Preporučujemo tri romana savremenih francuskih pisaca
Preporučujemo tri romana savremenih francuskih pisaca

Preporučujemo tri romana
savremenih francuskih pisaca

Velika imena savremene francuske književne scene, oštri, ujedinjeni u kritici savremenog društva, stilski upečatljivi. Naša tri primera biće odličan način da se upoznate sa upečatljivim francuskim senzibilitetom pisanja, ali i jedinstvenim metodama kojima se koriste pri izražavanju. Dosta kritičniji, nekada bi se reklo „bez dlake na jeziku“ ova tri autora mogu potpuno da preokrenu vaše poimanje stvarnosti.

Delphine de Vigan – Deca su zakon

Delphine de Vigan je veoma plodonosna spisateljica, svoj prvi zapažen roman izdaje 2008. godine,  No i ja, da bi samo godinu dana nakon objavila i roman Podzemni sati – koji se bavi temom mobinga. Ništa se ne suprotstavlja noći njen je treći roman, zahvaljujući kojem je uspela da pokupi i najviše slave. Istinita priča o bipolarnom poremećaju njene majke, definitivno je tema koja u savremenom društvu zauzima svoj deo. Roman, Deca su zakon, predstavlja još jednu u nizu priču iz svakodnevnog života savremenog čoveka. Reč je o internet porodici, influenserima, blogovanjima i odrastanju uz kreiranje video sadržaja. Okosnica radnje prati radnju majke sa dvoje maloletne dece koja poseudju video blog. Svoj čitav život, zajednički su predodredili načinu života u kom se sve dešava zarad snimanja, a kasnije pregleda i lajkova. Njena deca odrastaju u takvom okruženju. No, dogodiće se da će najmlađi član njene porodice, ćerka, biti kidnapovana. Ovaj roman samo odjednom pretvoriće se u nezaboravni triler. Delphine je definitivno francuska sipsateljica, scenaristkinja, ali i rediteljka koja zaslužuje vašu pažnju. Uz odabir savremenih problema društva, sigurno ćete uspeti da upijete svaku njenu pisanu reč.

Booka

Michel Houellebecq – Karta i teorija

 

Michel Houellebecq trenutno, na svetskoj književnoj sceni važi za jednog od najkontraverznijih romanopisaca i eseista današnjice. Višestruko nagrađjivan, objavljivan, prevođen, pisac sa čijim delom ste sigurno, bar jednom, imali prilike da uđete u koštac. U ovom konkrentnom delu, reč je o umetniku, slikaru, koji živi specifičan „umetnički“ ili, možda bolje reći, osiromašen život. On će uskoro sasznati da će njegovu izložbu posećuje ni manje ni više, proslavljeni francuski romanopisac, Michel Houellebecq. Roman prati i ubistvo pisca u romanu, ali i predstavljanje savremenog kulturno-umetničkog miljea francuske. Ovo delo je 2010. godine bio jedno od najiščekivanijih u francuskoj. Iste godine po objavljivanju pisac je za njega dobio najprestižniiju književnu nagradu Prix Goncourt.

Laurent Binet – Sedma funkcija jezika

Laurent Binet, jedinstveni francuski pisac sa čijim specifičnim, oštroumnim delima definitivno treba da se upoznate. Reč je o profesoru književnosti i piscu rođenom u Parizu. Nakon što je diplomirao književnost, Loran je jedan period svog života radio i kao nastavnik, a potom kao predavač na univerzitetu. Autor je nekoliko uspešnih naslova koji se uglavnom bave savremenom političkom, društvenom i književnom stvarnošću. Takvo je i njegovo delo, Sedma funkcija jezika, koja govori o nekadašnjem slavnom francuskom filozofu koji nakon ručka sa predsedničkim kandidatom tog vremena doživljava nesreću. Njega će udariti kamion perionice veša, a u toku nesreće, Bart će ostati bez važnog dokumenta. Na slikovit, duhovit, potresan, prefinjen i inteligentan način Loran Bine će uspeti da predstavi politički život vremena u kom je slavni francuski filozof živeo, ali i da od njegovog ubistva napravi sjajnu krimi dramu u kojoj ćete uživati do poslednje stranice romana.

Foto: Instagram; Booka; Delfi

Učitati još
Zatvori