Françoise Hardy je bila jedna od neprevaziđenih diva savremene francuske pop muzike. Danas je, u svom domu u Parizu, preminula u 80. godini. Vest o njenoj smrti objavio je njen sin Thomas Dutronc, francuski muzičar i jazz gitarista. Bila je omiljena pevačica i jedna od ikona stila i večnih sinonima za Parižanku. Journal nas podseća na nezaboravne trenutke iz uzbudljivog života Françoise Hardy koji su nam inspiracija.
U dugoj i uspešnoj karijeri, ova francuska pevačica ali i muzička autorka najšireg spektra – snimila je preko 30 albuma. Sarađivala je sa brojnim muzičarima, a svakako su najpoznatije saradnje sa Serge Gainsbourgom, Patrick Modianom, grupom Blur i Iggy Popom. Pevala je na francuskom, engleskom, nemačkom i italijanskom. Autorka je neprevaziđenih evergreen hitova poput Le Temps de l’Amour i Comment Te Dire Adieu.
Yé-yé pop
Da li ste čuli za yé-yé pop? I ako niste, sigurni smo da znate skoro sve pesme najvažnijih predstavnika ovog žanra iz šezdesetih. Muzika Françoise Hardy i Serge Gainsbourga pripada francuskoj alternativi. Nastala je kao odgovor na muziku Bitlsa u Engleskoj i u muzičkim krugovima se naziva „yeah! yeah!“ pop. Ili na francuskom yé-yé.
Upravo je izvođenje pesme Françoise Hardy „La fille avec toi“ u televizijskoj emisiji Le Petit Conservatoire de la chanson ustanovilo ceo novi pravac u muzici. Ova pesma počinje sa „Yeah yeah yeah yeah” i tako je sve krenulo. Voditeljka programa Mireille Hartuch koja je takođe bila veoma popularna pevačica, upitala je Francois šta znače ove reči – i legenda je stvorena. Poznati francuski filozof i kritičar Edgar Morin popularizovao je ovaj termin u svom članku za Le Monde.
Yé-yé devojka
Danas bismo rekli da je Françoise Hardy bila it-devojka, ali u šezdesetim zvali su je yeah devojka. Kako je Yé-yé pop bio odgovor kontinentalne Evrope na boys bendove poput Bitlsa, okupljao je prelepe pevačice koje su pisale pesme o temama boemskog života mladih. Poslušajte samo „Tous les garçons et les filles“ i sve će biti jasno.
Pesme koje su proslavile Françoise Hardy kreirale su atmosferu večnog leta na pariskim ulicama i beskrajnim plažama Azurne obale. Festivali u Kanu i emisije na radiju i televiziji popularizovale su mlade muzičke autorke i stvorili modu koja traje i danas. Pored Francoise, predstavnice ovog žanra bile su i France Gall, Dalida, Sylvie Vartan, Sheila, Jacqueline Taïeb, Christine Delaroche, Jocelyne, Zouzou, Evy, Cosette i Annie Philippe.
Françoise Hardy kao modna ikona
Françoise Hardy je bila model za mnoge svetske dizajnere. Najpoznatije saradnje je ostvarila sa legendama svetske mode – njen izgled kreirali su Yves Saint Laurent, Sonia Rykiel, Paco Rabanne i mnogi drugi. Ove kreacije pripadaju istoriji savremene mode.
Ikoničan je njen look u Yves Saint Laurent smokingu iz 1966. godine, ali i detalj sa revije iz 1970. godine.
Paco Rabanne je 1968. godine dizajnirao čuvenu mini haljinu od zlata samo za nju. Danas je povodom sećanja na Françoise Hardy zvanični instagram ove kuće postovao fotografije kada se prvi put pojavila odevena u zlatnu haljinu.
Françoise Hardy obeležila French New Wave kao glumica
Françoise Hardy je bila jedna od glumica koja je obeležila francuski novi talas. Debitovala je u ostvarenju Dvorac u Švedskoj (Nutty, Naughty Chateau), Rože Vadima (Roger Vadim) u 1963. godini. Značajne uloge ostvarila je i u saradnji sa Jean-Luc Godardom (Masculine Feminine, prema pričama Gi de Mopasana) i John Frankenheimerom (Grand Prix, sa Iv Montanom). Glumila je i u filmu What’s New Pussycat pored Peter Sellersa i Romy Schneider, za koji je scenario napisao Woody Allen.
… i začetnica trenda moto-girl
Nakon filma Grand Prix, John Frankenheimera u kome je Françoise Hardy glumila zajedno sa Iv Montanom, započet je trend moto-girl. Ovaj trend 2024. godine doživljava svoj veliki come back. Evo prave galerije za inspiraciju.
Inspiracija za Mick Jaggera i Bob Dylana
Smatra se da je Françoise Hardy bila inspiracija legendama pop muzike kao što su Mick Jagger i Bob Dylan. Ono što je faciniralo bila je njena neverovatna ženstvenost uz prepoznatljivi androgeni stil što je odlika francuske ležerne mode koja je ostala popularna do danas.
Uglasta silueta, prirodan izgled sa minimumom šminke, ravna obuća, mini haljine i šiške učinili su da je Mick Jagger opiše kao idealnu ženu. Da, ona je žena kojoj je Bob Dylan pisao ljubavna pisma!
Kako reći zbogom Françoise Hardy?
Kako reći zbogom jednoj takvoj ikoni? Možda njenom pesmom istog imena. Danas slušamo Françoise Hardy i uživamo. U narednim danima možemo se podsetiti njenog neprolaznog stila i rekreirati neki od izgleda koji su obeležili uvek aktuelne šezdesete. Francuska je uvek u modi.
Photo: naslovna fotografija Charles Bebert / Bestimage / Profimedia, YouTube, IMdB, eBay, instragram #francoisehardy @isabelfutre @stephanedebourgies @kingsqueensofcool @rabanne @soniarykiel @sagaofspeed @mickjaggerarchives