Journal kolumna: Dan
Journal kolumna: Dan

Journal kolumna: Dan

Jutros sam bila na pričesti u mojoj crkvi u Zemunu. Mojoj, jer moj otac je ktitor i ponekad u šali kažem stanovnik te crkve. Lepo je pripadati, biti deo zajednice, a tu su i moji Zemunci, stariji mlađi, svi kao jedan. Naučila sam i to da se svako moli na svoj način, neko glasno izgovara reči molitve, neko samo pomera usne, neko u sebi, a neko se klanja. Opet moj blesavi tok misli.

Nikada nisam mogla da dodirnem prste na stopalima ako ne savijem kolena, mama me je zbog toga zvala drvo! Ona i dan danas, oba dlana spusti na pod kao da je bila u ašramu i radila jogu godinama, ja sam dakle drvo, a mi smo SVI različiti.

dan

Razlike

Molitva je neka vrsta meditacije, ako je sprovodite redovno, sigurna sam da ulazite u stanje mirnih misli ili kako bi propovednici različitih religija rekli „bez misli“, moj stadijum nije nažalost ni blizu. Službe za vreme velikog posta su duže nego obično, više je naroda, više energije, ali više i vremena da moja glava radi introspekcije i retrospektive, analize takoreći.
Znam, ne bi trebalo da bude tako, ako bih rekla da je drugačije lagala bih sebe, a ne vas. Vraćajući se na moj „drvo“ momenat, ulazim na mala vrata u jučerašnji dan. Moja prijateljica Ivana me je skorije, u neobaveznom telefonskom razgovoru, pozvala na događaj koji je njen projekat, vezan za grubo rečeno osvešćivanje o potrebama dece sa smetnjama u razvoju. Kada u rečenici čujem deca, TU SAM, kako bi ameri rekli I’m in!
dan

Dnevnik moje duše ne bi bio to šta jeste, ako vam ne priznam da sam tokom jučerašnjeg dana, bar pet puta zaurlala na telefon mojoj deci. Dobili su par sjajnih epiteta, od konju nesposobni, do kretenu, preko ja više ne znam da li si autističan ili me samo malo zajebavaš! Ok, sjajno Jasmina, sada sve lepo progutaj, pa nastavi da pišeš.

Nacionalne manjine

Dakle, priznaćemo da živimo u vremenu stega, počinjemo da pucamo, ne po šavovima, nego po mom mišljenu, po već tri puta ušivenim postavama nasleđenih kaputa! U vremenu, kada u najboljoj nameri izgovorene reči ni sami ne znamo da li smo nekoga uvredili. Kada moju snaju iz Amerike, ja koja je volim najviše, u razgovoru, ne smem da nazovem crnkinjom, već osobom tamnije kože (iskreno meni to zvuči uvredljivije nego crnkinja), kada deca insistiraju da im se obraćamo sa TO dok ne odluče da li su on ili ona, a znamo kada smo posle 9 sati porođajnih muka lepo svojim očima videle našu prelepu devojčicu.

Pre samo tri dana je mojoj najboljoj drugarici ćerka rekla ozbiljnim tonom, da prestane da je BODYSHAME-uje, kada joj je najdobronamernije rekla, da je još jedna porcija pomfrita potpuno nepotrebna! Počeli smo da se toliko bavimo neuvređivanjem, da smo suštinski počeli da mrzimo! Da, strašno je šta izgovaram, da razapnite me na twiterima, instagramimafejsbucima, ali ja od juče ne želim da butem ona koja je PRISILJENA da svoj tok misli prevodim na jezik MISLILACA!

U Zemunu ima dosta cigana, GIPSY naziv za pripadnike romske zajednice, poznajem ih dosta, često im dajem stvari koje su mojoj deci omalele. Kada se pojave ispred naše kuće, mama sa osmehom uvek kaže „Evo ih tvoji Cigani“, nije bitna reč, bitna je misao! Zamišljam moju Milenu koja izgovara, „Jasmina stigli su tvoji pripadnici romske zajednice.“

Pitanje svih pitanja za vas danas, dokle ćemo baveći se rečima, a ne delom, odmagati onima kojima smo POTREBNI? Da li jednu osobu tamne puti, pripadnika bilo koje zajednice ili ometenu u razvoju, boli naziv ili adresiranje u javnosti ili odnos i postupanje?
Da li ste vi stvarno ispravni, ako vodite izuzetno računa o izgovoru u razgovoru, a u vaša četiri zida omalovažavate i nipodaštavate? Ne smem da ulazim u pitanje roditelja koji ne žele da prihvate svoje dete sa specijalnim potrebama, kriju ga ili ga se odriču. Svako svoj krst neka nosi.

DAN PRE

Nego, saberi se Jasmina, dakle, vrati se na JUČE.

Malo je onih koje poznajem, u njih ubrajam i najbliže prijatelje koji juče nisu bili prisutni u TC Galerija, još je manje onih koji nisu ostali od početka do kraja prelepog događaja. Ja sam plakala, plakala sam od radosti, vere, nade i zahvalnosti. Zahvalnosti mladima koja su pokazala meni šta je MOĆ! Moć zagrljaja, osmeha i ljubavi. Kada je Lazar Sretenović izašao sa svojom pesmom DAN, ja sam sećajući se mog prvog izlaska na scenu pozorišta Pinokio sa mojom pesmom SAN, počela da plačem, Filip (takođe dečko sa daunovim sindromom) za kog kažu da je najveći šarmer (što je kasnije i dokazao) čvrsto me je zagrlio i rekao „Nemoj da plačeš, divna si i sve je u redu!“ Jasno vam je da sam se smejala i plakala u isto vreme.

Daunov sindrom

Daunov sindrom je jedan od najčešćih hromozomskih poremećaja kod ljudi. Ja ovde neću navoditi velika imena, firme, kompanije, koje su juče pokazale svoju plemenitost, verujte nepotrebno je, svako ko želi da vidi tu vrednu, pametnu, predivnu decu, naći će način! I DA, mislim da se sve šta dobro učinite treba javno objaviti, skromnost je u srcu čoveka, ali motivacija je nešto šta MI treba da radimo! Ako mogu da vas motivišem da kupite kremu za lice koja valja, da pojedete sjajan obrok ili posetite neki grad, zašto da vam ne kažem da je najlepša kafa na Čuburi u Zvuci Srca?

Ova deca nisu posebna po posebnim potrebama, posebni su po tome što nas uče koliko smo mi obični! Jer, sve šta možemo mi, oni mogu BOLJE! Oni na 21.paru hromozoma umesto dva imaju tri hromozoma, a meni se čini da umesto jednog imaju i dva srca! Ili nama i to jedno ne radi kako treba. Nego, da li je neko za kafu u Zvuci Srca?

DAN

„Ujutru kad oči otvorim,
Prvo se nasmejem novom danu
Ustanem pidžamu svučem
I nešto lepo obučem
Izađem na ulicu
Kog sretnem
Dobrim danom pozdravim
I svojim putem dalje nastavim“
Lazar Sretenović (29 godina)
Pisac i osoba sa Daunovim sindromom
Učitati još
Zatvori