Prevencija bora pomoću flastera koje možemo pronaći u apoteci – beauty mit ili istina?
Prevencija bora pomoću flastera koje možemo pronaći u apoteci – beauty mit ili istina?

Prevencija bora pomoću flastera koje možemo pronaći u apoteci – beauty mit ili istina?

Današnji beauty svet preplavljen je trendovima koji dolaze i odlaze brzinom svetlosti. Između krema za zaštitu kožne barijere, hlađenja kozmetike u frižideru i četki visokih frekvencija koje obećavaju gušću i zdraviju kosu, svake godine dobijamo niz novih trikova koji navodno čuvaju vitalnost kože i kose. Jedan od najnovijih, koji se sve češće pojavljuje na TikToku i Instagramu, jesu silikonski flasteri koji obećavaju da zategnu lice i smanje pojavu bora, bez potrebe za botoksom ili drugim invazivnim metodama. Prevencija bora je oduvek bila jedna od glavnih beauty tema. Mnoge influenserke tvrde da ovakvi flasteri mogu pomoći u borbi protiv finih linija na licu, ali se postavlja pitanje: koliko su zaista delotvorni i šta možemo očekivati na duže staze?

Prevencija bora uz flastere protiv ožiljaka – mit ili istina?

Ovi flasteri, koje možemo pronaći u mnogim lokalnim apotekama, dizajnirani su tako da se prislone na kožu i ostave nekoliko sati, uglavnom preko noći. Oni funkcionišu po  jednostavnom principu. Prave barijeru koja zadržava vlagu u koži, sprečavajući da se isušuje tokom spavanja. Tako se, barem privremeno, koža nahrani vlagom. Deluje zategnutije i svežije ujutro kada se flasteri skinu.

Taj efekat hidratacije jeste stvaran, a kada je koža dodatno hidrirana, sitne linije se manje primećuju i ten izgleda zaglađenije. No, koliko traje ovaj efekat? Uglavnom, rezultat je kratkotrajan i traje samo dok je koža hidrirana. To znači da će se linije i bore opet pojaviti kada se koža vrati u svoje normalno stanje tokom dana. Za razliku od botoksa, koji deluje tako što blokira nervne signale i relaksira mišiće lica, silikonski flasteri samo izglađuju površinu kože. I to bez dugoročnog efekta na bore koje nastaju zbog gubitka kolagena i elastina.

Da li se bore uopšte mogu zalečiti?

U beauty zajednici se često diskutuje o upotrebi silikona u kozmetici, naročito jer je ovaj materijal već dugo poznat po tome što pomaže kod zaceljivanja ožiljaka. Lekari često preporučuju silikonske flastere za tretiranje novih ožiljaka jer omogućavaju koži da zadrži vlagu i stvori povoljne uslove za regeneraciju. Međutim, kada je reč o borama, situacija je znatno složenija. Bore se ne mogu zalečiti samo vlagom. Potrebno je nešto što može ući dublje u slojeve kože ili stimulisati stvaranje kolagena. To silikon, sam po sebi, ne čini.

Postavlja se, takođe, pitanje isplativosti i praktičnosti. Da li je zaista vredno uložiti u flastere koji uglavnom donose privremene efekte i zahtevaju doslednu, noćnu primenu? Mnogi dermatolozi savetuju da ih korisnici gledaju kao dodatak rutini, a ne kao primarno sredstvo za borbu protiv starenja kože. Ako ih koristimo, može biti korisno kombinovati ih sa dobrim serumima za hidrataciju i kremama koje sadrže aktivne sastojke poput retinola ili peptida. Oni su poznati po dugoročnijem efektu u smanjenju bora.

U suštini, silikonski flasteri mogu biti zgodan trik za specijalne prilike kada želite da koža izgleda odmornije i glađe. Ipak, za stvarne rezultate protiv starenja, stručnjaci su skloni mišljenju da je potrebno koristiti proizvode sa aktivnim sastojcima. Ili, ukoliko želite brži efekat, treba razmisliti o tretmanima koji dokazano utiču na strukturu kože. Kao i sa mnogim beauty trendovima, dobro je postaviti realna očekivanja i, pre svega, shvatiti da lepa koža zahteva više od jednog proizvoda – u pitanju je celokupna rutina i način života.

Foto: Instagram: @ariellelorre, @ashtonwood

Učitati još
Zatvori