Journal preporuka: Roman „Ponoćna biblioteka“
Journal preporuka: Roman „Ponoćna biblioteka“

Journal preporuka: Roman
„Ponoćna biblioteka“

Nasuprot stvarnom svetu stoji svet knjiga, koji uz malo mašte pruža beskrajne mogućnosti, kao i neobična putovanja. Neke knjige imaju moć da proniknu u najdublje tajne ljudskog uma i nesumnjivo pokrenu lančanu reakciju promena. Te promene možemo osetiti pri svakom sledećem koraku koji napravimo.

Ove nedelje vas vodimo kroz izmaštani svet „Ponoćne biblioteke“ u kojem je sve moguće.

Ponoćna Biblioteka

Radnja romana Ponoćna biblioteka počinje devetnaest godina pre nego što je glavna junakinja Nora Sid odlučila da izvrši samoubistvo. Na samom početku vidimo sliku malene školske biblioteke u kojoj je Nora volela da provodi vreme čitajući knjige, i igrajući šah s bibliotekarkom Elm. Mnogo godina kasnije Nora izrasta u devojku čiji je život ispunjen pogrešnim izborima i depresijom. Sve više ona je bliža koraku da izvrši samoubistvo, a ovoj odluci doprineće otkaz sa posla, smrt voljenog kućnog ljubimca i brojni napadi panike.

Nakon što popije punu šaku antidepresiva, Nora završava u svetu koji lebdi između života i smrti. To mesto zove se Ponoćna biblioteka, ispunjeno je brojnim knjigama koje pružaju priliku glavnoj junakinji da iskusi različite verzije sopstvenog života. U Ponoćnoj biblioteci, Nora sreće dobro poznato lice koje je obeležilo njeno detinjstvo, a to je stara gospođa Elm, koja sve vreme nastoji da pomogne Nori kako bi konačno pronašla sebe.

Ponoćna Biblioteka

Knjiga beskrajnih života

U Ponoćnoj biblioteci vreme se ne računa i ne važe pravila, kao u svakodnevnom životu. Tamo se police pune života pružaju u nedogled, a svaka knjiga s polica pruža šansu glavnoj junakinji da uradi nešto drugačije i poništi stvari zbog kojih se kaje. Knjige iz Ponoćne biblioteke imaju snažnu moć da osete šta svako ljudsko biće krije u sebi, i na taj način pomažu u pronalaženju idealnog života. Nora će kroz brojne avanture iskusiti kako bi izgledalo da se udala za bivšeg verenika, zatim da je postala rok muzičarka, ili olimpijska sportistkinja. Korak po korak, dešavaće se potpuni preobražaj njene ličnosti koji je na sve stvari, čak i one pozitivne, imao izrazito pesimističan pogled.

Autor Met Hejg čitaocima uz puno empatije kroz stranice knjige Ponoćna biblioteka šalje pozitivan
pogled na život da je svaki sledeći trenutak otvoren da stvari krenu nabolje. Na primeru glavne junakinje ove priče, može se uvideti koliko je bitno prevazići unutrašnje kaveze koji nas u svemu ograničavaju, i nakon toga otvorenog srca pronaći svoju suštinu u jednostavnim i malim stvarima.

Foto: Pexels; Instagram

Učitati još
Zatvori