Prolećni detoks bez dijeta by Snežana Paučinac
Prolećni detoks bez dijeta by Snežana Paučinac

Prolećni detoks bez dijeta by
Snežana Paučinac

Dolaskom proleća i laganijih outfita, počinjemo više da mislimo i o svom izgledu, pa se tako nameće i potreba za vežbanjem, ali i dijetama ili detoksima. Ta potreba i osećaj da nam je to potrebno je razumljiva jer smo tokom zime se prepustili jačoj hrani ili se nismo dovoljno kretali. Priroda se budi i sada je idealno da se i mi aktiviramo, ali ipak treba izabrati način da to uradimo bez prevelikog stresa na nas organizam.

Umesto da se fokusiramo na kalorijske restrikcije, da pijemo napitke od jabukovog sirćeta i da izbacujemo svu hranu koja nam pričinjiava zadovoljstva, podržimo naše telo da se na prirodan način detoksikuje. Na tom putu, kako smo već najavili u Journal gastro vodiču saveznik nam je Nutrition & Health Coach Snežana Paučinac koja će od sada pa nadalje specijalno za Journal kreirati teme koje se tiču pravilne ishrane, ali izdravlja.

 

Šta je zapravo detoksifikacija?

Detoksikacija je proces u kome telo eliminiše ili neutrališe toksine i druge štetne materije koje su se nakupile u telu. Toksini mogu doći iz različitih izvora, uključujući životnu sredinu, hranu, čak i lekove. Kada se ove štetne materije nakupe u telu, mogu doprineti nizu zdravstvenih problema, uključujući umor, glavobolje, probleme sa kožom, probleme sa varenjem i još mnogo toga.

Jetra je ne samo jedan od najvitalnijih organa u telu, nego i ključni organ koji je odgovoran za filtriranje toksina i otpadnih proizvoda iz krvi. Vremenom, međutim, jetra može postati preopterećena toksinima, što dovodi do upale i oksidativnog stresa. Ali naše telo je pametna mašina koja radi savršeno samo ako se podržava na pravi način.

Pored hidratacije i fizičke aktivnosti, jedan od najvažnijih načina za podršku zdravlju jetre je zdrava ishrana. Ishrana bogata voćem i povrćem, integralnim žitaricama i nemasnim izvorima proteina može pomoći da se jetri obezbedi hranljive materije koje su joj potrebne za pravilno funkcionisanje. Ali koje su to namirnice koje posebno imaju veliku moć da podrže jetru i naš organizam u prirodnom procesu detoksikacije?

#1 Povrće iz porodice kupusnjača

Brokoli, karfiol, kupus, kelj i prokelj sadrže jedinjenja koja stimulišu enzime jetre i podstiču sposobnost tela da eliminiše toksine. Konzumiranje što više svežeg kupusa sa maslinovim uljem i limunom. Brokoli možete samo da obarite i dodate malo limuna i soli, ali ga svakako možete i ispeći u rerni. Karfiol i kelj su savršeni u čorbama, s tim da je tamno zeleni kelj super opcija i kao svež u salati.

#2 Tamno zeleno povrće

Lisnato povrće poput spanaća i rukole bogato je hlorofilom koji može pomoći u neutralizaciji toksina i koji podržava pravilnu funkciju jetre. Spanać se preporučuje kao prilog ili svež u salati, dok rukolu konzumirajte svežu. Dodavanjem ceđenog limuna tamno lisnatom povrću pospešuje absorpcija gvožđa, tako da uvek imajte ovo na umu i neka to bude deo vaše rutine.

#3 Citrusno voće

Pomorandže, limun i grejpfrut imaju visok sadržaj vitamina C, koji može pomoći u povećanju proizvodnje enzima jetre i štiti jetru od oštećenja. Čaša tople vode sa kašikom limunovog soka ujutru pomaže da se organizam očisti i pospeši proces detoksifikacije.

#4 Drške celera

Hranjive materije koje se nalaze u celeru štite jetru i zapravo je podstiču da proizvodi enzime koji pomažu u izbacivanju masti i toksina. Konzumacija drški celera može da poboljša varenje tako što povećava cirkulaciju u crevima i pokreće procese eliminacije. Drške celera su odlične za užinu uz humus ili sa kikiriki puterom. I naravno može se dodavati u zelene smoothie kao i čorbe.

#5 Cvekla

Cvekla sadrži betain, jedinjenje koje može pomoći u zaštiti jetre od oksidativnog stresa i upala. Kada god možete dodajte cveklu kao prilog jelu. Ne samo da pomaže kod detoksikacije, već je odlična i za imuni sistem a isto tako za zadovoljavanje naših prirodnih potreba za šećerom.

#6 Beli luk

Beli luk sadrži jedinjenja sumpora koja mogu pomoći da se aktiviraju enzimi jetre i poboljša sposobnost tela da eliminiše toksine. Naše bake bi rekle da jedemo beli luk u neograničenim količinama, ali usled današnjeg savremenog načina života, jasno je da to nije moguće. Ali, svakako se preporučuje dodavanje u čorbe i supe. Sa maslinovim uljem i svežim peršunom, savršen je kao marinada za meso kao i za salatu od pečenih paprika.

#7 Zeleni čaj

Zeleni čaj je izuzetno bogat antioksidansima i njegova redovna konzumacija pomaže da se toksini izbace iz organizma. Preporuka je da se zeleni čaj pije ujutru umesto kafe ili da zamenite popodnevnu kafu sa zelenim čajem.

#8 Orašasti plodovi

Bademi, semenke suncokreta, kikiriki, baš kao i losos i avokado, sjajni su izvori vitamina E, snažnog antioksidansa za koji istraživanja pokazuju da može da se bori protiv oksidativnog stresa i u jačanju zdravlja jetre. Jedna šaka badema dnevno (oko dvadesetak badema) je prava mera . Uz dodatak jedne jabuke ili pola šolje bobičastog voća može biti savršena popodnevna užina.

#9 Kurkuma

Kurkuma sadrži kurkumin, snažan antioksidans koji može pomoći u zaštiti jetre od oštećenja i podržava funkciju jetre. Kurkumu možete dodavati u smoothie ili koristiti kao začin. Takođe, možete dodavati u marinade sa jogurtom za piletinu i ćuretinu. Jos jedan način da uvedete kurkumu u ishranu je i napitak sa kurkumom, zvani “zlatno mleko” čiji recept donosimo u nastavku.

#10 Voda

Pored zdrave ishrane, drugi način podrške funkciji jetre je hidratacija. Konzumacija veće količine vode može pomoći u izbacivanju toksina iz tela i sprečiti dehidrataciju. Idelano bi bilo da pijete izmešu šest do osam čaša vode dnevno. Moj predlog je da napunite flašicu sa vodom i da je uvek imate uz sebe kao podsetink da treba da pijete vodu u toku dana. Ova metoda definitvno pomaže da se poveća unos.

& fizička aktivnost

Redovno vežbanje je takođe važno za zdravlje jetre, jer može pomoći u smanjenju upale i oksidativnog stresa u telu. Pokušajte da uklopite bilo kakvu fizičku aktivnost u toku svakog dana. Da li je to odlazak u teretanu, joga ili šetnja sa vašim ljubimcem, izbor je na vama ali je bitno je da se krećemo.

Malim koracima do promene

U narednom periodu počnite sa konzumiranjem super namirnica što više i što češće. Pijte što više vode i ne zaboravite na fizičku aktivnost. Samim tim što ćete novitne u vašu ishranu, manje otimalna hrana sama po sebi više neće biti deo vašeg jelovnika jer prosto neće biti mesta za sve.  Sve ovo predstavlja koncept u holističkom pristupu nutricionizma koji se zove overcrowding iliti pretrpanost, gde se okružujemo sa što više nama optimalne hrane tako da hrana koja je manje optimalna sama po sebi više nije u našem interesovanju. Ovaj koncept ćemo opširnije razraditi u nekom od narednih tekstova.

Mali koraci, jedna prava odluka svaki dan, doneće vam promene.

Latte od kurkume i đumbira

| Recept iz knjige Osnova zdrave i ukusne ishrane |

Sastojci

350 ml bademovog mleka sa vanilom

1 kašičica kurkume

1⁄2 kašičice mlevenog đumbira

1⁄4 kašičice cimet

1 kašičica sirovog meda

Priprema:

Stavite bademovo mleko da provri. Sklonite s vatre i dodajte kurkumu, đumbir, cimet i med. Dobro umutite dok se ne sjedini. Konzumirajte dok je toplo.

Učitati još
Zatvori