Šta je grey blending? Godinama se odlaže pitanje sedih. Dok sa jedne strane imamo sve savršenija i savršenija prekrivanja, sa druge su tu modeli koji ponosno uvode sedu kosu u trend. Šta je sa nama koje smo negde između? Nismo spremne da život posvetimo borbi protiv sedih – ali sedih nemamo dovoljno da bismo izgledale zanosno. Stiglo je rešenje koje smo čekale i zove se – grey blending.
Grey blending je tehnika o kojoj se uveliko piše i priča, ali ne i u Srbiji. Sedeći u novom i prelepom salonu Unlimited Hair prelistavala sam nove palete boja dok mi je Milena Ban rekla kako planira da se specijalizuje za grey blending – prva u Srbiji. Naravno da ništa nisam razumela. Isprva sam mislila da je to još jedna vrsta balayage ili srodne tehnike nijansiranja koja je hit ove godine.
Kako nastaju sede?
Da li znamo kako nastaje boja u kosi? Za tzv. prirodnu boju kose odgovorni su pigmenti koje imamo a proizvodnja melanina je ključna za kosu u boji. Kako s godinama telo proizvodi sve manje melanina, i kosa ostaje bez boje.
– Sede su vizuelno izrazito hladne nijanse bele boje što bi tačnije bi bilo reći „svetlo sive“. Poenta blendinga da se „slože“ sa toplim tonovima, ili ponekad same sede „utople“ a ne potpuno prekriju da bi se bolje slagale sa osnovnom bojom kose vlasnice na kojoj sede žive, kaže za Journal Milena Ban.
Grey blending kroz dekade
Genetski faktori utiču na sede. Iako se mogu pojaviti u bilo koje vreme – prvu sedu neko ima u adolescentskom periodu a neko tek kasnije. Evo nekih statistički najčešćih primera:
20-30 godina: Najveći broj žena u dvadesetim i tridesetim može očekivati poneku sedu. Ipak, kada se desi i veći broj sedih, dugujemo ga ubrzanom gubitku pigmenta.
40te: U četrdesetim je uobičajeno 10-15% sede kose i u odnosu na to se biraju tehnike bojenja koje će minimizovati ili istaći ove prirodne pramenove.
50te: Sedih je više i uobičajen je procenat od trećine do 50% sedih. Naravno brojevi slabo znače i potpuno se razlikuju svi ovi procenti kod žena sa različitim bojama kose.
60te: U šezdesetim, ono što je uobičajeno je čak 60 – 100% kose bez pigmenta. Više od same boje, zanima nas i kvalitet kose – jer je seda kosa često krta, neukrotiva što sa opadanjem volumena, hidriranosti i sjaja doprinosi gubitku samopouzdanja ali videćemo da je sve to danas rešivo uz minimalne intervencije.
Ne zaboravite: Kako Konstrakta kaže: „U starenju je budućnost!“ Ukoliko budemo imale sreće sve ćemo nekad biti 100% silver!
A muškarci?
U tretmanu sedih, muškarci su bili daleko ispred jer je farbanje sede kose u berbernicama i dalje pomalo tabu. Kod muškaraca oko sebe – možete ugledati više različitih toniranih šampona koji od raznih nijansi sede prave onu jednu koja je hot. Najčešće to su pigmenti metalno plave i ljubičaste nijanse koje u dodiru sa prirodnom kosom daju sivkaste tonove. Boje koje zovemo prirodno sedom. Ako će nas neko naučiti da prihvatimo sede – neka to bude Hugo Woddis.
Šta je Gray Blending?
Kao što i sama reč kaže – to je tehnika bojenja kose koja može da omogući uklapanje sedih u prirodne tonove naše kose. Bilo je i vreme! Do sada smo kosu izbeljivale da bismo dobile odgovarajuću podlogu za željenu nijansu, a sada je izbeljivanje prirodni proces kome se prilagođavamo.
Tehnika grey blendinga kombinuje nekoliko nijansi od korena do vrha. Ideja je da se što manje vidi razlika u boji korena kako kosa raste.
Ranije tehnike prekrivanja sedih uključivale su obavezno blajhanje i farbanje kao i niz drugih hemijskih procesa kako bi se ujednačio izgled kose. Logika grey blendinga je obrnuta – polazi se neskrivanja sedih. Boja kose se nijansira između dve osnovne nijanse – najsvetlijih sedih i najtamnijih prirodnih nijansi.
Zašto volimo grey blending?
Grey Blending tehnika značajno smanjuje anksioznost oko izrastka jer su nijanse veoma suptilne. Sede rastu poput stalnih pramenova – ostaju kao highlights. U slučaju da se odlučimo za grey blending, posete frizeru će biti zadovoljstvo a ne hitna pomoć.
Posebna važnost ove tehnike je što omogućava i postepen prelaz od farbane kose do potpuno grey-in-style kakve imaju zvezde. Kod većine žena, procenat sedih varira i postepeno se povećava – što ova tehnika može da isprati uspešno.
– Dešava se, kao i sa svim svetlim vlasima, da sede vremenom žute od tvrde vode (u Beogradu je jezivo tvrda), ili primaju mikro elemente iz vazduha. Kako su one potpuno bele na njima se vide ti uticaji, a na ostatku kose ne. Svetle vlasi su uvek poroznije i sklonije su upijanju uticaja zbog fizičkih karakteristika u odnosu na dlaku s pigmentom, objašnjava Milena Ban.
Zato ćemo u narednim tekstovima predstaviti i specifičnu demineralizujuću negu i šampone koji dubinski čiste sede i svetle vlasi.
Profili koje pratimo za grey blending inspo
Mayaan Zilberman je svakako jedna od svetskih trendseterki kada je u pitanju seda kosa u svim oblicima. Prelepa kanadsko-izraelska skulptorka danas je sinonim za umetnički pristup bombonijerstvu, na čelu brenda Sweet Saba. Naravno, kada nije na crvenim tepisima filmskih festivala kao što je nedavno otvoreni Kanski festival.
Syarnis salon
Topli karamel tonovi, zlatne i tamno pepeljaste boje (mushroom brown) can mogu dodati novu dimenziju boji kose i biti međuton između prirodne nijanse i sedih, tako da se one neće suviše isticati. Bazni tonovi za isticanje tamnije nijanse mogu biti nijanse mahagonija, espresso ili kesten. – L’Oreal official
Rosie Baylis Hair
Glavni cilj grey blending tehnike je da se ublaži stroga linija izrastka i da se stvori besprekorna boja koja čini nežnom liniju izmežu bojene kose i sedih koje izrastaju. – Rosie Baylis
Farah | Greyblending Specialist
Moj cilj je da moja ćerka i sve ostale žene ne moraju da menjaju sebe zbog drugih. Ako želimo da se menjamo zbog sebe – neka tako i bude. Voli ono što imaš dušo. Pokaži se! – Farah
Šta još znamo o grey blendingu?
U svetu se govori o dve dominantne struje unutar grey blending tehnike. To su grey blending gloss i semi-permanent grey blending. Obe ove tehnike se značajno razlikuju od klasične trajne boje za kosu.
Grey blending je visoko individualizovan tretman. Ne postoje dve žene koje sede na isti način. Sve imamo različite prirodne i različite sede, a posebno nam je različita količina sedih kao i odnos sede, prirodne i farbane kose. I svakog meseca se menja – za svaku od nas.
Nega posle grey blending procesa
Možda će odlasci u salon biti ređi ali grey blending zahteva negu i kod kuće. U većini slučajeva biće dovoljni šamponi za farbanu kosu koji obezbeđuju trajnost boji. Seda kosa ima različitu strukturu i različito se ponaša ali ono što znamo je da reaguje odlično i na sve vrste toniranih šampona.
– I nega je bitna, šamponi neće uvek biti ljubičasti ali će uvek biti šampon za farbanu kosu. Seda kosa je uvek suvlja nego što nam je prethodno bila pa traži i više hidratacije, zaključuje Milena Ban.
Za sve one koje kosu često izlažu termičkim tretmanima, biće potrebna posebna zaštita protiv toplote. Seda kosa je dodatno sklona sušenju i kidanju vlasi i pri svim tretmanima. Pojedine kuće imaju i celovitu negu za kosu sa sedim vlasima – od šamponiranja za dubinsko čišćenje i demineralizaciju, preko nege sa hidratacijom, leave-in proizvoda do zaštite od toplote pri sušenju.
Nega je svakako različita i za ravnu, talasastu i kovrdžavu kosu i razlike od redovne nege su minimalne. O tome je najbolje razgovarati sa stilistima i koristiti profesionalne preparate za negu.
Journal preporuka?
Na prvi pogled – Journal ekipa kaže veliko DA novom pravcu u nezi kose. Prevazišli smo negiranje protoka vremena koje nam donosi mudrost i iskustvo. Drago nam je da je nauka izumela više opcija za žene i da u 21. veku imamo mnogo više izbora.
I važnije – većina izbora je danas okrenuta prihvatanju promena koje doživljavamo, ali i prihvatanju sebe i sebi dragih osoba. U to ime – dobrodošle su sve tehnike koje nam osvajaju više slobode i uče nas da više volimo sebe i sve oko nas.
Photo: kevinmurphy, joico, kerotin, amazon
Instagram: @hairmoments.by.sandra @greyblending @rosiebaylishair @syarnis_salon @maayan.zilberman @iris.apfel @aaashleee @thathairmagic @hugo_stuff @unlimited_hair_joico