Pripreme za EXPO 2027 Beograd uveliko traju. Međutim, sasvim neočekivano, umetnost je postala most između svakodnevnog života Beograđana i globalne pozornice, aktivirajući javne prostore i pozivajući građane da postanu deo kreativnog procesa. Od šarenih mozaika na beogradskim trotoarima do jedinstvenih murala, umetnici su doneli novi život u grad, a interesovanje publike samo je podstaklo dalje razvijanje ovog projekta. O tome kako je ulična umetnost promenila lice grada i da li će se ovakve aktivnosti nastaviti, razgovarali smo sa Marijanom Stefanović, menadžerkom za program i sadržaj EXPO 2027 Beograd.
Kako biste opisali umetničke intervencije koje su do sada sprovedene u okviru priprema za EXPO 2027 Beograd?
Cilj ovih intervencija je utkati igru u svakodnevnicu građana i otvoriti grad kao platformu za umetnički rad. Do sada smo realizovali nekoliko umetničkih intervencija kao svojevrsni pilot projekat, koje su probudile značajno interesovanje javnosti. To nas je podstaklo da planiramo nove aktivnosti tog tipa. Dugoročno, želimo da aktiviramo javne prostore, podstaknemo interakciju i omogućimo građanima da aktivno učestvuju u oblikovanju Beograda.
Šta je od intervencija do sada realizovano?
Naši prvi umetnički projekti uključuju radove međunarodnih umetnika poput Ememema, LeCyclopa i NeSpoon, koji transformišu gradske pukotine i fasade u umetnička dela, svako na svoj način. Ememem je šarenim mozaicima pukotinama u trotoarima beogradskih ulica dao nov život. LeCyklop je saobraćajne stubiće pretvorio u omaž srpskoj tradiciji i Pirotskom ćilimu. A NeSpoon nas je podsetila na nešto što svi pamtimo iz detinjstva – miljee koje su heklale naše bake i majke. Poznate lokalne muralistkinje Marv i Zmaja oslikale su dvorišta osnovnih škola Josif Pančić i Skadarlija. I time unele razdragane boje i igru tamo gde deca provode dobar deo svog vremena. Sve ove intervencije unele su živost u svakodnevicu Beograđana i dale poseban pečat našem gradu.
Kako su građani reagovali?
Reakcije su bile veoma pozitivne! Građani su oduševljeni transformacijama koje ove intervencije donose, a naš cilj je da kroz umetnost inspirišemo prolaznike da i sami maštaju i igraju se, kao i da ostavimo trajni trag u istoriji Beograda. Upravo te reakcije ohrabrile su nas da nastavimo sa ovim tipom pripreme grada za Specijalizovanu izložbu 2027. godine.
Da li imate planove za proširenje ovog projekta na druge lokacije?
Apsolutno. U narednoj fazi planiramo proširenje ovog projekta najpre na druge delove Beograda, a potom i na druge gradove u Srbiji. Na taj način želimo da inspirišemo uključivanje lokalnih umetnika i zajednica u ove procese. I time svima koji budu učestvovali ili prisustvovali Specijalizovanoj izložbi EXPO 2027 Beograd predstavimo lokalne umetničke kapacitete. Ali i da ujedno otvorimo priliku za učešće svih, kako na samoj izložbi, tako i u pripremnim aktivnostima.
Kako vidite potencijal ulične umetnosti za preobražaj ne samo estetike grada već i njegovog identiteta u očima turista i građana?
Umetnost ima moć da transformiše gradske predele i utiče ne samo na vizuelni, već i društveni aspekt zona u kojima je prisutna. U tom smislu, uličnu i druge vrste umetnosti upravo vidimo kao alat za društvenu koheziju i preobražaj zapuštenih gradskih zona u cilju podizanja bezbednosti, vidljivosti i protoka ljudi.
Podsetimo, EXPO 2027 Beograd biće održan u Beogradu u periodu od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine sa temom „Igra(j) za čovečanstvo: sport i muzika za sve“. Očekuje se da će tokom 92 dana trajanja manifestacije Beogradu posetiti više od 4 miliona posetilaca, kao i predstavnici više od 120 zemalja učesnica, koje će predstaviti svoje viđenje teme izložbe.
Foto: Milovan Ilić