

Journal preporuka: Knjige za one koji se osećaju „zaglavljeno“ i neispunjeno u svojim tridesetim
U kojoj meri su knjige zastupljene u našem životu, o tome odlučujemo sami. Da li ćemo ih shvatiti kao pomagače, neizostavne delove svakodnevice, način življenja ili kao lagano štivo pred san, to je takođe na nama. Međutim, ne možemo im oduzeti onu prvu navedenu osobinu i ulogu, a to je da su one često i skoro uvek u ulozi pomagača, svesno ili ne. Nedavno smo govorili o obaveznoj prolećnoj literaturi, kao i o američkim klasicima, a ovog puta se posvećujemo nešto kompleksnijim temama. Odlučili smo da izdvojimo self-help knjige koje vam mogu pomoći u težim periodima – kada mislite da ne napredujete dovoljno brzo, kada mislite da ste zaglavljeni i kada se osećate sami.
Self-help knjige za one koji se osećaju neispunjeno i zaglavljeno u svojim tridesetim
- The Knowing – Madeleine Ryan
Ako ste u potrazi za knjigom koja duboko istražuje unutrašnje procese, misli koje tiho lome, ali i jačaju, The Knowing je pravi izbor. Ovaj roman istražuje emocionalne složenosti života i odnosa kroz lik koji pokušava da uskladi svoje unutrašnje želje s spoljašnjim svetom, često neskladnim i haotičnim. Ryan majstorski prikazuje zagonetne strane svakodnevnog postojanja. Ona pokazuje da je ponekad poznavanje sebe jedini način da se nastavi dalje, bez obzira na to koliko put može delovati zbunjujuće.
- Moć sadašnjeg trenutka – Eckhart Tolle
Ova knjiga je jedan od najvažnijih vodiča za duhovno buđenje. Moć sadašnjeg trenutka istražuje duboke filozofske i spiritualne teme o tome kako nas prošlost i budućnost zarobe, a prava sloboda dolazi iz potpune prisutnosti u trenutku. Tolle nas poziva da se oslobodite stresa i anksioznosti kroz prihvatanje sadašnjeg trenutka. Što je korisno u svim životnim krizama, kada osećamo da smo ili izgubljeni ili zaglavljeni.
Convenience Store Woman – Sayaka Murata
Convenience Store Woman donosi priču o Keiši. Ona je žena koja se u društvu oseća kao outsider. Iako radi u prodavnici, život joj deluje kao savršeno ukalupljena rutina koja se ne uklapa u konvencionalne standarde. Ova knjiga postavlja pitanje šta znači biti normalan u svetu koji nam nameće norme koje često ne odgovaraju našoj unutrašnjoj prirodi. Jedan od onih naslova koji vas tera da preispitate kako se uklapate u sve što je očekivano. Ali i da prihvatite vrednost svog autentičnog postojanja.
- Sto godina samoće – Gabriel García Márquez
Ovo delo nije tipična knjiga o životnim krizama. Međutim, ova knjiga je duboko filozofska i bavi se temama postojanja, gubitka i neminovnosti. Često se spominje kao knjiga koja izaziva refleksiju o tome kako se ponašamo prema prošlim generacijama, šta nas oblikuje, i kako se nosimo s sopstvenom sudbinom. To je knjiga koja se bavi generacijskim ciklusima, sudbinom, ljubavlju, i neizbežnim gubicima,. Sve to kroz prizmu magijskog realizma, što je čini duboko emocionalnom i filozofskom. Čitaoci koji se osećaju zaglavljeni u nekoj situaciji ili ne mogu da pronađu izlaz iz svojih problema, mogu u ovom delu pronaći snažnu metaforu o tome kako je život, uprkos svemu, samo prolazan trenutak.
- Sorrow and Bliss – Meg Mason
Za one koji se bore s pitanjima duhovnog zdravlja i porodičnih dinamika, Sorrow and Bliss je dirljiva i iskrena priča o ženi koja se bori sa sopstvenim mentalnim zdravljem. Ali govori i o odnosima sa partnerima i porodicom. Meg Mason uspeva da poveže humor i tugu u gotovo savršenoj ravnoteži. Time pružajući čitaocima hrabrosti da se suoče s nesigurnostima života. Ova knjiga vas neće samo tešiti, već će vas podstaknuti da prihvatite svoje slabosti kao deo puta prema svojevrsnom izlečenju.
Foto: Amazon, Delfi, Instagram: @nadiyalyalko