

Neke knjige privuku nas zbog sinopsisa, druge zbog očaravajućih korica, a sam naslov književnog dela igra bitnu ulogu pri izboru idealnog mesečnog štiva. Iako aktuelnosti, poput društvene mreže TikTok i odeljka BookTok, sve češće definišu savremeni čitalački senzibilitet – nekad je poželjno prepustiti se intuiciji i odabrati knjigu po sopstvenim kriterijumima. Shodno tome, prolećni book club otvaramo uz roman Čarobni april. Reč je o skrivenom remek-delu, koje je nastalo iz pera australijsko-britanske autorke Elizabet fon Arnim. U nastavku teksta donosimo utiske i otkrivamo zbog čega neizostavno treba pročitati klasik britanske književnosti.
Jedna rubrika, četiri žene i putovanje života
Jednog sumornog februarskog popodneva, Loti Vilkins u stanju sveopšte monotonije ugleda oglasnu rubriku u magazinu Tajms. Naime, u datom tekstu izdaje se srednjovekovni italijanski zamak nadomak Portofina – a gosti mogu da uživaju u suncu, morskoj obali i glicinijama po minimalnoj ceni. Ponuda koja se ne odbija, pomisliće gospođa Vilkins istovremeno. I nekoliko trenutaka kasnije, ugledavši svoju dalju poznanicu, dolazi na ideju da skupa organizuju putovanje.
Introvertna gospođa Rouz Arbatnot biće u prvi mah iznenađenja što joj se jedna gotovo nepoznata žena obraća sa takvom dozom smelosti. No, korak po korak, njih dve sklapaju dogovor i prave plan o bekstvu iz kišovitog Londona na četiri nedelje. Jedno je sigurno, ovo svojevrsno zadovoljstvo ostaviće ih bez ušteđevine za crne dane – ali čvrsta rešenost uspeva da umiri sve loše misli. Preostalo je da nađu još dve saputnice, te objavljuju novi oglas u Tajmsu. Ubrzo se javlja sofisticirana ledi Kerolajn, a potom i sredovečna gospođa Fišer. Italijanska rivijera i zamak ispunjen cvećem spremno dočekuju nove gošće početkom aprila. Bajkovito okruženje i susret sa nepoznatim uzburkaće četiri, karakterno, različite žene. Njihovo strpljenje stavljeno je na test. Taman kad se činilo da će usled međusobne netrpeljivosti odmor prekinuti – dešava se potpuna transformacija glavnih junakinja. Svaka od njih shvatiće šta su prave vrednosti i koliko su neki momenti neprocenjivi. Ukoliko i sami želite da pobegnete dovoljno daleko od užurbane svakodnevice ili čeznete za promenom, roman Čarobni april može vas odvesti na putovanje života i preispitivanja.
Zbog čega treba pročitati roman Čarobni april?
Književnica Elizabet fon Arnim uspela je skladno da sjedini vreme, mesto i likove. Samim tim, Čarobni april vodi današnje čitaoce u neka prohujala vremena. Opisi su bujni, očaravajući, dok italijanska rivijera kao mesto radnje stvara dodatni ugođaj. Naposletku, karakterizacija likova u svakom pogledu ostaje besprekorna, a to se najbolje vidi kroz promene koje svako ponaosob doživljava tokom naizgled običnog odmora.
Najveća vrednost ovog romana vidi se u stilskom pogledu. Rečenice odišu poetičnim notama, prisutna je i doza šarmantnog britanskog humora – pa tako Čarobni april treba uvrstiti u najznačajniji klasik svetske književnosti.
Čuveni britanski režiser Mike Newell ekranizovao je roman 1991. godine. Istoimeni film bio je nominovan za nagradu Oskar u brojnim kategorijama. Ukoliko ste ga pogledali, neizostavno preporučujemo da pročitate i samu knjigu.
S obzirom na to da je srpsko izdanje rasprodato, u nastavku ostavljamo link do engleske verzije.
Foto: Instagram @katyaklema; delfi.rs; @dereta.rs