Biramo tri self-help knjige koje zapravo menjaju perspektivu
Biramo tri self-help knjige koje zapravo menjaju perspektivu

Biramo tri self-help knjige koje
zapravo menjaju perspektivu

Iako imaju lošu reputaciju i mnogi ne veruju u njihovu efikasnost, self-help knjige (kada su dobre) zaista mogu da pomognu u menjaju perspektive i boljitku. Rad na sebi nikad nije jednostavan – i nije dovoljno osloniti se samo na sebe kada ste željni promene i pomoći. Terapija je uvek najbolja opcija – a uz nju, ili, u drugim okolnostima, u odsustvu iste, self-help knjige mogu biti od velike pomoći. Mi smo izdvojili tri koje zapravo rade ono što obećavaju.

Self-help knjige


E, zabole me – Suptilna umetnost življenja / Mark Manson

Kada se 2016. godine pojavila, knjiga E, zabole me – Suptilna umetnost življenja (engl. The Subtle Art of Not Giving a F*ck) odmah je osvojila čitaoce. Ovaj svetski bestseler je prodat u čak 3 miliona primeraka – i drugačiji je od tipičnih self-help knjiga koje biste pročitali. Opis knjige glasi – kako da živite dobar život, nasuprot onom što vam se preporučuje.

Autor Mark Manson je premisu knjige našao u jednostavnoj rečenici koja glasi – e, zabole me za pozitivno razmišljanje. Da budemo iskreni, to tupljenje je neopevana budalaština i to mora da bude jasno. Ova izjava od autora self-help knjige svakako je zaintrigirala javnost. Ipak, jednom kada otvorite oči na ovu jednostavnu istinu, sve počinje da ima smisla.

Iako moderno društvo nameće pritisak da uvek budemo pozitivni, nasmejani, bezbrižni – živimo u vremenu kada je mentalno zdravlje mnogih u nikad lošijem stanju.

Jednom kada prihvatimo činjenicu da su ljudska bića nesavršena, te da neretko postoje pobednici i gubitnici – koliko god verovali da to nije istina – život postaje lakši. Ova knjiga nas savetuje da upoznamo i prihvatimo svoja ograničenja i život živimo u skladu sa tim, da kažemo e, zabole me – kad zaista to i osećamo. Upoznati sebe i svoje granice i iste uspostaviti sa drugima je jedan od prvih koraka ka boljem životu. Bez lažnih osmeha, bez suludih pozitivnih afirmacija. Prihvatite sebe i budite svoji – i sve će početi da ima smisla.

Odrasla deca emocionalno nezrelih roditelja / Lindzi Gibson

 

Terapeuti uvek analiziraju detinjstvo pacijenta kako bi bolje razumeli njegovo odraslo doba. To i jeste neophodno – jer naše detinjstvo i roditelji kao prvi učitelji oblikuju naš karakter, navike – one dobre i one loše. Mnogi koji su odrasli uz emotivno nezrele, nedostupne ili sebične roditelje primećuju nezadovoljstvo u sebi – a da ni ne znaju odakle potiče.

 

Čak i kod onih koji su osvestili da im roditelji i nisu bili najsjajniji ne znaju odakle da počnu kada je rad na sebi u pitanju.

 

Knjiga Odrasla deca emocionalno nezrelih roditelja je zaista transformativna self-help knjiga. Klinička psihološkinja Lindzi Gibson objašnjava kako destruktivna priroda roditelja, njihova nezrelost i (emotivna) nedostupnost utiču i formiraju osobu. Prevazilaženje i lečenje bola koji je nastao tokom detinjstva je definitivno lakše uz ovu knjigu. Naučiti kako da se nosite sa sopstvenim emocijama i reakcijama je nešto čemu nas ova knjiga uči – svakako je pročitajte.

Atomske navike / Džejms Klir

Atomske navike je možda i najpoznatija knjiga u self-help kategoriji. Objavljena je 2018. godine i ubrzo bila među najčitanijim bestselerima. Knjiga Džejmsa Klira pripada žanru psihologije uspeha – i uči nas kako da se otarasimo loših, a steknemo dobre navike. Kako joj ime kaže, ova knjiga pomaže u kreiranju atomskih navika koje trajno (i naravno, pozitivno) utiču na trajnu promenu ponašanja.

Atomske navike fokusiraju se na male, svakodnevne promene koje vremenom donose ogromne rezultate.

Klir koristi istraživanja iz psihologije i neuronauke kako bi objasnio kako navike funkcionišu i kako ih možete transformisati. Ovaj praktičan vodič nije samo teorija – on nudi konkretne alate i korake za implementaciju. Za ljubitelje klasičnih self-help knjiga, ovo je odličan izbor.

Foto: Vulkan / Laguna / Instagram (@sofiaboman)

Učitati još
Zatvori