Mitovi i istine o zamrzavanju reproduktivnog materijala: Šta svaka žena treba da zna
Mitovi i istine o zamrzavanju reproduktivnog materijala: Šta svaka žena treba da zna

Mitovi i istine o zamrzavanju reproduktivnog materijala: Šta svaka žena treba da zna

Zamrzavanje reproduktivnog materijala postaje sve češća opcija za žene koje žele da odlože materinstvo – bilo zbog karijere, statusa partnerskog odnosa ili zdravstvenih razloga. Iako je reč o proceduri koja omogućava bezbrižnost u planiranju budućnosti i porodice, mnoga pogrešna verovanja i zablude još uvek se vezuju za ovo pitanje. Koji su to najčešći mitovi i istine i šta svaka žena koja razmišlja o ovom procesu treba da zna, razgovarali smo sa prof. dr Elianom Garalejić, stručnjakinjom za ginekologiju i akušerstvo, subspecijalistom fertiliteta i steriliteta u Specijalnoj ginekološkoj bolnici sa porodilištem Jevremova, koja je deo MediGroup sistema.

Mitovi i istine

Najčešći mit – zamrzavanjem jajnih ćelija žena može ranije ući u menopauzu i podložnija je dobijanju raznih bolesti

Prema rečima prof. dr Garalejić, ovo je jedna od najčeših zabluda sa kojima se žene susreću.

Zamrzavanje jajnih ćelija ni na koji način ne utiče na prirodan proces menopauze niti povećava rizik od bolesti. Često se susrećemo i sa strahom da se zamrzavanjem troše jajne ćelije, što nije tačno. Reč je o proceduri koja je potpuno bezbedna i ne ugrožava zdravlje žene“, objašnjava prof. dr Garalejić.

Pitanja koja zanimaju žene

Žene koje razmišljaju o zamrzavanju jajnih ćelija, često se susreću sa zabrinutošću kada je reč o sigurnosti ove procedure, međutim doktorka ističe da ovaj proces ne utiče negativno na kasniju trudnoću i zdravlje bebe.

„Savremena medicina je prepoznala značaj očuvanja plodnosti i danas su tehnike krioprezervacije jajnih ćelija, spermatozoida, embriona i tkiva testisa dovedene gotovo do savršenstva po kriterijumu bezbednosti, efektivnosti i svrsishodnosti. Postupak očuvanja plodnosti je važan jer omogućava odlaganje rađanja“, ističe prof. dr Garalejić i dodaje da je uspešnost postupka u korelaciji sa starošću žene u momentu kada je rađena aspiracija jajnih ćelija, odnosno kada su one zamrznute.

Mit ili istina: Zamrzavanje jajnih ćelija mogu razmotriti tek žene starije od 35 godina

Iako postoji mišljenje da je ovo procedura koja je rezervisana sa žene koje imaju više od 35 godina, zapravo se zamrzavanje jajnih ćelija preporučuje svim ženama koje žele da odlože materinstvo, a posebno onima mlađim od 35 godina.

„Idealno je da žene razmotre ovu opciju pre 35. godine jer tada postoji najveća šansa za uspešnu trudnoću u budućnosti“, dodaje prof. dr Garalejić.

Procedura se preporučuje i onima koji trenutno nemaju zdravstvene probleme, jer sa godinama plodnost prirodno opada.

Od prvog konsultativnog razgovora do kasnije oplodnje

Prvi korak u ovom procesu podrazumeva konsultaciju sa ginekologom, nakon čega pacijentkinje prolaze kroz obavezne pripremne preglede koji obuhvataju ginekološki ultrazvučni pregled, kolposkopski pregled i laboratorijske analize.

„Nakon kompletne pripreme, u drugoj fazi se sprovodi postupak stimulacije jajnika lekovima koji izazivaju rast većeg broja folikula, uz ultrazvučno praćenje rasta folikula i određivanje potrebnih hormonskih analiza, te se u adekvatno vreme vrši aspiracija jajnih ćelija koje se, ukoliko su dobrog kvaliteta, zamrzavaju. Aspiracija je bezbolna procedura koja se obavlja u anesteziji i pacijentkinja se posle dva sata otpušta kući“, objašnjava prof. dr Garalejić.

U procesu vantelesne oplodnje, kada žene kasnije žele da zatrudne, procedura u zavisnosti od vrste protokola stimulacije traje dve do četiri nedelje.

„Posle odmrzavanja jajnih ćelija biolozi vrše njihovu oplodnju sa spermatozoidima partnera i eventualno dobijen embrion se ubacuje u matericu žene, a ukoliko ima više embriona i ukoliko su dobrog kvaliteta oni se mogu zamrzavati. Pacijentkinja se priprema za taj ciklus i dobija odgovarajuću terapiju“, ističe prof. dr Garalejić.

Iako zamrzavanje jajnih ćelija ne garantuje trudnoću, šanse za uspeh su znatno veće ako se materijal zamrzne pre 35. godine, a kako objašnjava prof. dr Garalejić, procenat uspešnosti kod žena koje zamrznu jajne ćelije pre 35. godine je isti kao da su se podvrgle postupku biomedicinski potpomognute oplodnje u tom periodu.

Koliko dugo zamrznuti materijal može opstati?

Tehnologija zamrzavanja omogućava dugotrajno čuvanje reproduktivnog materijala, što znači da ne postoji ograničen vremenski rok za čuvanje jajnih ćelija, sve dok se one nalaze u kontrolisanim uslovima, što ženama daje slobodu da planiraju trudnoću kada su spremne.

Foto: Promo

Učitati još
Zatvori