Dark academia 101: Osnovna literatura
Dark academia 101: Osnovna literatura

Dark academia 101: Osnovna literatura

Oktobar i predstojeći period hladnih, jesenjih dana slobodno možemo prozvati i dark academia sezonom. Ova internet zajednica skovala je oko ovog naziva čitav životni stil, koji podrazumeva specifične načine oblačenja i pridržavanje određenim tematskim sadržajima, bilo da se radi o serijama i filmovima, muzici ili – književnosti. Kako bismo vas uveli u ovaj mindset, preporučujemo obaveznu literaturu svih pristalica „mračne akademije“.

Tajna istorija, Dona Tart

Iako novijeg datuma, Tajna istorija američke književnice Done Tart već se može smatrati savremenim klasikom. To svakako jeste za sve pristalice dark academia estetike, pa ćete prepoznatljive korice originalnog izdanja videti na gotovo svim fotografijama koji propagiraju ovaj stil. Štaviše, kada bismo se zapitali: šta je starije, Tajna istorija ili koncept dark academia, potencijalno bismo zapali u sličnu zavrzlamu kao pri odgovaranju na isto pitanje o poreklu kokoške i jajeta.

Naime, roman američke autorke bespogovorno možemo smatrati Biblijom ove supkulture – psihološki kompleksni, opskurni likovi, viktorijanska scenografija i opsednutost antičkom kulturom i književnošću okosnice su kako ovog štiva, tako i pomenute (internet) zajednice.

Slika Dorijana Greja, Oskar Vajld

Obavezno štivo za negovanje dark academia životnog stila je i klasik svetske književnosti – Slika Dorijana Greja, neprikosnovenog Oskara Vajlda. Pričom koja podjednako intrigira humorom koliko inspiriše filozofskim razmatranjima, irski književnik i dramaturg predočio je sudbinu jednog čoveka, ali i portret jednog društva, te vrednosnih prilika jedne epohe. Pitanja taštine, morala, religije, pa čak i ljubavi, prožimaju ovo ingeniozno delo, zbog čega je ona nezaobilazna kako za pobornike „mračne akademije“, ali i za sve bibliofile.

Džoni Panika i Biblija snova, Silvija Plat

Ukoliko ne izučavaju romantičare, dark academia pristalice baviće se tragičnom poezijom savremenih autora – kakva je Silvija Plat. Američka književnica pisala je podjednako prozu koliko poeziju, no nažalost, njeni stihovi još uvek nisu prevedeni na srpski jezik. Ipak, Džoni Panika i Biblija snova podjednako je imerzivno štivo, iako prozno, ali koje obliuje romantičarskom poetikom karakterističnom za njene zbirke pesama. Svojim delima, Platova je unela prodoran ženski glas u svetsku književnost 20. veka, ponudivši tematski i formalno nove okvire za sagledavanje ženskog iskustva i pitanja koja ga prožimaju.

Foto: Laguna

Učitati još
Zatvori