Tri životna razdoblja spisateljice, Tove Ditlevsen, objedinjena su u ovom značajnom delu danske književnosti. Kopenhaška trilogija oštroumno portretiše ženu koja se nalazi u procepu – između sopstvenih želja i nametnutih društvenih očekivanja. Od Detinjstva, preko Mladosti, sve do Zavisnosti – autobiografski triptih uranja u najdublje slojeve ličnosti i smelo analizira, čak i one, naizgled neuhvatljive impulse koje svakog pojedinca mogu odvesti niz stranputicu.
Kopenhaška trilogija – Detinjstvo
Tove Ditlevsen majstorskim umećem čitaoce uvlači u period najranijeg detinjstva. Iako su te godine daleko iza nje, sećanja su jasna. Autorka spretnim narativnim potezima odlazi u prošlost i svet sagledava iz dečje perspektive. Život petogodišnje devojčice koja odrasta u radničkoj porodici uglavnom je jednoličan. Centralno mesto u Detinjstvu zauzima kompleksan odnos majke i ćerke. Majka u ovom slučaju ne predstavlja putokaz koji će usmeriti i osnažiti devojčicu, već predstavlja daleku, stranu i neosvojivu teritoriju. Otac je, sa druge strane, opisan kao senka, a njegova uloga je da mukotrpno radi i obezbedi porodicu. Na taj način, dobija se šira slika disfunkcionalne, ako se tako može okarakterisati, porodice koja sve dublje tone u jeku ekonomske krize.
Kopenhaška trilogija – Mladost
Detinjstvo tone na dno sećanja, a drugi tom posvećen je adolescenciji. Iako je Tove željna novih znanja, sumorna realnost primorava je da napusti školu i potisne snove o pisanju poezije. Dok nacizam širi mrak po čitavoj Evropi, autorka proživljava najlepše godine u memljivim pansionima i kancelarijama. Kako se to odražava na njenu krhku unutrašnost – odgovor je dat u trećem tomu.
Kopenhaška trilogija – Zavisnost
Detinjstvo i Mladost vode do Zavisnosti. Devojčica koja je maštala da postane samostalna, pod snažnim uticajem opšteprihvaćenih društvenih standarda, ulazi u brak. Samim tim, prinuđena je da zavisi od supruga, a to će razorno uticati na njenu ličnost. Nakon prvog, uslediće drugi, treći i četvrti brak. Jedan od muževa uvlači je u začarani krug zavisnosti od opioida. Tove lebdi između jave i sna, počinje da umišlja različite bolesti kako bi došla do željenog sredstva protiv bolova. Za sve to vreme, njen um postaje sterilna soba, dok rečenice svojim intenzitetom seku poput skalpela. Remek-delo danske književnosti otvara mnoga pitanja, stvara jasnu sliku i upozorava. Ovo je jedna od onih knjiga koju ćete poželeti da zagrlite nakon čitanja.
Foto: @booka.rs/ BIRTHE MELCHIORS / AFP / Profimedia