Journal preporuka: Romansirana biografija „Mileva Ajnštajn, teorija tuge“
Journal preporuka: Romansirana biografija „Mileva Ajnštajn, teorija tuge“

Journal preporuka: Romansirana biografija „Mileva Ajnštajn, teorija tuge“

Iz Journal biblioteke za kraj meseca izdvajamo romansiranu biografiju Mileva Ajnštajn, teorija tuge – kroz koju hrvatska književnica Slavenka Drakulić, snažno i slojevito istražuje sve emocionalne borbe jedne nedovoljno uvažavane žene.

Ko je Slavenka Drakulić?

Novinarka i književnica, Slavenka Drakulić, rođena je 1949. godine u Rijeci. Na Zagrebačkom sveučilištu završila je studije komparativne književnosti i filozofije, nakon čega otpočinje uspešnu novinarsku karijeru. U svom književnom opusu prožima brojne teme, počevši od feminizma, sve do post-komunizma i ratnih zbivanja u Jugoslaviji. Dosadašnja literarna dela prevedena su širom sveta, te se Slavenka Drakulić ubraja u red najprevođenijih književnica.

Godine 1984. objavila je publicističku knjigu Smrtni grijesi feminizma, koja se ujedno ističe kao prva feministička knjiga na ovim prostorima i u Istočnoj Evropi. Nakon toga usledili su značajni eseji: Kako smo preživjeli, Cafe Europa, Oni ne bi ni mrava zgazili i Basne o komunizmu. Pored eseja, napisala je i romane Hologrami straha, Mramorna koža, Frida ili o boli, Dora i minotaur, Mileva Anštajn, teorija tuge, koji su tematski okrenuti ka ženama, bolesti i brojnim društvenim tabuima.

@coachcollins121

Rekonstrukcija neizrecive tuge

Mileva Ajnštajn, poslednjih godina bila je vodeća tema brojnih romana iz domena istorijske fikcije. Međutim, niko nije uspeo da život ove briljantne žene, rođene u pogrešno vreme, rekonstruiše intimnije i nežnije od hrvatske književnice Slavenke Drakulić. Ona o Milevi piše s toliko empatije, da i sami čitaoci kroz poglavlja zajedno s glavnom junakinjom proživljavaju sve teške trenutke i njene unutrašnje borbe. Radnja otpočinje 1914. godine, u momentu kad do Mileve stiže surovo pismo od supruga Alberta, koji zaslepljen naučničkom slavom, polako kreće da odbacuje sve sastavne delove nekadašnjeg života. Tako će ujedno početi i sunovrat jedne od najumnijih žena s početka dvadesetog veka.

Od blistave naučnice, koja je upisala Politehnički fakultet u Cirihu i rešavala najzahtevnije matematičke zadatke, postaje žena zavisna od Albertovih prohteva. Samim time, tanka linija između prošlosti i sadašnjosti biva spojena u jedno, a sve životne nesreće izlaze na površinu i zajedno stvaraju teoriju tuge, čije će tamne niti nastaviti da prate Milevu sve do smrti.

@dior

Zbog čega bi trebalo pročitati roman Mileva Ajnštajn, teorija tuge?

Kombinacijom istorijskih činjenica i mašte, nastala je jedna od najboljih romansiranih biografija koje smo do ovog trenutka pročitali. I ne, nikako ne preterujemo pri ovoj tvrdnji. Kako to u životu obično biva, mnoge žene briljantnog uma ostajale su nepravedno zapostavljane ili zaboravljene usled pogrešno oblikovanog društvenog poretka, u kojem su muškarci oduvek imali vodeću ulogu. A to se dogodilo i sa suprugom Alberta Ajnštajna. Bilo je potrebno preko pedeset godina da prašina najzad bude skinuta s lika i dela Mileve Ajnštajn, žene koja je krucijalno uticala na početna naučna dostignuća slavnog supruga. Slavenka Drakulić, u svom romanu ide korak napred, te osim poznatih činjenica, čitaocima daje uvid u najminucioznije detalje iz života Mileve Ajnštajn i samim time doprinosi da neke nove generacije upoznaju na pravi način ovu genijalnu ženu i, da možda naposletku izvuku po neku važnu pouku iz njenih životnih grešaka.

Foto: Instagram

Učitati još
Zatvori