Veliki broj žena (preko 70%) pere i neguje svoju kosu kod kuće. Manji broj koristi preparate po preporuci frizera, a većina kupuje šampone po ličnim preferencijama i preporukama bliskih ljudi ili, danas, influenserki.
Odabrati pravi šampon i preparate za negu je zaista možda i najbitnija stvar, ali o tome ćemo nekom drugom prilikom, uz odgovore stručnih lica. Danas smo tu da razbijemo mitove o nezi kose i da vas naučimo kako se ona pravilno pere i održava.
Istine i zablude o pravilnom pranju kose
Iako smo sigurni da svi mislimo da pravilno peremo kosu (guilty as charged), neke stvari prosto radimo mehanički, a nisu tehnički ispravne. Ako se pitate zašto vam je kosa toliko sjajna kada izađete iz salona, nije samo do feniranja. Ima tu mnogo i do pravilnog pranja (i ispiranja) kose. Danas vas vodimo kroz par koraka kako da pravilno perete kosu u kućnim uslovima.
#1 Dobro pokvasite kosu
Znamo, žurite ujutru na posao ili ste umorni pre spavanja a kosu morate oprati. Step 1 – morate je dobro nakvasiti. Minimum 2 minuta tuš držite iznad glave, dok svaki segment kose ne bude potpuno vlažan i spreman za šamponiranje, jer ako kosa ostane suva u nekim delovima neće dobro primiti šampon.
#2 Šampon nanosite samo na skalp
Prvo i osnovno, ne preterujte sa količinom šampona, jer više produkta ne znači da će vam kosa biti čistija, naprotiv, imaćete problem da ga isperete. Kao i umivalicu, proizvod pomešajte sa malo vode dok vam je još na dlanu da se stvori pena, pa ga tek onda nanosite.
Šampon nanosimo samo na skalp glave i izbegavano kružne pokrete koji mogu dodatno da nam umrse kosu. Odaberite pravac u kojem želite da nanosite produkt i idite samo u tom smeru (kao što kremu za predeo oko očiju nanosite iz unutrašnjeg ugla ka spoljašnjem, a ne cirkularno). Optimalno je da šampon nanesete dva puta tokom pranja.
Pro tip: Nemojte grubo masirati skalp, ukoliko imate duge nokte probajte to da radite vrhovima prstiju. Ukoliko vaš frizer to radi grublje, zamolite ga da prestane jer skalp glave ume da bude veoma osetljiv i može vam napraviti problem.
#3 Ispiranje
Zapravo najzahtevniji deo, iako deluje kao najbezazleniji. Dok ispirate kosu, povlačite segmente kako bi voda doprla u sve delove gde ste naneli šampon. Nije dovoljno da samo stojite ispod tuša ili mlaza vode, morate rukama povlačiti sve delove dok ispirate šampon. Ukoliko ostane višak proizvoda na glavi, taložiće se na tom mestu i kosa će vam delovati masno iako je čista. Sa druge strane, kondicioner ili maska neće dopreti do unutrašnjosti dlake, jer vam je prethodno ostao višak proizvoda koji će blokirati benefite ostalih proizvoda za negu.
#4 Kondicioner ili pakovanje za negu kose
Bilo da koristite balzam za kosu ili pakovanje, ovaj proizvod, za razliku od šampona, nanosite na celu dužinu i izbegavate skalp. Idealno bi bilo da ove proizvode držite minumum 5-7 minuta (iako na većini pakovanja piše da je dovoljno 3). Ispiranje je dvostruko bitno kod ovih prozivoda, jer ne samo da će vam kosa delovati beživotno i slepljeno ukoliko ostane višak proizvoda, nego će se i taj ostatak gomilati i praviti problem već kod sledećeg pranja. Dakle, strpljivo i detaljno.
Znamo da svi živimo sumanuto ubrzani lifestyle, ali ako perete kosu 2-3 puta nedeljno, posvetite joj pažnju. Ubrzano pranje, loše ispiranje i tona nepravilno nanesenih proizvoda praviće zdravlju vaše kose probleme na duže staze. Ukoliko imate dobre frizere, zamolite ih pri sledećoj poseti da vam pokažu ove korake, kako biste bili sigurni da ih radite pravilno.
Foto: Instagram; Pexels