu Republiku Galad, koja Fredovici dozvoljava samo jednu funkciju – da se razmnožava. Svako odstupanje od toga znači smrt. Ali, ljudska priroda je takva kava jeste – i žudnja u ljudima uvek postoji. Fredovica se priseća godina pre Republike Galad – kada je imala muža, ćerku, posao – i pristup znanju, koji joj je sad zabranjen.
Ovaj roman hvaljen je zbog hrabrog i istovremeno strašnog i duhovitog stila pisanja. On je satira, ali i upozorenje – knjiga koju morate pročitati.