Ovi muzeji u Beogradu će biti besplatni na Sretenje – a otkrivamo i koji su prateći programi
Ovi muzeji u Beogradu će biti besplatni na Sretenje – a otkrivamo i koji su prateći programi

Ovi muzeji u Beogradu će biti besplatni na Sretenje – a otkrivamo i koji su prateći programi

Poznato je da smo veliki ljubitelji umetnosti – i svaka prilika da posetimo muzej, pogledamo zanimljivu izložbu i otkrijemo novu umetnost je i više nego dobrodošla. Ono što takođe volimo jeste slobodno vreme za takve aktivnosti – a koje je bolje vreme od neradnih dana i praznika? Zbog obeležavanja Dana državnosti, odnosno praznika Sretenje, brojni muzeji u Srbiji biće besplatni za posetioce. Mi smo otkrili koji su to – i koje izložbe možete u njima pogledati.

Besplatni muzeji za Sretenje


Narodni muzej

U samom centru grada nalazi se Narodni muzej – i njemu se uvek vraćamo zbog beskrajne inspiracije koju pronalazimo u selekciji umetničkih dela. Za praznik će u Narodnom muzeju biti organizovani brojni događaji – izložbe, radionice, razgovori i koncerti – i to besplatno. Stručno vođenje 180 godina Narodnog muzeja: Umetnost u koraku sa vremenom biće organizovano 13. februara od 18 časova.

15. februara organizovana je samostalna radionica za decu svih uzrasta – od 12 časova.

Još jedna radionica za decu pod nazivom Priroda u Narodnom muzeju održaće se 15. februara u 13 časova, dok je od 18 časova istog dana organizovano stručno vođenje Umetnost u doba Nemanjića. Muzejska monodrama Moj otac Vuk Karadžić održaće se 16. februara u 12 časova – a u Muzeju Vuka i Dositeja u Gospodar-Jevremovoj 21.

Muzej afričke umetnosti

Muzej afričke umetnosti takođe ima poseban program i besplatni ulaz za posetioce u subotu i nedelju, odnosno 15. i 16. februara. Praznični vikend u ovom muzeju biće ulepšan stručnim vođenjem kroz aktuelnu tematsku izložbu Kanga – tkanine koje govore, koje je zakazano za nedelju, 16. februar, u 11 časova. Izložba je posvećena živopisnim industrijskim tkaninama karakterističnim za odevanje žena u Keniji, Tanzaniji i Ugandi. Izložbu je priredila Aleksandra Prodanović Bojović.

Muzej savremene umetnosti

Kada su besplatni muzeji za Sretenje u pitanju – i Muzej savremene umetnosti je deo akcije. U subotu i nedelju, 15. i 16. februara, Muzej savremene umetnosti svim posetiocima obezbeđuje besplatan ulaz i brojne edukativne programe. Isti su organizovani u okviru tekućih izložbi – Dualnost Milene Pavlović Barili, Aktivitet: 100 godina nadrealizma, Trag kao zapis i simbol – Ana Viđen, Oto Bihalji – Merin: Morao sam biti prisutan i Jaka Babnik: Bitno je šta vaše oči vide.

U subotu 15. februara, u zgradi MSUB na Ušću od 12 do 14h biće održane dečije radionice inspirisane aktuelnim izložbama u Muzeju, za uzrast od 7 do 14 godina.

U 12 časova u istom prostoru biće održano tematsko vođenje Visoka umetnost i visoka moda: Američki san Milene Pavlović Barili, u okviru izložbe Dualnost Milene Pavlović Barili. Publiku će voditi Stefan Žarić, istoričar umetnosti i doktorand na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i Fulbrajtov stipendista u Centru za studije renesanse Univerziteta u Masačusetsu, gde proučava modu u Šekspirovim tragedijama. Žarić je autor stručne publikacije Maison Barilli: Belgrade/New York: jedna studija o visokoj modi i visokoj umetnosti.

U 13h održaće se javno vođenje i predavanje dr Rajke Bošković Skulpture u terakoti za javni prostor – prednosti i nedostaci. Ono je deo izložbe Trag kao zapis i simbol- Ana Viđen. Gost na predavanju je Slobodan Kojić. Kojić je vajar i osnivač Centra za likovnu i primenjenu umetnost Terra u Kikindi.

U Galeriji-Legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, u 13 časova biće održano kustosko vođenje kroz izložbu Oto Bihalji – Merin: Morao sam biti prisutan. U ovom vođenju će učestvovati kustosi Miroslav Karić i Senka Latinović. U 17h u Salonu MSUB biće organizovano kustosko vođenje kroz izložbu Jaka Babnik: Bitno je šta vaše oči vide. Za nju će biti zadužen autor i kustos ove izložbe, Miroslav Karić.

Programu tu nije kraj. Za 18 časova je zakazano kustosko vođenje kroz izložbu Aktivitet: 100 godina nadrealizma. U njemu će učestvovati kustoskinje izložbe Una Popović, Aleksandra Mirčić  i Žaklina Ratković. U nedelju 16. februara, biće organizovana javna vođenja kroz aktuelne izložbe u Muzeju savremene umetnosti. Ona su organizovana od 13  časova na srpskom jeziku i od 16 časova na ruskom jeziku.

Izložba "Trag kao zapis i simbol - Ana Viđen" / foto: Bojana Janjić

Prateći program

U okviru pratećeg programa izložbe Aktivitet: 100 godina nadrealizma, tokom februara biće organizovano i nekoliko posebnih programa. U subotu 22. februara u 13 časova izložbu vodi autorka koncepta prof. Sanja Bahun. Podsećamo, ova izložba je deo istoimenog projekta obeležavanja stogodišnjice nadrealizma u Srbiji i svetu. Obuhvata umetničke radove, kao i raznovrsnu arhivsku i dokumentarnu građu koja nam priča zanimljivu priču o stogodišnjem životu nadrealizma.

Dan kasnije, u nedelju 23. februara u 11 časova biće organizovan Dan mladih nadrealista. Tada će biti predstavljena deca koja su učestvovala u raznovrsnim Aktivitetima u okviru izložbe. U četvrtak, 27. februara u 18 časova, na programu je predavanje Abigejl Susik Nadrealizam – direktna akcija?: radikalna taktika između teorije i prakse. Ovo predavanje razmotriće različite disidentske ili protestne strategije i teorije koje su aktivirale odabrane grupe nadrealista između 1924. i 1974. u Meksiku, Martiniku, Francuskoj i Sjedinjenim Američkim Državama kroz objavljene tekstove, umetnička dela i direktne akcije. Susik je predsedavajuća odeljenja i vanredni profesor istorije umetnosti na Univerzitetu Vilamet u Oregonu i član osnivačkog odbora Međunarodnog društva za proučavanje nadrealizma.

Javna vođenja kroz sve aktuelne izložbe u MSUB biće organizovana i u četvrtak 13. februara u 18h, 20. februara u 18h, kao i 27. februara na ruskom jeziku, u isto vreme.

Nadrealizam / foto: Bojana Janjić

Foto: Bojana Janjić / MSUB / Instagram (@ani_eloshvili / @narodnimuzej / @aryannajena / @museumofafricanartbelgrade@msub_mocab)

Učitati još
Zatvori