Kako je došlo do toga, da nas recimo, pre privuku inostrani autori, bestselerima koje preporučuju New York Times i The Guardian? Ko nam je, kada i kako, usadio čežnju za piscima čije promocije knjiga verovatno nikada nećemo čuti uživo, a čije reči čitamo prevedene. U kom je to momentu domaća književna scena odlučila da prestane da se bori za svoju promociju i prve redove na policama da bi utonula u uske krugove ljudi koji se samo „međusobno podržavaju“.
Onog momenta, kada odaberete pa makar i jedno delo koje je izrodila savremena književna scena naše zemlje, osetićete čari čistine jezika koji se nije izgubio u prevodu, a razumevanje motiva, likova i čitavog koncepta povezaće vas sa piscem na jednom potpuno novom, višem, nivou. Razlog je jednostavan, mnogo različitih stvari već delite sa njima.
Ovo su autori koji su uspeli u nama da probude čežnju za delima sa domaće književne scene, a verujemo da će to učiniti i vama.
Uroš Dimitrijević – Daske
Njegov knjiški prvenac, Siroti mali ratovi, objavljen 2020. godine našao se u užem izboru za Ninovu nagradu. I da, to je velika čast za jednog mladog pisca. No, nije uži izbor za Ninovu nagradu ono što Uroša, njegov roman Siroti mali ratovi, i njegov novi roman Daske, izdvaja.
Uroš Dimitrijević je domaći psac koji se „odomaćio“ u Parizu. Tamo trenutno živi i radi. Njegov stil je specifičan: kratke, jasne, duhovite rečenice i opaske. Iz našeg ugla možemo da shvatimo odakle dolazi takav stil i jednostavan način pripovedanja. Uroš je novinar, a pored toga radi i u strip industriji. Novinari su učeni da budu kratki, jasni, koncizni. Neki, naravno. Tako se dinamika iz njegovih novinskih tekstova prenela i na njegove romane.
Njegov roman Daske, nije namenjen svima. Naprotiv. Namenjen je onima koji vole brzinu, gaje nadu, dopuštaju visokim ambicijama i snovima da rastu. Nekada se čini kao da je roman posvećen ljudima koji čeznu za bilo kakvom spontanom akcijom. U njoj će se u ovom romanu i naći zajedno sa glavnim junakom Vukom. Mladićem koji vozi skejt po Nišu, koji spoznaje sebe i svet. Ovaj mladalački roman sa elementima autobiografskog biće pravo osveženje koje ćete osetiti već na samom početku. Jer, ko nije bio u Nišu, Uroševom rodnom gradu i ko se ne seća sparnih leta u našoj zemlji i dečaka koji uče da voze skejt dok ih vozi mladost?
Vladimir Skočajić – Ponekad se probudiš u Beogradu
I zaista, ponekad se probudiš u Beogradu i kako otvoriš oči osećaš sve njegove tuge, ćoškove, rupe, volje i nevolje, snove, čežnje i muzike. Svaki ritam kao da si doživeo po hiljaditi put a opet, ujedno, kao da ga čuješ prvi put. Takva je i zbirka pesama Vladimira Skočajića, čiji je ovo knjiški prvenac. I ne samo knjiški prvenac, nego i najprodavaniji prvenac u Booka knjižarama u Beogradu.
Vladimir Skočajić je, poput Uroša, po zanimanju novinar, no fokusiran više na radio novinarstvo. Odatle možda i proizlaze upečatljvi, ritmični stihovi o Beogradu, o svima nama Srbima. A sa koliko duše i istine Skočajić pripoveda o Beogradu, saznaćete onog momenta kad odlučite da se suočite sa sobom i sa istinom koju odbijamo da pogledamo u oči.
Bilo je vreme za ovakav pljusak
Previše je sušno i toplo bilo
I mada bih voleo da pljušti dugo
Danima i noćima, pa onda opet
Plašim se da čak ni tada
Sva ta vodurina ne bi uspela
Da spere svu štroku
Koja se tokom vremena
Nahvatala na svima nama
Matija Pavićević – Jutarnji Bluz
Mladi Matija piše od svoje petnaeste godine. Trenutno ima dvadeset i pet, a iza sebe dva romana. Jutarnji bluz i Blede plave noći. Kada čujete da je neko, veoma mlad, posvećen pisanju, odmah pomislite da je on drugačiji od svojih vršnjaka. A šta ako su recimo, Matija i njegovi vršnjaci dve razlike koje ne bi postojale jedna bez druge? To bi možda mogla biti polazna tačka u predstavljanju njegovog prvenca, Jutarnji bluz.
Knjiga govori o mladiću sa Dorćola koji uviđa da ovaj svet ima svoje određene (bolne) specifičnosti. Uz mnogo slikovitih opisa u knjizi se javljaju motivi Beograda, praznih duša, punih čaša, isplakanih i neisplakanih događaja, potresnih prizora i ravnodušnosti koja uzročno posledično zadesi i aktere i posmatrače.
Uzbudljiva, energična, iskrena opisuje jednu, a ujedno i sve mladosti u Beogradu.
Autori koje smo izdvojili i njihova dela dostupni su u svakoj bolje snabdevenoj knjižari.
Foto: Delfi; Booka; Privatna arhiva; Instagram