Art đir: Dve izložbe skulpture i jedna digitalne umetnosti u beogradskim galerijama
Savremena srpska skulptura ovog novembra dobija svojih „pet minuta slave“ zahvaljujući bogatim izložbama koje priređuje Muzej savremene umetnosti – jedne u prostorijama Muzeja u zgradi na Ušću, a drugu u Salonu u Pariskoj ulici. Osim toga, mesec će obeležiti i bogat program posvećenoj digitalnoj umetnosti, zahvaljujući Francuskom institutu u Srbiji koji priređuje jedinstvene izložbe u svojim galerijskim prostorijama, povezujući tako savremene tradicije srpske i francuske umetničke prakse.
Izložba Vežbe prolaznosti Olivere Parlić Karajanković, Salon Muzeja savremene umetnosti
U Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu otvorena je izložba Vežbe prolaznosti, na kojoj su izloženi radovi Olivere Parlić Karajanković, a koju je priredio kustos Miroslav Karić.
Serija najnovijih radova koja će biti predstavljena u Salonu MSU nastavak je Oliverinih promišljanja medija skulpture kroz dalje testiranje likovnih i oblikovnih karakteristika materijala i njihovih izražajnih kapaciteta. Ovog puta, reč je o autorkinim razmišljanjima na temu izdržljivosti kao merne jedinice otpora (ne)živog sveta intenzitetu vremena i okolnostima, transponovanim u forme čiji gradivni elementi i strukture, u konfiguraciji odnosa mekoće i čvrstine, postojanosti i poroznosti, posmatraču otvaraju intrigirajuće vizuelne situacije konstituisane međusobnim uticajima zakonitosti prirodnih sila i društvenih inskripcija. Otvrdnute i patinirane mrtve prirode, okoštali amblemi i uveli versko-obredni predmeti, krti ekstremiteti gigantizovanih oblika, disfunkcionalne barijere i zamaskirane svrhe, umetnica, zapravo, postavlja kao zbirnu metaforu o nestalnosti, efemernosti i privremenosti pojavnog, o neizbežnoj prolaznosti i potrošnosti svega, od materije do značenja.
Izložba će trajati do 5. februara 2024. godine.
Izložba Neprozirnost prozirnog – Gordana Kaljalović Odanović, Muzej savremene umetnosti
Druga izložba ciklusa Umetnost iličnost pod nazivom Neprozirnost prozirnog – Gordana Kaljalović Odanović autorke dr Rajke Bošković predstaviće raznovrstan umetnički opus jedne od vajarki čiji je umetnost obeležila poslednje decenije 20. i prve decenije 21. veka kod nas. Na izložbi će biti prikazano 45 skulptura, skulptorskih i prostornih instalacija, videa i dela konceptualne umetnosti.
Stalna i dominantna preokupacija u celokupnom dosadašnjem umetničkom opusu Gordane Kaljalović Odanović jeste fenomen međuodnosa trajnosti i prolaznosti, nepostojanosti i postojanosti, prozirnog i neprozirnog, kompaktnosti i razlivenosti, mekog i tvrdog, čvrstine i krhkosti. Okosnica njenih skulptorskih, odnosno prostornih istraživanja, jeste mogućnost stvaranja aktivnog odnosa različitih materijala sa idejom suprotstavljanja ili usaglašavanja suprotnosti tvrde, neprovidne i postojane materije, kao što je drvo ili kamen, sa krhkim, providnim i nepostojanim materijalima, kao što su parafin, neon, staklo. Gordana Kaljalović Odanović stvara dela koja svojim oblikovnim postignućima, ali i duboko utemeljenim simboličkim značenjima, stvaraju sasvim zasebnu umetničku poetiku. Njen dosadašnji umetnički opus odlikuje neprestano menjanje, sa očekivanim, ali katkad i neočekivanim promenama, koje ga upravo čine ne samo zanimljivim nego i sasvim posebnim na tekućoj umetničkoj sceni.
Izložba će biti otvorena 9. novembra, a trajaće do 5. februara 2024. godine.
Izložbe digitalne umetnosti u organizaciji Francuskog instituta u Srbiji
U okviru tradicionalnog festivala posvećenog digitalnoj umetnosti koji se na inicijativu Francuskog instituta u Parizu odvija širom sveta, Francuski institut u Srbiji i partneri pripremili su tokom novembra veoma atraktivan izložbeni i VR program.
U Galeriji Francuskog instituta u Srbiji biće održana izložba TRAGOVI: Ulična umetnost Srbije i Francuske 1995 – 2022, koja prati razvoj ulične umetnosti na relaciji Srbije i Francuske, kao i uticaj Francuske i francuskih umetnika na domaću scenu od 1995. do 2022. godine. U virtuelnom prostoru na platformi VR-All-Art je prikazano preko 70 radova nastalih u Srbiji i Francuskoj koji pokazuju relacije ove dve zemlje u oblasti ulične umetnosti.
Izložba će biti postvljena od 7. do 21. novembra.
Pored ove izložbe, publici će biti predstavljena i virtuelna izložba Loving Street art Belgrade iz 2020. godine prevedena na francuski, gde se nalazi preko 40 radova koje su domaći i strani autori stvarali na ulicama Beograda.
Od 22. novembra do 11. decembra takođe u galeriji Francuskog instituta biće održana Izložba video igara. Francuski institut u Srbiji udružio se sa renomiranom francuskom gejming kompanijom Ubisoft u cilju predstavljanja game art rešenja nastalih u beogradskom studiju. Najatraktivniji dekori iz čuvenih video igara biće predstavljeni posetiocima u velikom formatu. U okviru izložbe će biti organizovan i VR odeljak za igranje igara, kao i panel sa artistima iz Ubisoft Beograd studija, posvećen umetnosti i razvoju video igara.
Foto: Bojana Janjić / Đorđe Odanović / Press