Menstrualne čašice, gaćice i višekratni ulošci kao održive (i bolje) alternative: Da li ih koristite?
Menstrualne čašice, gaćice i višekratni ulošci kao održive (i bolje) alternative: Da li ih koristite?

Menstrualne čašice, gaćice i višekratni ulošci kao održive (i bolje) alternative: Da li ih koristite?

Obeležavanjem Dana planete Zemlje pokreću se mnoga važna pitanja kojima preispitujemo svoj odnos prema prirodi i životnoj sredini. Žensko pitanje, te mnogi feministički argumenti, iako se na prvi pogled tako ne čini, neodvojivi su deo ovog razgovora. Klimatske promene i (fatalne) posledice koje one sa sobom donose u većoj meri pogađaju populaciju žena, pre svega one u najugroženijim regijama.

Nešto se mora promeniti

Razume se, veza je uzročno-posledična. Iako je doprinos pojedinca zanemarljv spram štete koju nanose velike kompanije, to ne bi trebalo da nas obeshrabri u kreiranju malih promena koje, ako već neće spasiti planetu, ono joj barem neće nanositi dodatnu štetu. Stoga, ako (i samo ako) u našim životima postoji prostor na kojem održive odluke mogu napraviti značajnu (društvenu i ličnu) promenu nabolje, onda je na nama da to i pokušamo. Jedan od načina kojim kreiramo bolju budućnost za sebe, ali indirektno, i za druge, jeste odabirom menstrualnih proizvoda kojima bismo zamenile jednokratne higijenske uloške.

Zašto?

Prema procenama Populacionog fonda Ujednijenih nacija (UNPF), ogranka UN zaduženog za brigu o globalnom reproduktivnom i materinskom zdravlju, svakog dana oko 800 miliona žena širom sveta ima menstruaciju. Iako je teško proceniti postotak koji koristi jednokratne menstraulne uloške, ovi proizvodi daleko su zastupljeniji spram ostalih. Mada mnoge vrste higijenskih uložaka u sebi sadrže pamuk, većina je zapravo sačinjena od plastike, koja nije biorazgradiva. Osim što tako predstavljaju jednog od najvećih zagađivača, higijenski ulošci mogu predstavljati i potencijalno štetne proizvode po žensko zdravlje.

Stoga, mnoge postojeće alternative višestruko su u prednosti. Osim što predstavljaju održive opcije, te kreiraju manje zagađenja, takođe su pogodnije iz zdravstvenih razloga. Pored toga, u mnogim slučajevima predstavljaju i (dugoročno) ekonomičnije izbore.

Menstrualne čašice i diskovi

Kada su menstrualne čašice u pitanju, njihova upotreba isprva može delovati – u najmanju ruku – zbunjujuće. Takav je barem bio naš prvi utisak kada smo se susrele sa ovim proizvodom. Međutim, već sa prvim korišćenjem prednosti njihovog korišćenja bile su očigledne. Osim što pružaju sigurnost od curenja, takođe nas oslobađa konstante brige, s obzirom da većina menstrualnih čašica ima kapacitet koji može „izdržati“ i do 10 sati nošenja.

Ukoliko se odlučite za kupovinu prve menstraulne čašice, postoji nekoliko smernica kojima se možete voditi. Najpre, čašica bi trebalo da bude izrađena od medicinskog silikona kako bi bila bezbedna za upotrebu, te obratite pažnju na sastav prilikom kupovine. Pored toga, primetićete da mnogi brendovi nude više različitih dimenzija, odnosno veličina čašice. Koja će vama odgovarati ponajviše zavisi visine grlića materice, koju možete same izmeriti. Obilnost menstraucije, sa druge strane, nije nešto što bi trebalo da vas brine prilikom odabira adekvatne veličine.

Menstrualne gaćice

Sve češće može se naći i nepromočiv donji veš. Posebno ukoliko su menstrualne gaćice izrađene od prirodnih materijala, pogodovaće i vama i prirodi. Domaći brend Onwa svoje pravi od pamuka i bambusa. Postoji opštepristuna zabuna da menstrualne gaćice žrtvuju eleganciju i estetiku zarad sigurnosti, no to je sve ređe tako.

Višekratni ulošci

Pronalaženje višekratnih pamučnih uložaka je nešto teži zadatak, s obzirom da ih na tržištu i dalje nije jednostavno naći. Ipak, da bi uskoro moglo da ih bude više, gotovo je izvesno. Pozivamo se na primer iz Danske, gde je brend LastObject razvio višekratne uloške od organskog pamuka, a verujemo da takvih, manjih brendova postoji i na drugim mestima, zbog čega polažemo nade da će ih, pre ili kasnije, biti i kod nas. Dok se tako nešto ne desi (ili mi ne saznamo da se desilo), možete probati sa kreiranjem sopstvenih pamučnih uložaka kod kuće.

Praktičnost menjanja ovih uložaka u toku dana ono je što vidimo kao potencijalnu prepreku, no u određenim situacijama oni ipak mogu poslužiti kao dovoljno dobra zamena. Procenjeno je da se jednim višekratnim uloškom može uštedeti na oko 250 jednokratnih, što je značajna razlika.

The future is here near

Osim namenskih alternativa higijenskim ulošcima, sve je više brendova koji razvijaju posebno ojačane komade odeće, koji ne bi zahtevali upotrebu uloška i/ili tampona. Pojedini manji brendovi razvili su kupaće kostime i bikinije u potpunosti ojačane tako da se mogu nositi samostalno. Značajan pomak napravio je Nike, koji je nedavno lansirao prvu „menstrualnu“ liniju sportskih šortseva Leak Protection, kreiranih tako da pružaju dodatnu sigurnost tokom menstruacije.

Foto: Unsplash / Instagram (@allmatters.rs)

Učitati još
Zatvori