Ulje za kosu koje koristite nema efekta? Evo kako poroznost dlake diktira odabir adekvatnog proizvoda
Ulje za kosu koje koristite nema efekta? Evo kako poroznost dlake diktira odabir adekvatnog proizvoda

Ulje za kosu koje koristite nema efekta? Evo kako poroznost dlake diktira odabir adekvatnog proizvoda

Sigurno ste se barem jednom našli u sledećoj situaciji: Kupili ste ulje za kosu koje su svi hvalili. Ipak, nakon nekoliko korišćenja, shvatili ste da proizvod ne pokazuje željeno dejstvo, odnosno efekat kom ste se nadali. Međutim, kako ne biste doneli pogrešan zaključak, nastavili ste da koristite ulje još neko vreme. Dani / nedelje / meseci su prolazili, a činilo se da posledica upotrebe konkretnog ulja za kosu definitivno nije sjajna ili svilenkasta kosa. Upravo tada na scenu stupa tematika o kojoj se retko govori – u pitanju je poroznost dlake. Štaviše, odabir adekvatnog ulja za kosu i poroznost dlake su u neraskidivoj vezi. Kada proučite njihovu uslovljenost, shvatićete šta je prouzrokovalo situaciju u kojoj ste se prvobitno našli.

Ulja za kosu i poroznost dlake su direktno povezani

Poroznost dlake odnosi se na njenu sposobnost da upije, odnosno zadrži ili održi vlažnost. Samim tim, dlaka – odnosno kosa – može da ima različite stepene poroznosti. Najjednostavnija podela je ona koja se odnosi na nisku, srednju i visoku poroznost. Pod prvom kategorijom podrazumeva se nešto tanja kosa koju odlikuje manji volumen, te kosa koja se ne lomi lako. Kada je u pitanju kosa koju odlikuje srednja poroznost, ona je karakteristična po činjenici da njen izgled zavisi od različitih faktora među kojima se izdvaja vlažnost vazduha. Takođe, bitno je naglasiti da najveći broj ljudi ima kosu srednje poroznosti. Naposletku, visoka poroznost povezana je sa osetljivom kosom koja je sklona lomljenju. Ipak, za razliku od prva dva tipa, dlaka koju odlikuje visoka poroznost će duže zadržati prethodno napravljenu frizuru.

Kako odrediti poroznost kose?

Poroznost kose možete da odredite sami – i to u kućnim uslovima. Sve što je potrebno jeste da napunite visoku staklenu čašu vodom. Nakon toga, ubacite dlaku svoje kose u čašu. Ukoliko dlaka ostane na površini, vaša kosa spada u kategoriju niske poroznosti. Međutim, ako krene da tone i zaustavi se na sredini čaše, nju karakteriše srednja poroznost. Ipak, ukoliko dlaka potone na dno čaše, ona je odlikovana visokom poroznošću. 

U prevodu, dlaka koju odlikuje visoka poroznost lako upija i otpušta vlagu. Sa druge strane, njena suprotnost je niska poroznost. Drugim rečima, kosa koju odlikuje niska poroznost upija vlagu, ali je ne otpušta tako lako ili brzo. Na sredini se nalazi kosa srednje poroznosti – tip koji, kao što smo već rekli, ima najveći broj ljudi.

Koje je najbolje ulje za vašu kosu?

Dakle, zaključak je očigledan. Sa obzirom na to da svačija kosa može da ima različite karakteristike i sposobnosti, ona zahteva korišćenje ulja koja su prilagođena njenim glavnim obeležjima. Kada je u pitanju niska poroznost, preporučuje se upotreba arganovog, jojoba ili avokado ulja. Ipak, kosa koju odlikuje srednja poroznost najbolje reaguje na ulje od semena grožđa ili ulje šipka. Naposletku, kosa visoke poroznosti zahteva upotrebu ulja kao što su ricinusovo, kokosovo ili maslinovo ulje. O delotvornosti ove jednostavne i efikasne metode možete se uveriti vrlo lako – i to već danas.

Foto: Instagram (@rosafrankis)

Učitati još
Zatvori