Journal preporuka: Izdvajamo upečatljive autobiografske knjige
Journal preporuka: Izdvajamo upečatljive autobiografske knjige

Journal preporuka: Izdvajamo
upečatljive autobiografske knjige

Biblioteke i knjižare oduvek su bile ispunjene raznolikim autobiografskim delima. Osim inspirativne i umnogome uzbudljive premise, izbor ovakvog štiva predstavlja i jednu vrstu dragocenog svedočanstva, koje novije generacije upoznaje sa znamenitim ličnostima iz različitih životnih sfera i njihovim stvaralaštvom. Tako se iznova vraćamo autobiografskom delu Put do zvezda, sovjetskog kosmonauta Jurija Gagarina, čiji nas zapisi vraćaju u šezdesete godine XX veka, kada je letelicom Vostok poleteo u svemir, upisavši se tako u istoriju kao prvi čovek koji je leteo oko Zemlje punih 108 minuta. Osim nesvakidašnjeg poduhvata, ovo nam delo otkriva pojedinosti u vezi sa političkim sistemom u tadašnjem Sovjetskom Savezu i u kojoj je meri komunistička doktrina upravljala životima svih pojedinaca.

Nasuprot ovog dela stoje romani ruskog pisca Sergeja Dovlatova, koji  je kroz naizgled šaljive i bezazlene epizode iz sopstvenog života u Sovjetskom Savezu oštro kritikovao tadašnje društveno-političko uređenje. Upravo ovakvi stavovi i cenzura u ideološkim okvirima uticali su na Dovlatovljev egzil iz tadašnje Rusije i preseljenje u Ameriku. Nije samo politička tematika okupirala autobiografske stranice, već i kreativni momenti. A tu se odmah prisećamo životne prekretnice Fila Najta, osnivača kompanije Nike, koji u knjizi Umetnost pobede definiše put uspeha i svima servira podstrek za ostvarenje snova (čak i onih naizgled nemogućih).

I’m Glad My Mom Died – Jennette McCurdy

Glumica Jennette McCurdy planetarnu popularnost stekla je zahvaljujući teen sitkomu iCarly, kao i njegovom spin-offu Sam & Cat. Međutim, malo ko zna da je glumičina svakodnevica zapravo krila potpuno drugu stranu slave i da je zbog slepo ambiciozne majke McCurdyjeva upala u začarani krug psihofizičkog nasilja. U knjizi I’m Glad My Mom Died, Jennette bez imalo zadrške donosi svedočanstvo o disfunkcionalnom odrastanju i otkriva na koje je sve načine njena majka, sve do neposredne smrti, tiranski upravljala njenom karijerom i celokupnim životom. Uz visoku dozu crnog humora nekadašnja glumica otkriva i kako je pronašla svoj put isceljenja, zbog čega ova knjiga predstavlja odličan podsetnik da nezavisnost ima neprocenjivu vrednost.

Za nepunih godinu dana ovi su memoari dostigli veliku čitanost, a Jennette McCurdy dobila je i prestižnu Goodreads nagradu, dok je na svim relevantnim sajtovima knjiga ocenjena sa 4.5 zvezdica.

@Delfiknjižare

Vil Smit – Vil

Kao drugu preporuku za vas izdvajamo memoare glumca Vila Smita jednostavnog naziva Vil, koje je napisao uz pomoć poznatog američkog autora Marka Mansona. Knjiga započinje pričom o detinjstvu koje je bilo obeleženo nasiljem u porodici. Nakon toga narativni tok vodi nas u vreme Vilove rep karijere, a nastavlja se prvim uspesima koje je postigao u svetu televizije ikoničnom ulogom u seriji Princ sa Bel Era. Međutim, ovo nisu tek klasično napisani memoari. Vil Smit je pored svog detinjstva, odrastanja i glumačke karijere putem ove knjige sa čitaocima podelio životne mudrosti koje su mu pomogle u najtežim trenucima i učinile ga uspešnijim glumcem, čija karijera traje preko trideset godina.

@Laguna

Moja mračna mesta – Džejms Elroj

Nakon dve autobigrafske knjige iz domena sedme umetnosti, sledi jedna (nekonvencionalna) kriminalistička autobiografija Džejmsa Elroja. Poznati američki književnik kroz ovo delo baca svetlo na svoje najranije detinjstvo i otvara sećanje na trenutak kada je kao desetogodišnjak ostao bez majke. Zločin u kojem je Elrojeva majka ubijena dogodio se 1958. godine, a ubica godinama nije pronađen. Gotovo trideset godina kasnije pisac na vrhuncu slave uz pomoć inspektora  Bila Stonera rešava da otvori davno zaboravljeni policijski dosije. Tako, u najboljem stilu kriminalističkog žanra, polazi mračnim američkim putevima. Uporedo, radnja nas bez ikakve fiktivne nadogradnje vodi i kroz brojne potresne Elrojeve životne epizode, koje su bile prožete besparicom i brojnim zavisnostima.

Ukoliko ste za nešto surovo, teskobno i ogoljeno do kostiMoja mračna mesta predstavljaju pravi izbor i izdvajaju se kao nezaobilazno non-fiction remek-delo.

@laguna

Scenes from My Life – Michael K. Williams

Američki glumac Michael K. Williams postao je prepoznatljiv po liku Omara, kojeg je tumačio u kriminalističkoj seriji The Wire. Njegov privatni život bio je uzbudljiv poput ove najpopularnije uloge, a kao najbolje svedočanstvo ostali su memoari Scenes from My Life. Iako glumac nije više među živima, ovo posthumno objavljeno delo ispunjeno je mudrošću i obasjano pozitivističkim pogledom na život i zasigurno zaslužuje da se nađe pri vrhu svačije čitalačke liste.

@Penguin Random House

Lice i naličje: Memoari – Demi Mur

Dok nije dostigla planetarnu popularnost put Demi Mur bio je trnovit. Njeno detinjstvo obeležili su bolest, selidbe i stalni sukobi sa majkom. Krajem sedamdesetih Demi postaje asistentkinja popularne glumice Nastasje Kinski i tada se kod nje javlja želja da počne da se bavi glumom. Već posle nekoliko godina dobija prvu ulogu, nakon koje njena karijera kreće uzlaznom putanjom. Ali bez obzira na veliku slavu, Demi Mur je uvek bila meta nemilosrdnih kritika.

Međutim, nju to nije pokolebalo, naprotiv, samo je učvrstilo želju da postane cenjena glumica u Holivudu. Davne 1996. godine dobija ulogu u filmu Striptiz, honorar od preko dvanaest miliona dolara i tako uspeva u svojoj nameri. Ukoliko volite realne, snažne i inspirativne životne priče, ovo je knjiga koju nikako ne smete zaobići.

@Laguna
Učitati još
Zatvori