Journal otkriva: Istine i zablude o ženskom telu, slabost karličnog dna, dijastaza, prolaps i sve drugo o čemu nemamo gde da saznamo
Journal otkriva: Istine i zablude o ženskom telu, slabost karličnog dna, dijastaza, prolaps i sve drugo o čemu nemamo gde da saznamo

Journal otkriva: Istine i zablude o ženskom telu, slabost karličnog dna, dijastaza, prolaps i sve drugo o čemu nemamo gde da saznamo

Žensko telo nastavlja da bude enigma i u 2025. godini. U pretpošlom veku verovalo se u lutajuću matericu, u prošlom u histeriju a danas nas okupira pozicija i veličina klitorisa, karlično dno i perimenopauza. Još uvek učimo, a budući da živimo u potrošačkom drušvu, žensko telo je mamac za različite čarobne lekove. Journal se bavi temama o kojima se malo zna. Razlog je kao što i pogađate kombinacija srama, stereotipa i zabluda.

Danas razgovaramo sa fizioterapeutkinjom Milom Pavlović koja je u Srbiju došla iz Kanade, nakon što se više od 25 godina bavila vrhunskim sportom. Mila je naime radila kao terapeutkinja nacionalnih timova Kine i Srbije u brzom klizanju. Bavila se treninzima i oporavkom vrhunskih sportista u različitim sportovima. U poslednjih desetak godina, kako se ta disciplina razvija, posvećena je znanju o ženskom telu ali i radionicama koje će, nadamo se, iz Kanade preneti i kod nas.

Reč je o radionicama koje se zasnivaju na kombinaciji časova iz anatomije, muskulature i neurologije ali i učenju vežbi koje svaka žena treba da radi kod kuće. Na njenim časovima, žene saznaju više o svom telu, specifičnostima i problemima koji se u društvu često nazivaju ženski. Posebno puno strpljenja Mila posvećuje razotkrivajući zablude i nefunkcionalne trendove na koje trošimo puno novca, tražeći brza i laka rešenja. Ako smo nešto naučile do sad – to je da nema instant rešenja – ali rešenja ima. Dovoljno za početak.

+++Kako ste došli do ideje da je potrebno znati više o ženskom telu?

Sve je počelo posle moje trudnoće i problema koje sam i sama iskusila. Imala sam sreću da upoznam stručnjakinje poput Diane Lee. Ona je jedna od začetnica koncepcije ženskog zdravlja i terapije karličnog poda u Kanadi. Moje lično iskustvo i dugogodišnje profesionalno izučavanje ove oblasti, dovelo je do toga da nakon povratka u Srbiju donesem novi pristup.

Istraživala sam koliko se o tome zna u Srbiji. U toku dve godine pratila sam stranice, pozivala lekarske i terapeutske ordinacije i saznala ko šta radi, da li radi, da li se to naplaćuje i koliko.

Mene je najvažnije zanimalo šta se priča o ženskom zdravlju u mom domenu – fizioterapeutskom. Zaključak – ništa konkretno.

S druge strane, žene u toku života nevezano za bolest ili trudnoću imaju izvesnih poteškoća koje su fiziološke, poput inkontinencije. Problemi mogu biti različiti, od inkontinencije do prolapsa, bolnih ciklusa, dijastaza, slabosti i hipertonusa mišića i mnogih drugih.

+++ Šta je inkontinencija?

Inkontinencija je, najjednostavnije rečeno, nevoljno ispuštanje urina. Može biti lakšeg ili težeg stepena. Dešava se da žena potrči ili zakašlje se, kine i urin procuri. Medicinski, žena može biti zdrava a imati inkontinenciju izazvanu slabošću mišića karličnog poda. Kod nas se ovo stanje najčešće leči medikamentozno ili Kegelovim vežbama.

+++ Recite nam nešto više o Kegelovim vežbama…

O Kegelovim vežbama postoji puno miskoncepcija, najviše jer se savetuju pogrešno. Kažu: Zaustavi ili prekini mokrenje, pa nastavi i tako više puta. Zadržavanje mokrenja može najčešće da dovede do urinarne infekcije.

Kegelove vežbe su vežbe podizanja i jačanja centralnog karličnog poda, a ne vežbe stezanja površnih mišića, sfinktera. Sastavni su deo vežbi stabilizacije, popularno nazvane core. Išla sam na edukaciju kod dr Crafford u UCLA od koga sam naučila Pilates for pelvic floor i mnogo drugih specijalizovanih vežbi. Uspeh vežbi zavisi od toga koliko su prilagođene učesnicama. Instrukcije moraju da budu prilagođena onome ko sluša i lake za razumevanje.

Postoje različite opcije vežbanja karličnog poda. Od pilatesa kao efektnog vežbanja, preko elektrostimulacija, do magičnih stolica koje rade vežbe umesto vas.

+++Da li mislite da tržište kreira takve tretmane?

Tržište definitivno postoji. Većina toga što se prodaje ovde, ali i u svetu je magla. Za mnoge od tih navodnih rešenja, ne postoje naučni dokazi. Razjašnjavanje šuma svih informacija je neophodno da bi svaka žena mogla da se snađe i odluči šta je za nju najbolje.

Žene su oduvek imale probleme, samo o tome danas počinje više da se govori. Zbog toga je neophodno da krenemo u osvešćivanje, to je ono čime moram da se bavim uz svoj fizioterapeutski posao. Kada kažem osvešćivanje ne mislim u spiritualnom smislu – bavim se telom. Mišići, ligamenti, tetive, nervi. Kako telo funkcioniše, od čega je strukturno sastavljeno i šta može da se poremeti – i kako da se popravi.

Radionice koje sam držala u Kanadi se bave time. Verujem u znanje, znanje je moć.

+++Kako vi vidite budućnost zdravlja žena?

Svaka žena je priča za sebe ali funkcionisanje ženskog tela ne sme da bude prostor neznanja i manipulacija. Želim da žene saznaju kako da procene šta sve na tržištu postoji, šta im se pruža, šta su stvari koje mogu da rade same, kad moraju traže stručnu pomoć, od koga i kako selektuju tu stručnu pomoć.

+++Nama je svima problem da radimo kod kuće i šta da radimo povodom toga?

Vežbanju ne možemo umaći. Recimo za žene koje imaju treći stepen prolapsa (propadanje organa kroz karlično dno) neophodno je da se kombinuju elektrostimulacija i vežbe.

Danas uz pomoć relativno jeftinih, dostupnih aparata većina žena može da radi elektrostimulacije kod kuće. Za sve postoji indikacija i dogovor sa lekarom i terapeutom – koji treba da objasni kako i zašto se nešto radi. Sa njim se viđaš da pratiš napredak i otkloniš moguće nejasnoće. Zašto bismo redovne terapije obavljali u ordinacijama, kada su mnogo prijatnije kod kuće. Rad kod kuće štedi vreme i novac.

+++Iz mog iskustva postoji i zabuna između trbušnih mišića i mišića karličnog dna. I ja sam mislila da ako imam pločice na stomaku, sve je ok.

Grešiš, postoje veoma mlade žene koje se bave sportom a imaju problema sa karličnim dnom. Karlično dno može da oslabi i od intenzivnog treninga, gubljenje kontrole može da nastane i od skakanja i od trčanja, od raznih intenzivnih vežbi. One treniraju, fizički su jake, atletski su građene a opet imaju probleme koji su posledica slabih mišića karličnog dna. I šta se dešava? Trener im kaže: stavi tampon. Kod starijih žena postoji sličan problem, njima se savetuje da nose pelene. Toliko o razumevanju problema ženskog zdravlja.

+++A šta se dešava nama koji nemamo matericu?

Šta se dešava? Isto kao i svima – tebi i dalje težina organa i sve ide na dole. Bez materice ne dobijaš puno mesta. I dalje creva i unutrašnji organi potiskuju karlično dno. A ako je ono slabo, bešika trpi pritisak.

+++Žene često tek posle trudnoće, porođaja saznaju šta je dijastaza, šta prolaps, to su termini koje ne znamo a tiču se ženskog zdravlja?

Dijastaza je razmak u trbušnom zidu. Kada je veći od 7-8 cm, rešava se operativno, a sve ostalo može i vežbama. Ono čime se mi, fizioterapiji bavimo je potpuno zapostavljeno.

Inkontinencija je tabu. Uglavnom žene počinju da pričaju o tome posle porođaja, Čak i sa najboljom drugaricom, teško je prevazići sramotu i zid ćutanja. Svaka žena misli da se samo njoj to dešava. Kada su zajedno žene počnu da se otvaraju i odjednom otkriješ da skoro sve imaju neki od problema. Odnosno 9 od 10 žena, ima neku vrstu problema povezanog sa karličnim dnom.

Najčešće se pomoć traži, kada dođe do bolova u kičmi, a to uopšte nema veze sa kičmom. Postoje bolovi u kičmi koji imaju isključivo veze sa karličnim dnom. Značajno je možda da kažemo – problemi nisu od trudnoće, oni su posledica toga što je postojalo i pre trudnoće. Ne treba samo lečiti posledice, već moramo tražiti uzroke.

Načitala sam se novinskih članaka kod nas o raznim tzv. „ženskim“ problemima, vrlo su informativni ali se ne pominju rešenja.

+++Rešenja neprekidno izlaze i na Instagramu.

Mnoge stranice nude laka rešenja. Mreže su prepune čarobnih formula – uradite tri vežbe i popravite posturu. Uradite tri vežbe protiv prolapsa. Činjenica je da ne može baš sve da se upakuje u 2-3 vežbe.

+++Koga vi pratite na instagramu?

Volela bih da žene zaprate moju koleginicu od koje sam ja učila. Sheela Zelmer se bavi seksualnim zdravljem. Radi kao terapeutkinja i njene priče su fenomenalne. Pominjala sam dr Bruce Crawforda, on ima program Pfilates, na Youtube…

+++Sada želim mnoge drugarice da pozovem telefonom i pitam kako su, iako to nije razgovor koji se vodi preko telefona ali bi bilo dobro da se negde okupimo i govorimo o tome o čemu se ne govori…

Imala sam ideju da počnem informativne radionice, kao workshop za 15 žena, grupa ne sme da bude veća. I kreće od toga, hajde da vas naučim anatomiju i fiziologiju ženskog tela u jednostavnim crtama – šta je, gde je, šta je tu uključeno, zašto kičma, zašto kukovi, zašto zglobovi, zašto to sve postoji i kako to sve zajedno funkcioniše.

Žene moraju da poznaju svoje telo. Nekad saznaju kako telo radi, tek kad se stvore problemi. I o problemima treba da pričamo. Važno je da znaš kako te probleme prvo da prepoznaš, drugo, šta možeš sama da uradiš i treće, koga stručnjaka da potražiš i kako da pratiš napredak.

Hvala na razgovoru Mila, jedva čekam da se priča o ženskom zdravlju razvije.

 

 

Photo: ljubaznošću Mile Pavlović

Učitati još
Zatvori