Početak novog godišnjeg doba čini se primerenim povodom da istražimo granice prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, te načine na koje ove tri međusobno utiču jedna na drugu. I dok postoji više načina na koje to možemo učiniti, naš odabrani je (skoro uvek) kroz umetnost. Ovo su izložbe u Beogradu koje u tome mogu pomoći ove jeseni.
Izložba (Sa)vremenost kamena, autorke dr Rajke Bošković
U Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića otvorena je izložba autorke dr Rajke Bošković pod nazivom (Sa)vremenost kamena. Izložbu čini pedeset umetničkih dela – skulptura, video-radova i instalacija – koja obuhvataju poslednjih nekoliko decenija njegno rada. Svojim radovima, autorka istražuje specifičan odnos kamena i stvarnosti; kamena, kao ideje čvrstine, kompaktnosti, postojanosti i mira; savremenog doba, kao doba elektronike, digitalizacije, buke, efikasnosti, brzine, rasparčanosti, promenljivosti. Autorka sučeljava kontrasne prirode ove dva fenomena, istražujući kroz umetnički izraz njihovu povezanost, te upečatljivoj prisutnosti kamena kao materijala u umetničkoj praksi – kako u domenu skulpture, tako i u oblasti arhitekture, slikarstva i proširenih medija.
Tokom izložbe biće organizovan naučni skup pod nazivom Savremenost kamena, na kome će učesnici, pored umetnika i istoričara i teoretičara umetnosti, biti i pejzažne arhitekte, urbanisti, konzervatori, etnolozi i geolozi. Oni će sa različitih stanovišta sagledati značaj kamena kao materijala danas u 21. veku.
Izložba će biti otvorena do 13. novembra 2023. godine.
Izložba Da li si ti ljudsko biće? umetnika Antanasija Punoševca
Na drugom spratu tržnog centra Galerija u izložbenom prostoru KvArt BW izložena je serija radova monumentalnih formata koja u fokus smešta ljudsko telo. Autor Antanasije Punoševac na radovima najnovije produkcije uvodi kolorizam, fluo boje i mekotu koja se pretače na samu pozadinu, ostavljajući crtež ovog puta na nivou vešto izvučenih kontura. Na taj način, on ispituje pomeranje granice humano-dehumanizovano, postavljajući pitanje – šta je to što čini čoveka, čovekom?
Radovi su inspirisani dehumanizacijom, distopijskom književnošću i filmom, ali i empatijom čije nas prisustvo – ili odsustvo – čini ljudima ili pak, sintetičkim robotizovanim mehanizmima.
Izložba će biti otvorena do 25. septembra 2023. godine.
Izložba Antifašistički školski priručnik, Maurisija Amstera i Valtera Rojtera
U izložbenom prostoru Instituta Servantes postavljena je izložba pod nazivom Antifašistički školski priručnik. Ovaj rad danas se s razlogom smatra jednim od najznačajnijih dela španske umetnosti, a njegova vrednost neprocenjiva je kako zbog umetničkog doprinosa dvojice autora, grafičara Maurisija Amstera i fotografa Valtera Rojtera, tako i zbog toga što predstavlja izvanredan primer nastojanja Druge republike da opismeni što veći broj republikanskih vojnika koji su učestvovali u Španskom građanskom ratu (1936-1939).
Dva izdanja ovog priručnika štampana su u impresivnih 125.000 primeraka, a sadržali su osnove pravopisa, gramatike i aritmetike, uz prateće vežbe. Sve to, uz mnoštvo pratećih materijala, predstavljeno je na izložbi u galeriji Instituta Servantes.
Izložba će biti otvorena do 24. oktobra, a publiku očekuje i bogat prateći sadržaj koji uključuje stručna vođenja, filmske cikluse i razgovore. Detaljan program može se pogledati na zvaničnom sajtu Instituta Servantes.
Foto: Tanja Drobnjak, Bojana Janjić, KvArt BW