Kad je vreme da uvedemo retinol i druge kiseline za lice – a u vidu pripreme kože za jesenje dane
Kada govorimo o nezi i postizanju glowy i zdravog izgleda (i stanja) kože, retinol i druge kiseline za lice često su tema razgovora. U letnjim danima, uglavnom izbegavamo jače kiseline i tretmane za lice – naša rutina tada je pojednostavljena, a fokus je na zaštiti od sunca i korišćenju krema i stikova sa SPF faktorom. Ipak, sa jesenjim danima, dolazi i refresh naše rutine. Tada krećemo da razmišljamo o tretmanima i proizvodima koje bismo mogli da uvrstimo u našu rutinu, a retinol i kiseline za lice glavna su tema. Da li – i na koji način – one zaista deluju? Kada, kako i koliko često ih koristiti? U nastavku teksta, saznajte odgovore na ova pitanja – i otkrijte proizvode koje preporučujemo.
Retinol i kiseline za lice
Retinol i retinoidi su derivati vitamina A. Upravo ovaj vitamin ključan je za regeneraciju ćelija, a nalazi se u namirnicama životinjskog i biljnog porekla. Naravno, primenjuje se i u kozmetici. Postoje tri oblika retinola. To su prekursori retinola, čisti retinol i kiselina vitamina A. U kozmetici se najmanje koristi čist retinol. Odnosno, koristi se u malim koncentracijama – upravo zbog svoje jačine. Što se kiselina vitamina A, one se uglavnom kupuju isključivo u apoteci, uz recept.
Retinol i kiseline za lice koriste se u mnoge svrhe. Zbog stimulacije proizvodnje kolagena i obnavljanja ćelija kože, one su posebno hvaljene. Mnogi smatraju da im lice izgleda zategnuto, a ten ujednačeno, tek kada uvrste retinol u rutinu nege. Ipak, ni sa njim ne treba početi previše rano. Negde u srednjim dvadesetim (i za one sa manje problematičnom kožom, bliže tridesetoj godini) je idealno vreme za početi. Kada krenete da retinol i kiseline za lice tog tipa uvodite u svoju beauty rutinu, ključno je da taj proces posmatrate kao maraton, a ne trku. Uglavnom se preporučuju male količine. I to, maksimalno jednom nedeljno, kada ste na samom početku. Nakon otprilike mesec dana, možete početi da ove kiseline koristite češće. Ipak, koliko god dugo da ih koristite, nema potrebe da budu deo vaše skincare rutine više od tri puta nedeljno.
Blagodeti su brojne kada su kiseline za lice i retinol u pitanju. One redukuju bore i deluju preventivno za iste. Takođe, uklanjaju nečistoće i smanjuju pore. Stimulacija kolagena koja se dešava kada iste koristimo znači da će se ćelije kože ponovo pokrenuti. Rezultat toga jeste blistavo i jedro lice. Zbog toga što smanjuju proizvodnju sebuma i pore, retinol i druge kiseline sprečavaju i pojavu bubuljica i akni.
Naši favoriti
Mnogo je retinola i kiselina za lice na beauty tržištu. Ipak, nisu svi podjednako efikasni. Naši favoriti su sledeći. Prvi na listi je La Roche Posay retinol serum. Ovaj serum nije agresivan, ali je efektan. Zahvaljujući njemu, koža je jedra, a ten blistav i ujednačen. Koristite ga uveče, nanosivši tri do četiri kapljice na čisto lice, vrat i dekolte. Ujutro, obavezno koristite UV zaštitu.
Sledeći na listi naših favorita jeste Revox Retinol in Squalane serum za lice. On retinol ima u ulju skvalana. Skvalan predstavlja visoko pročišćeni botanički lipid molekularne strukture, slične lipidima u koži. Koristi se kako bi se zaštitila barijera kože i sprečio gubitak vlage. Revox serum volimo jer zaista efektno hidrira i omekšava kožu. Nakon korišćenja istog, koža izgleda glatko. Za razliku od seruma La Roche Posay, koji možete koristiti i ujutro, Revox serum je namenjen isključivo za noćnu rutinu.
Još favorita
The Ordinary je mnogima omiljeni brend za negu kože. Samo ime brenda govori da je u pitanju formula proizvoda koja je veoma pojednostavljena. Upravo zato je i efektna. Dodatni plus jeste taj da, za razliku od nekih drugih brendova, The Ordinary predstavlja prilično pristupačnu opciju. Dva je njihova proizvoda koja izdvajamo u ovom tekstu. To su The Ordinary Salicylic Acid 2% Anhydrous Solution i The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution.
The Ordinary Salicylic Acid 2% Anhydrous Solution sadrži salicilnu kiselinu. Ona je beta-hidroksi kiselina koja prodire dublje u pore gde otapa masnoću. Tako sprečava nastajanje akni i mitesera. Redovnom upotrebom, doprinosi vidljivo čistijoj koži. Ovaj serum preporučili bismo kada ste već malo dublje u rutini korišćenja retinola i kiselina za lice. On je prilično jak. Zbog toga, izbegavajte ga ako imate posebno osetljivu ili iritiranu kožu. Suvišno je reći – SPF je obavezan nakon upotrebe ovog proizvoda.
The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution možda je i najpoznatiji retinolski proizvod na beauty tržištu. On sadrži 30% alfa-hidroksi kiselina (AHA), 2% beta-hidroksi kiselinu (BHA). Takođe i hijaluronsku kiselinu, vitamin B5, crnu šargarepu i biljku pepperberry. AHA kiseline vrše eksfolijaciju površinskog sloja kože. BHA kiseline deluju i na površini. Deluju i i dublje, te čiste masnoću u porama. Kombinovana 32% AHA/BHA formula nudi dubinski piling koji pomaže kod kože sa nepravilnostima i ujedno je čini blistavijom. Redovnom upotrebom, poboljšava se tekstura kože i smanjuje vidljivost finih linija. Biljka pepperberry sprečava iritacije – što je bitno, jer upotreba kiselina nosi rizike. Hijaluronska kiselina umiruje, a vitamin B5 zaceljuje. Na kraju, crna šargarepa služi kao antioksidans.
Retinol i kiseline za lice mogu mnogo toga – ali nisu svemoguće, naravno. Potrebno je kožu negovati i drugim proizvodima, ali i negovati je iznutra. Retinol i kiseline za lice najbolje funkcionišu uz generalno kvalitetnu rutinu nege. Koristite ih pažljivo i po pravilima – i bićete zadovoljni rezultatima.
Journal finds
Foto: Lilly / DM / Metropoliten / Instagram (@bellathomas / @byemmaleah / @emilietommerberg)