Izdvojili smo sedam osnovnih tipova maski za lice – i favorite iz svake kategorije
Izdvojili smo sedam osnovnih tipova maski za lice – i favorite iz svake kategorije

Izdvojili smo sedam osnovnih tipova maski za lice – i favorite iz svake kategorije

Zamislite sledeći scenario: Nakon napornog dana na poslu, vraćate se u sopstveni stan. Slojeve odeće zamenjujete najudobnijom pidžamom, a kao dodatak kada je u pitanju vaša cozy rutina posežete za bademantilom i mekanim papučama. Potom odlazite u kupatilo kako biste odradili skincare rutinu koja je prilagođena večernjim satima, a u sklopu jednog od koraka posežete za maskom za lice o kojoj ste maštali tokom celog dana. Upravo tih 15 minuta dok vam je ona na licu možete u potpunosti da se opustite, te da pripremite večeru ili odlučite koji film ćete gledati. Dakle, maske za lice su ključan korak kada je u pitanju me time, odnosno vreme koje biramo da posvetimo samo sebi. Međutim, da li ste znali da postoji barem sedam tipova maski za lice?

Maske za lice | 101

Analiziranje različitih maski za lice koje se nalaze na policama vaše omiljene prodavnice u kojoj se snabdevate beauty proizodima možda će vas ostaviti u nedoumici. Razlog za to je jednostavan. Naime, usled šarolikog izbora, teško je odlučiti se samo za jednu. Stoga na kasu uvek dolazimo sa [ bar jednom ] sheet maskom, maskom za predeo ispod očiju i maskom za lice na bazi gline. Ipak, činjenica je da – nakon što ste se upoznali sa potrebama svoje kože – jedan tip maske može da bude sasvim dovoljan.

Glavna funkcija svake maske za lice jeste da hidrira, očisti i nahrani kožu. Sa obzirom na to da rezultati možda neće biti vidljivi nakon prve upotrebe, predlaže se da se maske koriste nekoliko puta nedeljno. Pored toga, postoje određene maske koje su prilagođene svakom tipu kože. Ipak, neke druge nisu. Stoga smo, kako bismo vam olakšali odabir, izdvojili ključne tipove maski za lice, ali i naše favorite iz svake kategorije.

no. 1 | Hidrantna maska

Hidrantne maske za lice mogu da se pronađu i u formi maramice. Ipak, ovaj put, prednost dajemo maskama koje se nanose direktno na lice. One su prilagođene svakom tipu kože, a kao njihova glavna prednost ističe se dugotrajna hidratacija. Štaviše, one neretko mogu da imaju i cooling efekat. Samim tim, ovakve maske koži vraćaju mekoću, a predlaže se da se koriste dva puta nedeljno. Pored toga, neophodno je naglasiti da se maske uvek nanose na očišćenu kožu lica. Kada je u pitanju hidrantna maska, nanesite je u debljem sloju na lice. Naravno, ne zaboravite da u tom procesu hidrirate i vrat.

no. 2 | Maska na bazi gline

Maske za lice na bazi gline spadaju u kategoriju onih kojima bi definitivno trebalo da pružite šansu. Glina je mnogima omiljeni sastojak u maskama. To nije začuđujuće kada se u obzir uzmu njena lekovita i antibakterijska svojstva. Glina ne samo da čisti kožu, već nakon duže upotrebe može da smanji vidljivost pora. Kada je u pitanju nanošenje ovakve maske, potrebno je da na očišćeno lice naneste tanak sloj maske, te da je nakon deset minuta uklonite. Sa obzirom na to da ona ne bi trebalo da se osuši, dovoljno je da je na licu držite i pet minuta. Takođe, ovakve maske idealne su za one sa kombinovanom, osetljivom i masnom kožom.

no. 3 | Sheet maska

Sheet maske, odnosno one koje po izgledu podsećaju na maramicu ili papir, verovatno su najpopularniji tip ovog proizvoda koji se koristi za negu svih tipova kože. Za razliku od maske koja se nanosi direktno na lice, papirna maska se prianja na kožu lica sa obzirom na to da na njoj uglavnom postoje otvori za oči i usta. Upravo zbog toga, mnogi smatraju da njeni esencijalni sastojci mogu da imaju bolji i delotvorniji efekat. Optimalno vreme tokom kog se sheet maska drži na licu iznosi maksimalno 20 minuta, a sve više od toga može da ima kontraefekat. Štaviše, pojedini smatraju da je bolje da se ona skine dok još nije u potpunosti suva.

no. 4 | Enzimska maska

Enzimska maska za lice je, kao što njen naziv kaže, obogaćena različitim enzimima i voćnim kiselinama. Voćni enzimi – odnosno proteini – koji se najčešće koriste za proizvodnju ovih maski potiču iz ananasa, papaje i nara. Ovakve maske mogu da koriste svi – nezavisno od tipa kože. Pored toga, njihove glavne prednosti su to što pružaju ujednačen ten, ali i blagi piling. Takođe, enzimske maske se neretko koriste kao premaska, odnosno korak koji prethodi drugoj maski. Stoga njih ne bi trebalo držati na licu duže od nekoliko minuta, a pojedini smatraju da je dovoljan čak i minut. Nakon toga, masku je potrebno temeljno isprati.

no. 5 | Maska na bazi aktivnog uglja

Kada je u pitanju maska za lice koja je na bazi aktivnog uglja, ona je karakteristična po crnoj boji. Aktivni ugalj predstavlja sastojak koji upija nečistoće sa lica, te uklanja višak sebuma. Dakle, on je efikasan i kada je u pitanju uklanjanje mitisera. Stoga maske čiji je aktivni ugalj glavni sastojak neretko imaju etiketu de-clogging ili deep cleansing. Ipak, ove maske – čija je osnovna uloga i detoksikacija kože – preporučuju se pre svega za osobe sa masnom ili kombinovanom kožom.

no. 6 | Piling maska

Piling koristimo na telu, usnama, ali isto tako i na koži lica. Ipak, postoje i oni dva u jedan proizvodi koji kombinuju masku i piling. Maske za lice koje su u formi pilinga čine isto što i sam piling, te je prilikom njihove upotrebe potrebno da pažljivo pročitate uputstvo. Na njemu je naglašeno koliko dugo bi masku trebalo da držite na licu, a adekvatna i pravilna upotreba dovešće do najboljih rezultata. Međutim, piling maske ne preporučuju se onima koji imaju osetljivu kožu, sa obzirom na to da mogu da budu grublje u odnosu na druge tipove ovih proizvoda.

no. 7 | Maska na bazi gela

Maske za lice na bazi gela neretko na sebi imaju etiketu sleeping maske. Za obzirom na to da je njihova tekstura lagana i hidrantna, one mogu da se koriste kao maska za lice – ali i kao običan gel. Stoga se preporučuje da se nanose na lice u večernjim satima, a pojedini tvrde da najbolji efekat imaju kada sa njima prespavate. Sa obzirom na to da pružaju cooling i soothing efekat, pogodne su za sve tipove kože. Štaviše, rezultat nakon njihovog korišćenja biće još bolji ukoliko se odlučite da ih odložite u frižideru.

Učitati još
Zatvori