Muzeji kao mesta beskonačne inspiracije domovi su mnogih nesvakidašnjih i unikatnih umetničkih dela. Kako svaki čuva određene tajne unutar svojih zidova, iza svakog od njih stoji određena priča i nešto što do sada nismo znali ili videli. Pored onih koje svi dobro znamo u Srbiji postoji veliki broj neistraženih dragulja. Journal donosi preporuku tri manje poznata muzeja za koja verovatno niste čuli, a trebalo bi da ih posetite.
📍Beograd | Legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića
Galerija koja je pod upravom Muzeja savremene umetnosti u Beogradu otvorena je za javnost u decembru davne 1980. godine. Reč je o zdanju koje su Milica Zorić i Rodoljub Čolaković poklonili gradu Beogradu. Galerija postavkom ima za cilj da osvetli dela i ličnosti iz likovne umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije. U pitanju su male studijske izložbe i izložbe sastavljene iz kolekcije Muzeja savremene umetnosti. Takođe, legat obuhvata i zbirku 92 dela najpoznatijih jugoslovenskih umetnika, kolekciju stilskog nameštaja, kolekciju orjentalnih tepiha i kolekciju od stakala i čelika. Legat je za posetioce otvoren svakog dana osim utorkom, a ulaz je besplatan.
📍 Kikinda | Terra
Još jedan muzej u Srbiji za koji pretpostavljamo da niste čuli a koji zaslužuje posebnu pažnju je Centar za likovnu i primenjenu umetnost Terra u Kikindi. Otvoren je 2017. godine u decembru i nalazi se na adresi Stevana Sremca BB u zgradi menjaža kikindske kasarne i predstavlja ustanovu kulture koja se sastoji iz tri celine: Galerije Terra, Ateljea Terra i Muzeja Terra. Time je ostvarena višedecenijska želja i plan pokretača Internacionalnog simpozijuma skulptura u terakoti „Terra” da se vajarski radovi trajno prezentuju u gradu u kom su nastali. Trenutno je otvorena prva autorska izložba unutar same stalne postavke Muzeja Terra pod nazivom TRA.
Kako se broj eksponata povećavao i ideja o krajnjem izgledu muzeja je postajala sve jasnija. Na površini od skoro 2100 kvadratnih metara postavka je podeljena na viši i niži deo. Uzimajući u obzir da je zgrada kasarna, veoma je specifičnog izgleda za jedan muzej. Osim izlagačkog prostora, plan je da se zelena površina koja pripada Terri pretvori u Park skulptura velikih formata, a u planu je i pokretanje kurseva za ljubitelje umetnosti iz čitavog sveta koji žele da se oprobaju u vajarstvu (terakota, keramika, majolika).
📍Mionica | Muzej kamena
Muzej kamena otvoren je u Paštrićima kod Mionice 2013. godine i verovatno niste čuli za njega sve do sad. Otvorio ga je biolog i istraživač Predrag Peca Popović koji će vas dočekati sa zanimljivom pričom o kamenu i domaćim čajem od divlje jabuke. Zamišljen je tako da obuhvati kompletnu priču o kamenu, tektonici, sastavu, sedimentnim i metamorfnim stenama, ali i o upotrebi kamena od praistorije do danas.
U ovom neobičnom muzeju koji se nalazi na prostoru nekadašnje farme kokošaka, izloženo je više od 300 eksponata. Osim fenomenološkog i edukativnog karaktera, muzej ima i naučnu funkciju da pomaže u otkrivanju novih i retkih minerala i ruda. Ovaj muzej ima veliku vrednost, a polako počinje da doživljava i turističku ekspanziju. Sve to govori u prilog tome da su muzeji izvor edukacije ali i zabave. Otvoren je svakog dana za posetioce. A u blizini se nalazi zaštićeno prirodno dobro Šalitrena pećina koju su ljudi naseljavali pre 40.000 godina a koju takođe preporučujemo da posetite prilikom posete Muzeju kamena.
Foto: Instagram @_j____w_, @centar.terra, @mrka.bb, @msub_mocab, @_tijanavujic_ @mrka.bb
terra.rs