Psihologija ljubavi: Ovo su knjige koje treba da pročitate
Psihologija ljubavi: Ovo su knjige koje treba da pročitate

Psihologija ljubavi: Ovo su knjige
koje treba da pročitate

Ljubav je kompleksan fenomen koji je fascinirao ljude kroz istoriju, a psihologija je nauka koja se, stoga, njome opsežno bavi. Ona istražuju njene aspekte, pružajući duboko razumevanje kako ljubav funkcioniše u našim životima. Stoga, preporučujemo vam knjige koje će vam pomoći da bolje razumete ljubav i njene nijanse.

All About Love: New Visions, bell hooks

U knjizi All About Love: New Visions, američka teoretičarka i aktivistkinja bell hooks (koja je za života insistirala da se njeno ime i prezime uvek pišu malim slovima), istražuje koncept ljubavi kroz socijalni, politički i emocionalni okvir. hooks nudi sveobuhvatan pristup ljubavi, kritikujući tradicionalne predstave. Ujedno, predlaže novi, dublji način njenog razumevanja. Ona se fokusira na to kako društvo oblikuje naše shvatanje ljubavi i kako možemo transformisati svoje odnose kroz iskreno i ravnotežno poimanje ljubavi. Knjiga je neophodna za sve koji žele da razumeju kako ljubav može postati sredstvo za lični i društveni rast.

Umeće ljubavi, Erih From

U svom klasičnom delu Umeće ljubavi, psihijatar i socijalni filozof Erih From istražuje ljubav kao veštinu koja zahteva trud i učenje. From naglašava da ljubav nije samo osećaj već i aktivna praksa koja uključuje posvećenost, pažnju i brigu. Knjiga se bavi različitim aspektima ljubavi, uključujući ljubav prema sebi, ljubav prema drugima. Istražuje i ljubav u različitim oblicima kao što su romantična ljubav, ljubav prema prijateljima i porodici. Kroz spoj filozofije i psihologije, Fromova knjiga pruža praktičnu mudrost o tome kako kultivisati i održavati ljubavne odnose.

Odrasla deca emocionalno nezrelih roditelja, Linzi Gibson

U knjizi Odrasla deca emocionalno nezrelih roditelja, autorka Linzi Gibson istražuje kako emocionalna nezrelost roditelja može oblikovati psihološki razvoj i emocionalno stanje njihove dece, koje i kao odrasli često nose posledice tog odgoja. Gibson detaljno opisuje kako roditelji koji nisu u stanju da upravljaju svojim emocijama i ponašanjem mogu stvoriti teške uslove za svoje potomke. To može uticati na njihovu sposobnost da izgrade zdrave i stabilne odnose u odraslom životu. Knjiga pruža uvid u obrasce ponašanja koji se javljaju kod odraslih koji su odrasli u takvom okruženju, kao i strategije za prevazilaženje tih problema i razvoj emocionalne zrelosti.

Foto: Instagram: @entre_dois, Finesa, Vulkan, Amazon

Učitati još
Zatvori