Interaktivna multimedijalna šetnja ovog vikenda u Novom Sadu: O čemu je reč i kako možete učestvovati
Često vas vodimo u virtuelni art đir, a ovog vas puta pozivamo na jedan art đir u pravom smislu te reči. Interaktivni performans Novi Sad: Mitsko utočište prati priču o piscu koji se vraća u svoj rodni grad nakon godina života provedenih u inostranstvu. Nakon što stigne u Novi Sad, shvata da se previše stvari promenilo. Performans je osmišljen tako da prati priču pisca i njegovo viđenje promenjenog Novog Sada, a održaće se u petak, subotu i nedelju (14. 15. i 16. jul) u više termina.
Tako će se posetioci kroz imerzivnu i multimedijalnu šetnju javnim prostorima u gradu, susresti sa prošlošću, sadašnjošću i imaginarnim pričama o multikulturalnom i stalno promenljivom gradu koji je prerastao sam sebe u poslednjih sto godina.
U sklopu performansa biće postavljena instalacija, autorke Danice Bićanić na Trgu Republike koja u fokus stavlja temu prisustva odnosno odsustva zelenila u centralnim zonama Novog Sada.
Kako da učestvujete?
Kako bi publika iskusila ovaj performans biće neophodno da se prijave putem linka i instaliraju zvaničnu aplikaciju, koja će biti dostupna na Google Play i App Store prodavnicama. Osim toga, biće potrebno da ponesu sopstvene slušalice, dok će im internet biti obezbeđen na licu mesta.
Na razvoju performansa radio je glavni umetnički tim koji se sastoji od šest umetnika iz tri grada – Novog Sada, Skoplja i Tirane. Autori performansa su reditelj Attila Antal, prostorni dizajn Višnja Žugić, dramaturškinja Ivana Nelkovska, snimatelj Miljan Vuletić, kompozitorka Klodeta Buzi i dizajner Johan Kosta.
Interaktivna šetnja deo je projekta Public Spaces Re:claimed koji spaja urbanu sociologiju i umetnost kako bi uticali na razvoj novih identiteta javnih prostora u savremenim gradovima. Projekat koristi imerzivne multimedijalne šetnje kao umetničku intervenciju i bavi se izazovom oblikovanja i razumevanja javnih prostora, kao i naše slobode da odlučimo u kakvom gradu želimo da živimo, posebno u zemljama koje se suočavaju sa trajnom tranzicijom.
Foto: PR