Šta jedno štivo čini knjigom za plažu? Fenomen je, a da nikome nije sasvim jasno kako ili zašto godinama, čak – decenijama, rasprostranjen. Onog trenutka kada turističke agencije objave prve ponude za novu sezonu, knjižare i izdavači započinju podjednako živahnu kampanju. Više od samog postojanja takve sintagme, začuđuju konceptualne odrednice na kojima počiva. Ako je delo označeno etiketom plažno, implicira se njegova banalnost, čak trivijalnost – rečju koja se često upotrebljava u ovom kontekstu – laganost. Iako simboličke poveznice donekle možemo razumeti – leto implicira laganu odeću, laganu hranu… ergo „laganu“ (kakva god ona zapravo bila) literaturu? Ipak, rešeni da promenimo takav način razmišljanja, zauzimamo stav po kojem je leto idealno za egzistencijalna preispitivanja, te dela koja pozivaju na isto. Nije li bolje razmatrati životna pitanja od važnosti baš onda kada nemate drugih briga, nego uz lagano piće na laganom letnjem povetarcu? Zato je trilogija Rejčel Kask komplet koji vam treba na policama ovog leta.
Knjiga 1: Obris – ili, umetnost pričanja priče
Obris je prvi roman u trilogiji i otvara vrata u svet u kojem Kask istražuje moć naracije. Ovo nije samo knjiga o pisanju; to je duboko promišljanje o tome zašto pričamo priče, kako (se) portretišemo u njima, i kako ih koristimo da bismo oblikovali sopstveni identitet. Kask se majstorski poigrava granicama fikcije i realnosti, omogućavajući nam da zavirimo u univerzalnu žudnju za izražavanjem. Glavna junakinja, Fej, putuje u Atinu kako bi vodila radionicu pisanja. Kroz niz susreta sa različitim ljudima, Fej nam otkriva priče svojih saputnika, koje su često refleksija njenih sopstvenih unutrašnjih previranja.
Knjiga 2: Tranzit – ili, put ka promeni
Drugi roman, Tranzit još dublje ulazi u teme koje su započete u Obrisu. Kask nastavlja da koristi dijalog kao osnovni način pripovedanja, stvarajući složenu tapiseriju misli i osećanja. Fej se vraća u London posle razvoda, gde se suočava sa promenama koje nosi nova životna faza. Ovaj roman istražuje pitanja detinjstva, sudbine i lične odgovornosti, sve kroz prizmu tranzicije. Kroz intimne razgovore, Kask nas podseća na to koliko je promena deo ljudske sudbine, i koliko je važno da prihvatimo njenu neizbežnost, istvovremeno postavljajući pitanje – koliko smo zaista spremni da se promenimo?
Knjiga 3: Pohvale – ili, pohvale književnom stvaralaštvu
Poslednji deo trilogije, Pohvale, savršeno kruniše ovu vanserijsku priču. Kask ovde postiže vrhunac svog pripovedačkog umeća, donoseći nam finalni deo Fejine transformacije. Roman se fokusira na pohvale koje dobijamo u životu, i kako one oblikuju naše samopouzdanje i identitet. Kask, slavljena kao rodonačelnica savremene autofikcije, nastavlja da istražuje granice između stvarnog i izmišljenog, pokazujući nam da je ponekad najvažnije ono što se ne kaže. Pohvale su dirljiv zaključak trilogije, koji nas podstiče da preispitamo sopstvene vrednosti i odnose sa svetom oko sebe.
Foto: Booka, Instagram (@viktoriamaroulis)