Kada je u pitanju skin care rutina u stanju smo da istražimo svaki mogući sastojak koji je izlistan na etiketi (bez obzira na ocene iz hemije koje smo imali u školi). Ipak, tržište je toliko zasićeno proizvodima da je odavno postalo preplavljujuće razmišljati o aktivnim sastojcima i njihovim kombinacijama. AHA/BHA kiseline, kolagen, vitamin C, antioksidansi, hijaluron i ostali naučni termini su stalno predmet naših Google pretraga. Sada imamo još jedan upit: koja je razlika između retinola i peptida?
First things first: Šta je retinol, a šta su peptidi?
Za retinol ste sigurno čuli, s obzirom na to da je ovo glavna buzz reč u nezi kože. Ono što mnogi proizvodi sa retinolom obećavaju jeste redukcija bora, pomoć u borbi sa aknama i smanjenje pora. A šta je retinol zapravo i koji su principi delovanja? Retinol i retinoidi su derivati vitamina A. Upotreba retinola u dermatologiji nije nova stvar, već se često naziva i zlatnim standardom. Način na koji on funkcioniše jeste tako što ubrzava smenu ćelija u koži i promoviše rast novih ćelija. Međutim, ovaj aktivni sastojak može biti prilično jak. Zato je njegovo uvođenje u rutinu postepeno zbog mogućnosti iritacije, crvenila i ljuštenja kože.
A šta su onda peptidi? Write it down girl: „ Peptidi su kratki lanci amino kiselina koji predstavljaju blokove za izgradnju različitih proteina”. Sada kada smo završili sa kratkom lekcijom iz hemije, hajde da to prevedemo na skin care jezik. Kada se radi o koži, proteini su ključni za izgradnju kolagena i elastina. Dok kolagen daje čvrstinu koži, elastin je čini…elastičnom. Produkcija kolagena se smanjuje krajem 20-ih i početkom 30-ih i tada prvi znaci starenja sazrevanja postaju vidljivi. Peptidi mogu pomoći sa ovim simptomima. Osim što boost-uju elastin i kolagen, imaju i antiinflamatorno i antioksidatno dejstvo.
Razlika između retinola i peptida
Čini se da i retinol i peptidi imaju slične efekte za kožu i ten. Glavna razlika leži u tome koliko je svakoj supstanci potrebno vremena da izazove prve efekte. Dok se retinol tradicionalno koristi u dermatologiji kao dugoročno rešenje, peptide bi smo mogli da stavimo u quick fix kategoriju. Iako ovo zvuči kao poziv da izbacimo retinol iz nege, hajde da zaronimo malo dublje.
Dakle retinol (i retinoidi) su odlični eksfolijanti. Oni su jaki sastojci koji dobro deluju na već vidljive bore. Međutim, kod njihove upotrebe treba biti oprezan i postepeno povećavati koncentraciju u rutini. Takođe, oprez se savetuje i kada pokušavamo da ga kombinujemo sa drugim aktivnim sastojcima.
Peptidi će doneti brže beauty efekte i mogu biti svakodnevno rešenje. Dobri su za one koji tek istražuju anti-aging rutine i imaju osetljivu kožu. Loša strana je da je potrebno dublje istraživanje kako bi se našli baš oni proizvodi koji sadrže odgovarajuću kategoriju za vašu kožu.
Bottom line: Koji sastojak je bolji?
Kada biramo ove proizvode važno je da uzmemo u obzir i stil života koji osoba vodi. Ukoliko imate osetljivu kožu, a niste osoba koja je religiozna sa SPF-om onda su peptidi verovatno bolja opcija za vas. Ukoliko već imate vidljive znake starenja, retinol je moćan saborac u borbi protiv njih. Ali to podrazumeva i više opreza. Potrebno je vreme da se retinol postepeno uvede u rutinu zbog njegove već dobro poznate iritacije.
U svakom slučaju, nije neophodno da koristitite nijedan od ova dva proizvoda dok ne dođete u kasne dvadesete godine jer vaša koža i tada proizvodi dovoljno kolagena i elastina. I dok je retinol klinički istraživan, tek treba da vidimo dugotrajno dejstvo peptida na kožu. Ali za sada deluje kao da nijedan od ova dva sastojka ne ide nigde i da će proizvodi koji ih sadrže biti još dugo u centru pažnje.
Journal finds
Foto: Metropoliten / Kiehl’s / Sephora / Instagram: / @hannaschonberg / @martineakersveen / @josefinevogt / @christinanadin /