

Pre tačno trideset godina, na Generalnoj konferenciji u Parizu, UNESCO je 23. april proglasio Svetskim danom knjige i autorskih prava – s obzirom na to da su upravo 23. aprila 1616. godine, gledano po gregorijanskom kalendaru, preminuli književnici Migel de Servantes i Vilijam Šekspir. Ovaj datum ima za cilj da neprestano širi svest o značaju pisane reči i autorske slobode.
Svetski dan knjige obeležava se i u brojnim lokalnim izdavačkim kućama, koje su spremile specijalne popuste, a mi izdvajamo must–read naslove.
Svetski dan knjige – preporuke
Istanbulsko kopile – Elif Šafak
Britansko-turska književnica, Elif Šafak, oduvek posvećuje književna dela pojedincima sa društvene margine, dok ujedno nastoji da prikaže mračnu stranu istorije i međuljudskih sukoba. Zbog takvog zalaganja proterana je iz domovine, a mi neizostavno preporučujemo da pročitate roman, Istanbulsko kopile, koji otkriva pozadinu genocida, koji se dogodio 1915. godine, nad Jermenima.
Središte radnje zauzimaju dve devojke. Jedna ima tursko poreklo, a druga nosi jermenske korene. Nakon što ih splet porodičnih okolnosti spoji, Asja i Armanuš počinju da otkrivaju istinu o burnoj prošlosti Turske. Kroz njihovu priču preplitaće se i potisnuta porodična tajna – koja u duhu magijskog realizma unosi nemir i potpuno iznenađenje. Ukoliko preferirate knjige o snažnim ženskim likovima i nepoznatoj istoriji jedne zemlje – sigurni smo da je Istanbulsko kopile pravi izbor za vas.
Džin, terpentin, barska nana, rutvica – Kristina Higdon
Sledeća preporuka nosi neobičan naziv, a nastala je iz pera kanadske književnice Kristine Higdon. Džin, terpentin, barska nana, rutvica jeste priča o zabranjenim ljubavima i kompleksnim porodičnim odnosima. Ovo delo izaziva pravi rolerkoster emocija i podseća na voljene klasike.
U fokusu se nalaze četiri sestre iz radničke klase, koje pokušavaju da se oporave od posledica Prvog svetskog rata i porodičnog gubitka. Kao da im to nije bilo dovoljno, dodatni nemir unosi Ajla. Ona je zaljubljena u sestrinog supruga, a ujedno ostaje u drugom stanju. Ajlina odluka da pribegne nestručnom abortusu izaziva novi niz nesrećnih okolnosti. Da li će sestrinska ljubav naposletku uspeti da prevaziđe sve prevare, prepreke i gubitke?
Hladnokrvno – Truman Kapote
Dokumentaristička hronika Hladnokrvno u fokus stavlja zločin koji se dogodio krajem 1959. godine. Holkomb, mirna varošica u Kanzasu, 15. novembra postaje poprište neviđenog zločina. Naime, svi članovi imućne porodice Klater najpre su mučeni, a potom i ubijeni iz sačmare. Istragu vodi agent Al Djui, mesto zločina je ispunjeno brojnim nelogičnostima, dok istovremeno nikome nije jasno ko bi imao pravi motiv za ubistvo.
Truman Kapote je nekoliko godina kasnije sproveo detaljnu rekonstrukciju događaja koji su se odigrali te kobne noći. Na taj način nastaje i non-fiction remek-delo Hladnokrvno – zahvaljujući kojem je Kapote ostao upamćen kao jedan od najznačajnijih američkih književnika.
Vegetarijanka – Han Kang
Južnokorejska knjizevnica, Han Kang, zauzima sam vrh bestseller lista širom sveta. Aktuelna Nobelova nagrada za književnost zaokružila je sva njena dosadašnja literarna dostignuća. Samim tim, poslednja preporuka za Svetski dan knjige jeste Vegetarijanka.
Glavna junakinja, Jong-he, živela je sasvim jednostavno, a onda njene snove počinju da uhode raznoliki sablasni prizori. Nasilje i krv neprestano se prepliću, te žena najednom odlučuje da iz ishrane izbaci mesne proizvode. Kako u Južnoj Koreji nije sasvim prihvatljivo biti vegetarijanac, najbliži članovi porodice po svaku cenu žele da osujete radikalni čin. Međutim, psihološka igra prerasta u nešto mnogo opasnije. Roman Vegetarijanka ponovo je dostupan na sajtu izdavačke kuće Čarobna knjiga.
Foto: Instagram @maevaeatsbooks; @laguna; @delfi.rs; @carobnaknjiga.rs