Inkluzivna lepota: Make-up brendovi prilagođeni osobama sa invaliditetima
Inkluzivna lepota: Make-up brendovi prilagođeni osobama sa invaliditetima

Inkluzivna lepota: Make-up brendovi
prilagođeni osobama sa invaliditetima

Govor o inkluzivnosti unutar industrije lepote poslednjih nekoliko godina važi za jedan od najvažnijih diskursa koji određuje pravac u kojem se ova industrija kreće. Ono što je nekad razgraničavalo prosečan brend šminke od onog dobrog, danas gotovo čini standard koji može u potpunosti presuditi jednom make-up brendu.

Kada je reč o inkluzivnosti, najčešće nam misli odmah krenu u pravcu kreiranja proizvoda za sve tipove i boje kože, ili odgovarajuće reprezentativnost u kozmetičkim kampanjama. Međutim, parcijalno shvatanje inkluzivnosti samo po sebi ne odgovara samom terminu, stoga zaboravljanje jednog velikog dela ovog pojma ni u jednom inkluzivnom svetu ne može biti dopušteno.

Donedavno, pristupačnost industrije lepote osobama sa različitim invaliditetima bila je prepuštena ili potpunoj slučanosti, ili nije postojala uopšte. Iako decenijama sa zakašnjenjem, nakon ekstenzivnih napora širenja svesti i pravilne edukacije, neke promene unutar industrije ipak jesu usledile. To, doduše, ne znači da unutar industrije lepote i dalje ne postoji mnogo praznog mesta kada su u pitanju inkluzivni brendovi koji će biti dostupni svima koji žele da kroče u svet šminke.

Ako ne razumete njegovu namenu, najverovatnije nije namenjeno vama

Pri odabiru kozmetičkog proizvoda koji želimo da kupimo, koje faktore uzimamo u obzir? Najčešće su to kvalitet samog proizvoda, cena ili nečija preporuka. Međutim, nešto drugačija situacija bila bi za osobe sa ograničenim motornim funkcijama ruku, problemima sa zglobovima, problemima sa slabovidošću ili ipak nekim drugim invaliditetom. Pojavom društvenih mreža poput Instagram-a i TikTok-a, nama nevidljivi problemi, a koji se tiču industrije lepote, postali su vidiljivi zahvaljujući onima koji su spremni da nas o njima edukuju.

Verovali mi to ili ne, nije sve namenjeno za svakog da razume. Štaviše, određene stvari ne moraju dužno biti jasne svima da bi služile onima kojima su zapravo potrebne. Nama možda samo nekonvencionalan izgled jednog kozmetičkog proizvoda za nekog drugog predstavlja ključan faktor koji mu omogućava njegovo korišćenje. Stoga, kako neznanje objašnjava, ali ne opravdava, u nastavku govorimo o make-up brendovima kojima inkluzivnost predstavlja jedan od glavnih postulata i analiziramo šta sve čini jedan make-up brend inkluzivnim.

Rare Beauty 

Osnivačica brenda, Selena Gomez, od same dijagnoze lupusom 2014. godine bila je izuzetno otvorena za javnost po pitanju njenog života sa ovom bolešću. Brend šminke Rare Beauty nastaje 2019. godine sa misijom da slavi individualnost i podstakne prihvatanje sopstvene jedinstvenosti. Međutim, kako lupus neretko dolazi sa problemima kao što su bolovi u zglobovima i mišićima, o kojima je Selena javno govorila u više različitih navrata, ambalaža Rare Beauty proizvoda bila je osmišljena posebno imajući u vidu baš ove probleme.

Iako sami proizvodi nisu na taj način plasirani na tržište, oni koji se suočavaju sa sličnim problemima kao i osnivačica brenda prepoznali su njene i više nego očigledne napore da proizvodi budu inkluzivni za sve. Četvrtaste bočice koje se neće otkotrljati ili loptice na čepovima za lakše držanje i otvaranje, samo su neki od primera koji pokazuju na koji način male, ali dobro promišljene izmene poput ovih čine šminku dostupnijom svakome ko želi da joj pristupi.

rare beauty Soft Pinch Liquid Blush
rare beauty Stay Vulnerable Glossy Lip Balm
rare beauty Stay Vulnerable Glossy Lip Balm

Guide Beauty 

Guide beauty je make-up brend osmišljen od strane šminkerke Terri Bryant, koja nakon saznanja o sopstvenoj dijagnozi Parkinsonove bolesti strahuje za svoju karijeru make up artista. Motivisana da reši sopstvene probleme,ali i pomogne svima koji su u sličnoj situaciji, 2020. godine Terri pokreće sopstveni make-up brend i dizajnira kozmetičke proizvode dostupne za upotrebu osobama sa različitim invaliditetima.

Postoje četiri dostupna kozmetička proizvoda u Guide Beauty liniji kao što su maskara, gel za obrve, ajlajner i senka za oči, a pored toga i posebno dizajnirani alati i četkice za šminku. Četkice dolaze sa posebnim aplikatorom namenjenim za lakše držanje i rukovanje, dok njihov čuveni alat za nanošenje ajlajnera predstavlja rešenje i za najambiciozniji cat eye izgled svakog spremnog da ga isproba.

Guide Beauty Guide Eyeliner Duo
guide beauty Lash Wrap
guide beauty Easy On The Eyes Brush set

Kohl Kreatives

Kohl Kreatives je inkluzivni brend lepote specijalizovan za alate za šminkanje za osobe sa oštećenim motoričkim veštinama. Osnovan 2017. godine od strane Trishne Daswaney, ovaj make-up brend nastao je sa ciljem da svako sa invaliditetom ima neophodne veštine i alate da uradi sopstvenu šminku. Njihova prepoznatljiva Flex kolekcija sastoji se od pet samostojećih četkica za šminku sa ručkama koje se lako drže i potpuno savitljivim glavama koje omogućavaju veću preciznost i udobnost prilikom nanošenja šminke. Pred toga, ovaj brend nudi niz drugih proizvoda koji nastoje da učine lepotu inkluzivnijom, poput šablona za iscrtavanje ajlajnera ili drugih zanimljivih oblika.

Olive & June

Prvobitno samo brend lakova za nokte i proizvoda za negu noktiju sa ciljem da pruži ljudima manikir na nivou salona kod kuće, Olive & June daje odgovor na nerešeni problem koji dolazi sa lakiranjem noktiju. Iako originalno rešenje za sve one koji nalaze problem u lakiranju noktiju nedominatnom rukom, O&J je takođe ponudio rešenje za sve one kojima držanje male četkice u rukama predstavlja ograničavajući faktor. Mali alat u vidu drške za flašicu laka, nazvan The Poppy, nastoji da učini lakiranje noktiju lakšim, jednostavnijim i praktićnijim.

olive and june THE POPPY
olive and june THE POPPY

Koji su ostali dobri primeri?

Pored brendova koji posebno dizajniraju svoje proizvode sa inkluzivnošću u vidu, postoje nenamerni primeri inkluzivne lepote koje možemo pronaći kod različitih make-up brendova, bilo u pitanju high end ili high street imena. Iako nenamerni, važno je prepoznati i podržati brendove koji spadaju u ovu kategoriju, s obzirom da jedino naša (ne)kupovina može poručiti šta je to što tržište želi, ili preciznije, šta mu je potrebno.

Pakovanja koja su jednostavna za otvaranje u vidu kartonskih ambalaža sa magnetom predstavljaju veliku prednost za one sa različitim ograničenjima u šakama i zglobovima. Nepravilni oblici takođe su jedan od najboljih načina da se proizvodi prilagode šaci kao i da omoguće jednostavnije držanje i korišćenje.

Osim samog pakovanja, opis pojedinačnih proizvoda na sajtu učiniće online kupovinu znatno jednostavnijom, ili pak samo mogućom, onome kome je to neophodno. Neretko nijanse proizvoda isključivo nose opisne nazive koje najčešće ništa ne otkrivaju o samoj boji, čineći kupovinu šminke za osobe sa ograničenjima koji se odnose na vid ili prepoznavanje boja gotovo nemogućom.

Postoji još bezbroj jednostavnih načina na koji brend može postati inkluzivniji za osobe sa različitim invaliditetima, a najbolji način da ih svi postanemo svesni, jeste da slušamo one koji imaju želju da nas nauče.

@natashac44

I am BEGGING brands to make their products colorblind accessible 😭 #greenscreen #blackfriday #shopping #sephora #makeup #beauty #colorblind #accessibility #fyp #disability #disabled #access @NARS Cosmetics @sephora

♬ original sound - Natasha Caudill
@crueltyfreegracefully

What the beauty industry needs to do next— more handicap + disability friendly packaging (Part 1) As someone with systemic lupus and arthritis, here is my personal opinion and experience with different packaging. I’m sure there are many different considerations and issues throughout different conditions that I haven’t even considered. @Rare Beauty jump started the mission, but this needs to be an industry standard consideration during the design phase. #rarebeauty #accessiblebeauty #makeuppackaging #skincarepackagingdesign #systemiclupuserythematosus #rheumatoidarthritis #invisibledisabilityawareness #selenagomez

♬ LoFi(860862) - skollbeats
@crueltyfreegracefully

Pt 2/3 on awareness for more disability friendly packaging in the beauty industry. Here are some products I love and some I struggle with (still love the formula, just not the packaging) For context, I suffer from Systemic Lupus (SLE) and Rheumatoid Arthritis (RA). These are the same conditions as Selena Gomez and what inspired her to make more disabled friendly packaging, but considering the disabled community needs to be the norm, not the niche. As always, all the products I mention and recommend are cruelty-free and vegan. All brands in this video are Leaping Bunny Certified. #disabilitytiktok #mymindandmeselenagomez #systemiclupuserythematosus #rheumatoidarthritis #accessibledesign #makeuppackaging #skincarepackagingdesign #invisibledisabilityawareness

♬ Lo-fi hip hop - NAO-K
@crueltyfreegracefully

Pt 3/3 on awareness for more disability inclusive packaging in the beauty industry. For context, I suffer from Systemic Lupus (SLE) and Rheumatoid Arthritis (RA). These are the same conditions as Selena Gomez and what inspired her to make more disabled friendly packaging, but considering the disabled community needs to be the norm, not the niche. As always, all the products I mention and recommend are cruelty-free and vegan. #disabilitytiktok #mymindandmeselenagomez #systemiclupuserythematosus #rheumatoidarthritis #accessibledesign #makeuppackaging #skincarepackagingdesign #invisibledisabilityawareness #inclusivedesign #beautyinclusion

♬ Pieces (Solo Piano Version) - Danilo Stankovic

Foto: Rare Beauty, Guide Beauty, Olive and June, Kohl Kreatives, Instagram (@rarebeauty)

Učitati još
Zatvori