Knjige za umetnike bi trebalo da podrazumevaju zapravo sve knjige. Razvijanje kritičkog mišljenja postiže se čitanjem različitog književnog štiva – od usko stručnog, preko beletristike, do onog koje nam je pomalo guilty pleasure.
Međutim, postoje naslovi koji su rezervisani za one koji su svoju svakodnevicu podredili nekoj vrsti umetničkog izražavanja. To su knjige s potpisima cenjenih umetnika, idejno, tekstualno i vizuelno namenjene ljubiteljima umetnosti. U nastavku otkrivamo tri trenutna favorita.
Marina Abramović – The Cleaner
Marina Abramović je jedna od najistaknutijih savremenih performans umetnica. U knjizi The Cleaner otkriva ne samo svoju umetničku praksu, već i lične izazove, unutrašnje borbe i filozofiju koja stoji iza njenih najpoznatijih dela. Ova autobiografska knjiga nudi intiman pogled na umetničku karijeru koja je definisala savremeni performans i percepciju tela i granica izdržljivosti u umetnosti. Marina nas vodi kroz svoje detinjstvo u bivšoj Jugoslaviji, formativne godine u Beogradu i Njujorku, sve do svetske slave.
Za umetnike, The Cleaner je nezamenljivo štivo. To je iskren prikaz kako umetnost može biti kanal za najdublje lične ekspresije. Ali, i način suočavanja sa političkim, kulturnim i društvenim pitanjima. Marina Abramović progovara o naporima koji stoje iza stvaranja radikalnih umetničkih dela. Kao i o tome kako se granice umetničkog izražavanja mogu pomeriti samo kroz istrajnost i autentičnost.
Maison Hefner – No Need To Comment
Knjiga No Need To Comment predstavlja intrigantan pogled na umetnost i savremenu kulturu kroz oči autora koji se igra konvencijama vizuelnog izraza. Ova knjiga kombinuje fotografije i crtice kako bi doprinela boljem razumevalju umetnikovog života. Hefner, dve godine nakon popularne knjige Autocorrect, dokumentuje savremenu umetnost i kritički je dekonstruiše. Time pozivajući umetnike da razmisle o svojoj ulozi u svetu u kojem je digitalna kultura postala neizbežan deo svakodnevnog života.
Za svakog umetnika koji razmišlja o uticaju društvenih mreža i digitalnih platformi na njihov rad, No Need To Comment nudi mnogo materijala za razmišljanje. Ova knjiga je idealan izbor ukoliko želite interaktivno iskustvo i nelinearnu priču.
Peter Fischli & David Weiss – Will Happiness Find Me?
Peter Fischli i David Weiss stvorili su knjigu koja postavlja fundamentalna pitanja na koja svaki umetnik, kad-tad, mora odgovoriti. Pitanje glasi – Will Happiness Find Me?. Ovaj naslov, pored jednostavnog, gotovo naivnog pitanja, sadrži bogatstvo filozofskih refleksija o umetničkom radu, svrsi i potrazi za srećom. Fischli i Weiss, poznati po svojim humorističnim, a opet dubokim umetničkim radovima, u ovoj knjizi istražuju prolaznost, svakodnevicu i naizgled trivijalne trenutke koji često bivaju izvor inspiracije.
Knjiga je idealna za umetnike koji tragaju za suštinskim odgovorima o umetnosti i njenoj svrsi. Ona podseća da je umetnost refleksija svakodnevnog života – trenutaka koji su istovremeno banalni i dirljivi. Will Happiness Find Me? nudi umetnicima prostora za razmišljanje o tome kako se njihov rad odnosi prema svetu i kako sreća može (ili ne mora) proisteći iz kreativnog procesa.
Foto: Amazon, Present Books, Instagram: @north_east_co, @notalent_shop, @mrlarkin, @carrarastudio